Reklama

3,7 procenta. Británie má nejnižší nezaměstnanost za skoro půl století

pracovníci
ČTK
 ČTK

Kdo chce, ten v Británii pracuje. Poprvé od dob, kdy začal britský statistický úřad zveřejňovat údaje k nezaměstnanosti, je v zemi méně nezaměstnaných než volných pracovních míst.

Reklama

Míra nezaměstnanosti v Británii v období od ledna do března klesla na 3,7 procenta, a byla tak nejnižší za 48 let. V předchozím tříměsíčním období do konce února byla o desetinu procentního bodu vyšší. Prudce rostoucí inflace ale bez započtení bonusů vedla k největšímu ročnímu poklesu reálných příjmů od roku 2013. Vyplývá to z údajů britského statistického úřadu. Poprvé od doby, kdy se tyto údaje zveřejňují, je nezaměstnaných méně než volných pracovních míst.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra nezaměstnanosti zůstane na úrovni z konce února. V meziročním srovnání byla míra nezaměstnanosti o 1,2 procentního bodu nižší. Nezaměstnanost je nižší než v čase před pandemií.

Situaci na trhu práce bedlivě sleduje britská centrální banka, která se obává, že výraznější růst mezd by mohl upevnit současný nárůst inflace způsobený vyššími cenami energií.

Celkové mzdy v prvním čtvrtletí vzrostly ve srovnání s předchozím rokem o sedm procent. To je vysoko nad průměrnou prognózou ekonomů, která počítala s nárůstem o 5,4 procenta. Běžné mzdy bez bonusů ale stouply jen o něco více, než se očekávalo, a to o 4,2 procenta. Po očištění o inflaci tak byla běžná mzda o dvě procenta nižší než před rokem, což je největší pokles od tříměsíčního období do září 2013.

Reklama

Trh práce zůstává silný navzdory stagnaci ekonomiky v závěru prvního čtvrtletí. Centrální banka předpovídá, že nezaměstnanost poroste, protože prudce rostoucí ceny energií oslabují spotřebitelskou poptávku, což do konce roku způsobí prudký pokles produkce.

Úřad práce, ilustrační foto

Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU, v celé unii v průměru klesla

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v březnu klesla na 6,2 procenta, což je o desetinu procentního bodu méně než v únoru. O desetinu bodu se snížila i v 19 zemích platících eurem, kde se dostala na 6,8 procenta. To je nejnižší hodnota za dobu sledování dat. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z celé sedmadvacítky států dlouhodobě zůstává v České republice.

Přečíst článek

Amazon, ilustrační foto

Kdo chce, ten pracuje. Míra nezaměstnanosti v USA je na dvouletém minimu

Americký trh práce tak pokračuje v příznivém vývoji, ačkoliv se ekonomika potýká s negativními důsledky vysoké inflace, výpadků v dodavatelských řetězcích, války na Ukrajině a rostoucích nákladů na půjčky.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme