Trump v Kataru vyjednal byznys za bilion dolarů

Americký prezident Donald Trump ve středu v Kataru podepsal dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun). Bílý dům to uvedl na webu.
Trump ohlásil i podepsání dalších dílčích dohod a zakázek s Katarem a tamními firmami v celkové hodnotě zhruba 243 miliard dolarů, včetně dříve oznámeného prodeje letadel výrobce Boeing společnosti Qatar Airways.
Posílení vzájemné ekonomické spolupráce mezi zeměmi má podle Washingtonu podpořit americkou výrobu, rozvoj technologického sektoru a vytvořit stovky tisíc pracovních míst ve Spojených státech.
V obranném průmyslu společnost Raytheon získala zakázku za jednu miliardu dolarů na protivzdušné systémy proti dronům, přičemž Katar se podle USA stane jejich prvním zahraničním uživatelem. Firma General Atomics podepsala kontrakt na dodávku bezpilotních letounů MQ-9B za téměř dvě miliardy dolarů.
Firma Quantinuum oznámila společný podnik s katarskou Al Rabban Capital, který počítá s investicí až jedné miliardy dolarů do vývoje kvantových technologií.
Kromě konkrétních kontraktů se USA a Katar dohodly na prohloubení bezpečnostního partnerství, které podle Bílého domu zahrnuje potenciální investice ve výši více než 38 miliard dolarů, například do rozvoje kapacit v protivzdušné a námořní obraně. Bílý dům zdůraznil, že Katar je již nyní dvanáctým největším partnerem USA v programu zahraničních vojenských prodejů.
Katar také podepsal dohodu o nákupu letadel od amerického výrobce Boeing pro státní leteckou společnost Qatar Airways. Trump původně podle agentury Reuters hovořil o nákupu 160 letadel za 200 miliard korun (4,4 bilionu korun). V prohlášení na webu Bílého domu se nicméně hovoří o 210 letadlech 787 Dreamliner a 777X za 96 miliard dolarů.
Katar je druhou zastávkou Trumpovy cesty po státech Perského zálivu. Předtím šéf Bílého domu navštívil Saúdskou Arábii, kde se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem podepsali dohodu o strategickém hospodářském partnerství. Součástí jsou smlouvy o spolupráci v energetickém, těžebním a obranném průmyslu, přičemž zakázky pro americké firmy dosahují hodnoty 600 miliard dolarů (13,4 bilionu korun).
Prezidentský speciál Air Force One je letitým symbolem úřadu a národní hrdosti. Donald Trump má nový model dostat darem od Kataru. Nejen demokraté to kritizují - i proto, že Trump a jeho rodina dělá se s představiteli z Perského zálivu velký soukromý byznys.
Trump má dostat vládní letoun od Arabů. Demokraté zuří
Politika
Úspěšné působení na západoevropském trhu, zaměstnávání pracovníků z východních členských států EU a vše řídí „mozek“ v Česku. Takhle nevypadá tradiční představa o exportu tuzemských firem do zemí na západ od našich hranic. Ukazuje se ale, že české firmy nemusí být jenom v nezdravě podřízeném postavení dodavatelů součástek (jak to často bývá v autoprůmyslu), ale dokážou se prosadit i díky finálním dodávkám produktů, služeb nebo výsledkům špičkového výzkumu, píše ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie, který vydává ministerstvo zahraničí.
ANALÝZA: Češi nemusejí být na evropském trhu otloukánky. Příklady z praxe
Zprávy z firem
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie ale podle Trumpa bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, neučiní, projeví se to na clech.
Trump chce Američanům zlevnit léky. Zaplatí to Evropané
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.