Trump dostal darem Boeing 747

Spojené státy přijaly od Kataru jako dar luxusní letadlo Boeing 747 a letectvo dostalo za úkol stroj upravit tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One pro přepravu prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Pentagon, podle něhož letadlo přijal ministr obrany Pete Hegseth. Ačkoliv Bílý dům trvá na tom, že dar je legální, dřívější oznámení o jeho možném přijetí vyvolalo obrovskou kontroverzi, upozornila stanice BBC.
„Ministr obrany přijal od Kataru Boeing 747 v souladu se všemi federálními pravidly a předpisy,“ uvedl mluvčí Pentagonu Sean Parnell. Resort obrany nyní podle něj bude pracovat na zajištění řádných bezpečnostních opatření. Letoun bude nutné upravit, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál.
FOTOGALERIE: Historické snímky Boeingu 747
Třináct let starý letoun bude vyžadovat značné vylepšení zabezpečení, vybavení k zabránění možnému odposlouchávání a také prostředky, aby byl schopen odrážet rakety, upozornili odborníci. Letadlo by mohlo potřebovat doprovod stíhaček a jeho cesty by mohly být omezeny na území Spojených států, pokud nebudou provedena nákladná bezpečnostní opatření, uvedli podle Reuters experti.
Letecký dopravce Ryanair pohrozil zrušením objednávek stovek letadel amerického výrobce Boeing, pokud výrazně vzrostou cla v důsledku celní války vedené Spojenými státy. Ryanair by v takovém případě hledal alternativy, včetně čínského výrobce letadel COMAC, uvedl podle agentury Reuters šéf společnosti Michael O'Leary v dopise jednomu z významných amerických zákonodárců.
Boeing v nervech. Ryanair hrozí, že zruší obří objednávku letadel
Zprávy z firem
Modernizace bude drahá
Letoun je darem od katarské královské rodiny a je jedním z nejcennějších darů, jaké kdy americká vláda obdržela. Po odchodu Trumpa z Bílého domu by mělo být věnováno jeho prezidentské knihovně, uvedl dříve zdroj Reuters. Nový komerční letoun 747-8 stojí přibližně 400 milionů dolarů (8,9 miliardy korun).
Podle demokratů a občanských skupin je neetické a pravděpodobně i protiústavní, aby Katar takový dar poskytl. „Dnešek je temným dnem v historii: prezident Spojených států oficiálně přijal největší úplatek od zahraniční vlády v americké historii,“ prohlásil lídr demokratické menšiny v americkém Senátu Chuck Schumer. Demokratické senátorky Mazie Hironová a Tammy Duckworthová v úterý uvedly, že modernizace letadla by mohla stát více než miliardu dolarů a že by to s sebou přineslo dramatická bezpečnostní rizika.
Pentagon podle Reuters neuvedl, kolik úprava stroje bude stát ani jak dlouho bude trvat. Katar obavy odmítl a šéf Bílého domu Trump dříve prohlásil, že by bylo „hloupé“ Boeing 747 nepřijmout, transakci označil za veřejnou a transparentní.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
Hvězdné války. Bezos vyslal do vesmíru družice, chce konkurovat Muskovu Starlinku
Zprávy z firem
Trump už dříve vyjadřoval zklamání nad zpožděním dodávek dvou nových, modernizovaných prezidentských speciálů. Během svého prvního funkčního období se dohodl se společností Boeing na dodání dvou nových strojů 747-8 v roce 2024. Představitel amerického letectva nedávno Kongresu sdělil, že Boeing uvedl, že je schopen letadla dokončit do roku 2027.
Současná prezidentská flotila zahrnuje dva letouny Boeing 747-200, které jsou v provozu od roku 1990, a několik menších letounů Boeing 757, podotkla BBC.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.