Reklama

Omikron a zima? Pro Česko pekelná kombinace, píše Bloomberg

testování covid
ČTK
Stanislav Šulc

Agentura pravidelně aktualizuje žebříček zemí, kde je nejlepší trávit pandemii. Česko se momentálně propadlo o desítky příček a z 53 zemí je až 46. Naopak nejlepší rozhodnutí je přesun na zimní měsíce do Spojených arabských emirátů, píše Bloomberg.

Reklama

Nedostatečná proočkovanost, výrazně rostoucí počty nakažených na 100 tisíc obyvatel, hrozící lockdown a postupné omezování možností cestovat. To jsou hlavní důvody, které ve střední Evropě výrazně zhoršují vyhlídky na příjemnou zimu. Když se k tomu přidává hrozba spojená s novou variantou koronaviru známou pod označením omikron, čeká země jako Česko, Rakousko a Polsko opravdu špatná zima, predikuje agentura Bloomberg ve svém zaktualizovaném žebříčku kvality života za pandemie.

„Evropské národy stojí za osmi z největších propadů v tomto měsíci. Nejvíce to je vidět u Rakouska, jež se propadlo o 31 pozic na aktuální 48. příčku,“ uvádí autoři žebříčku. Nebýt Rakouska, které před pár týdny zavedlo celonárodní uzávěru, nejhorší zemí by se stala Česká republika, která propadla o 26 příček a je momentálně 46. zemí z 53 sledovaných. „Česká republika se výrazně propadla kvůli rostoucí incidenci případů. To je přitom důsledek snahy vyhnout se celoplošnému lockdownu,“ dodává Bloomberg.

Letiště Praha

Pražské letiště mělo dobré léto. Návrat do normálu čeká nejdřív v roce 2026

Oproti prvnímu pandemickému létu se letos počet cestujících na pražském letišti zvýšil o 213 procent na více než tři miliony osob. Návrat k předcovidovým statistikám však dojde nejdřív v roce 2026.

Přečíst článek

Tvrdá data

Nejedná se přitom o žádné dojmy, ale o index, který Bloomberg počítá již několik měsíců. Promítá se do něj řada tvrdých ukazatelů včetně počtu vyočkovaných dávek vakcíny na 100 obyvatel, množství odbavených letů a turistů oproti roku 2019, smrtnost na covid, měsíční incidence nových případů, podíl pozitivních testů či kapacity místních zdravotnických zařízení. K tomu se také připočítává to, jak moc restriktivní pravidla jednotlivé země zavádějí či změna toho, jak se lidé pohybují ve svém běžném životě za pandemie ve srovnání s předpandemickým rokem 2019.

Reklama

Česká republika ve většině ukazatelů o životní úrovni skóruje velmi dobře. Nicméně od září a zejména v říjnu výrazně propadá právě v epidemických statistikách. Měsíční incidence na 100 tisíc obyvatel je ze sledovaných zemí druhá nejhorší (za Rakouskem), také v úmrtí na milion obyvatel jsou Češi druzí nejhorší (po Peru).

Saúdové na Expu fascinují. Žádný zábavní park, ale rovnou celé město

Druhý největší pavilon na letošním veletrhu Expo 2020 patří Saúdské Arábii. A fascinuje nejen svojí monstrózností. Návštěvníky pohltí pohledem na budoucnost arabského království, které se snaží zbavit ekonomické závislosti na těžbě ropy. Sází přitom na turismus a zábavu.

Přečíst článek

Na zimu do Dubaje

Kde je naopak nejlépe a kam by tedy mělo smysl uchýlit se před zimou a omikronem? Podle propočtů agentury Bloomberg jsou ideální destinací aktuálně Spojené arabské emiráty. A je to tak již poněkolikáté, protože Emiráty od prvotního pandemického šoku zavedly celou řadu opatření, díky nimž se jim daří držet epidemii na uzdě a zároveň zůstat relativně otevřenými turistům z celého světa.

„Spojené arabské emiráty a Chile jsou jedinými ze sledovaných států, kde je vyočkováno více než 200 dávek vakcín na 100 obyvatel,“ zmiňuje Bloomberg. Emiráty pak mají také vůbec nejvíce otevřených linek pro očkované. Mimochodem v tomto ukazateli přitom Česká republika také skóruje velmi vysoko.

zlato, zlaté slitky

Zlato se vrací pod zem. Češi skupují cihly a zakopávají je na zahradě

Strach z inflace, nejistoty spojené s pandemií a narůstající nedůvěra ve schopnosti politiků i ekonomů žene Čechy k horečnému skupování zlatých cihel. Ty přitom pozvolna docházejí. Vyplatí se nyní nákup zlata? 

Přečíst článek

Burza cenných papírů Praha

Akcie na pražské burze slušně vynáší. Co přinese budoucnost?

Inflace v české ekonomice nebezpečně roste a v příštím roce by mohla dosáhnout až sedmi procent. Kdo má peníze na spořicích účtech, tomu se kupní síla peněz podstatně sníží. Akcie se slušným dividendovým výnosem nabízejí možnost, jak inflaci nejen výrazně utlumit, v některých případech jí ale také výrazně překonat.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme