Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk za den přišel o 26 miliard dolarů, na akciích tratila řada miliardářů

Elon Musk
Daniel Oberhaus / Creative Commons / CC BY 2.0
Dušan Kütner
duk

Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.

Reklama

Pět set nejbohatších lidí světa ztratilo od 1. ledna dohromady 635 miliard dolarů, protože trhy reagují na očekávaná zpřísňující opatření ze strany Federálního rezervního systému (Fedu) a inflaci dosahující v USA nejvyšší úrovně za čtyři desetiletí. 

Warren Buffett je tak opět bohatší než Zuckerberg, což je připomínkou Buffettova trvale schopného přístupu k hodnotovému investování, uvedl BloombergJe to také důsledek strmého poklesu technologických akcií z tohoto týdne, který nejbohatším lidem ze Silicon Valley vymazal majetek v hodnotě asi 50 miliard dolarů, dodala agentura.

Elon Musk

Musk: Tesla letos žádné nové modely neuvede, chybí jí čipy

Automobilka Tesla má za sebou rekordní, přelomový rok. Čistý zisk jí vzrostl o 665 procent na 5,5 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun). Výrobce elektromobilů se statečně popral s celosvětovou čipovou krizí. Světový nedostatek polovodičů je ale také důvod, proč letos Tesla neuvede na trh žádné nové modely. Výroba očekávaného futuristického elektrického pick-upu Cybertruck se tak přesouvá až na rok 2023, píše CNBC.

Přečíst článek

Čisté jmění Elona Muska ve čtvrtek prudce kleslo o 25,8 miliardy dolarů 216 miliard, což je čtvrtý nejstrmější jednodenní propad v historii indexu Bloomberg Billionaires. Zchudl také Zuckerberg, meziročně o 12 procent. S majetkem v hodnotě 110 miliard dolarů klesl na osmou příčku žebříčku miliardářů – za Warenna Buffetta a Sergeje Brina.

Reklama

Jedenadevadesátiletý Buffett si meziročně polepšil o 2,39 miliardy dolarů na 111,3 miliardy. Buffettovi nyní patří šestá pozice, nejlepší od loňského března.

Conor McGregor

Sedm nejbohatších sportovců na světě. Kdo vydělává nejvíc?

Pandemie covid-19 s příjmy profesionálních sportovců pořádně zamávala. Rušily se turnaje a snižovaly odměny. Přesto nestrádají, a to hlavně díky štědrým smlouvám se sponzory. Sedm nejlépe placených sportovců světa si v loňském roce dohromady vydělalo 819 milionů dolarů před zdaněním. Kdo se v žebříčku nejbohatších sportovců umístil a v jakém sportu jsou nejvyšší výdělky, když odhlédneme od příjmů ze sponzoringu?

Přečíst článek

Hodnotovým akciím, na něž Buffett sází se od začátku roku dařilo lépe než technologickému indexu S&P 500, neboť jejich pokles byl méně razantní. Odepsaly 4,2 procenta, zatímco indexu S&P 500 se propadl o 9,2 procenta.

Buffettova trvalá přítomnost na předních příčkách miliardářského indexu je zvláště významná vzhledem k množství peněz, které v průběhu let daroval, podotkl Bloomberg.

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Špatné investice se nevyhýbají ani miliardářům

Multimilionáři a miliardáři musejí mít čich na dobré investice. Ani jim se ale nevyhýbají přehmaty, občas dokonce naletí podvodníkům.

Přečíst článek

Jen Nadaci Billa a Melindy Gatesových od roku 2006 věnoval akcie Berkshire v hodnotě téměř 33 miliard dolarů. Pouze Gates – v současné době na čtvrtém místě miliardářských dostihů s čistým jměním 127 miliard dolarů – poskytl charitativní dary takového rozsahu.

Aktuální žebříček deseti nejbohatších lidí planety:

  čisté jmění (v mld. dolarů) poslední změna (v dolarech) meziroční změna (v dolarech)
1. Elon Musk (USA) 216 -25,8 miliardy -54,1 miliardy
2. Jeff Bezos (USA) 164 +705 milionů -27,8 miliardy
3. Bernard Arnault (Francie) 159 -108 milionů -19,4 miliardy
4. Bill Gates (USA) 127 -146 milionů -11,1 miliardy
5. Larry Page (USA) 116 -161 milionů -12,9 miliardy
6. Warren Buffett (USA) 111 -825 milionů +2,39 miliardy
7. Sergej Brin (USA) 111 -180 milionů -12,4 miliardy
8. Mark Zuckerberg (USA) 110 +174 milionů -15,2 miliardy
9. Steve Ballmer (USA) 108 +1,04 miliardy -12,2 miliardy
10. Larry Ellison (USA) 97,2 -1,47 miliardy -9,94 miliardy

pramen: Bloomberg Billionaires Index

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Americký miliardář Jeff Bezos

Bezos prodal akcie Amazonu za miliardy dolarů a opět pokukuje po postu nejbohatšího člověka

Přečíst článek
Elon Musk

Pět set nejbohatších na světě letos ztratilo přes bilion dolarů, nejvíce Musk a zakladatel Binance

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme