Reklama

Michl: Silná a pevná koruna je pro nás nyní strašně důležitá

Michl: Silná a pevná koruna je pro nás nyní strašně důležitá
 ČTK

Průměrný kurz koruny pro letošní rok Česká národní banka očekává na úrovni 24,50 koruny za euro. Je připravena ji podpořit intervencemi, zopakoval po jednání bankovní rady guvernér ČNB Aleš Michl.

Reklama

Ješte v listopadové prognóze pro letošek předpokládala ČNB průměrný kurz 24,80 koruny za euro. Ve středu přitom koruna uzavírala obchodování na 23,78. V nové prognóze již ČNB očekává, že bude měna silnější a je připravena za silnější korunu intervenovat. 

Většina, konkrétně pět ze sedmi členů bankovní rady sdílí názor, že úrokové sazby s dvoutýdenní repo sazbou na úrovní sedmi procent již dostatečně tlumí poptávku a inflační tlaky v české ekonomice.

V nové makroekonomické prognóze ČNB banka ale zhoršila výhled inflace. Ta by letos měla v průměru činit 10,8 procenta. Na příštím jednání bankovní rada podle Michla proto zváží, zda sazby ponechá na současné úrovni, nebo je zvýší.

ČNB ponechala sazbu na sedmi procentech, ECB a britská centrální banka ji zvýšily

ČNB ponechala sazbu na sedmi procentech, ECB a britská centrální banka ji zvýšily

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech, diskontní sazba na šesti a lombardní na osmi procentech. Banka také zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled letošní inflace.

Přečíst článek

Dva členové navrhovali zvýšení o půl procentního bodu už na dnešním zasedání. Na předchozích jednáních pro vyšší sazby hlasoval viceguvernér Marek Mora a člen rady Tomáš Holub, naposledy v prosinci rovněž o půl procentního bodu. Pro Moru bylo dnešní rozhodování o sazbách poslední, 12. února mu stejně jako členovi rady Oldřichu Dědkovi skončí šestiletý mandát.

Reklama

Česká národní banka (ČNB) dnes také zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. 

Pro příští rok ČNB předpokládá hospodářské oživení, HDP by měl vzrůst o 2,2 procenta. Inflace by se měla vrátit k cíli ČNB, průměrnou hodnotu pro příští rok centrální banka očekává 2,1 procenta.

Reklama

Související

Aleš Michl, guvernér České národní banky, ČNB

Přestřelit to s výší sazeb znamená více prohloubit recesi, varuje šéf ČNB Michl

Přečíst článek
Aleš Michl je novým guvernérem ČNB

Guvernér ČNB Aleš Michl: Připravte se na inflaci 20 procent. A v příštím roce na propad ekonomiky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme