Reklama

Pozdě ale přece. Musk dnes osobně předá první Teslu vyrobenou v Německu

Elon Musk
ČTK
 ČTK

Americký výrobce elektromobilů Tesla v úterý oficiálně otevře svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína. První vůz Model Y chce osobně předat majiteli šéf Tesly Elon Musk. Akce se zúčastní i kancléř Olaf Scholz a ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck a také braniborský premiér Dietmar Woidke.

Reklama

První vůz Model Y vyrobený v německé továrně doplnil šéf Tesly Elon Musk svým podpisem.

Spuštění provozu dlouho bránilo chybějící povolení, které Tesla od braniborských úřadů získala na počátku měsíce po takřka dvou letech od začátku výstavby. Musk původně plánoval s výrobou začít již loni v létě, později termín odhadoval na podzim a poté na zimu.

Továrna nakonec i přes protesty ekologických hnutí splnila všechny podmínky, takže předběžná povolení mohl tento měsíc nahradit konečný souhlas. Aktivisté, kteří se závodem nesouhlasí, na dnešek naplánovali demonstraci.

Závod, který má nakonec vyrábět i baterie a až 500 tisíc aut ročně, poskytne Tesle výrobní základnu na jednom z nejkonkurenčnějších automobilových trhů světa. Továrna nabídne práci asi 12 tisícům lidí. Braniborský premiér Woidke považuje továrnu za začátek nové kapitoly hospodářského rozvoje této spolkové země.

Elon Musk

Osobností roku časopisu Time je vizionář bez domova, Elon Musk

Nenarodili jste se do saúdské královské rodiny, a přesto se chcete stát dolarovým miliardářem? Máte ještě několik možností, jak toho docílit, píše server magazínu Time, který za osobnost roku 2021 označil podnikatele a vizionáře Elona Muska.

Přečíst článek

Ruský prezident Vladimir Putin má podle nejodvážnějších odhadů majetek větší než Jeff Bezos nebo Bill Gates.

Majetek Putina? Možná větší než Bezose či Gatese

Evropská unie, Velká Británie, USA a Kanada se rozhodly kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zmrazit i majetek ruského prezidenta Vladimira Putina (a také ministra zahraničí Sergeje Lavrova). Podle dostupných odhadů Putin přitom patří mezi nejbohatší lidi na světě, ovšem přesný rozsah jeho majetku je stále předmětem polemik, uvedl časopis Fortune. Dopady jakýchkoli sankcí mířících přímo proti šéfovi Kremlu je tak podle něj těžké měřit.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme