Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hrozí vlna státních bankrotů, varují šéfové MMF a Světové banky. Na vině jsou vysoké úrokové sazby

Jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky
ČTK
 ČTK

Postpandemické oživení přineslo dramatický nárůst cen po celém světě. MMF nyní předpovídá, že spotřebitelské ceny letos v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách vyskočí o 8,7 procenta a ve vyspělých ekonomikách o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984.

Reklama

Vedoucí Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) varovali, že rostoucí úrokové sazby tlačí na nejchudší země světa, které se potýkají s pandemií covidu-19 a rostoucími cenami potravin. Prezident SB David Malpass na tiskové uvedl, že „zejména v nejchudších zemích dochází k obrovskému nárůstu dluhů“. Vedle dluhové krize se debaty na jarních zasedání MMF a SB podle Malapasse zaměřují na ruskou invazi na Ukrajinu, pandemii a zpomalující světovou ekonomiku.

Generální ředitel Penamu a člen představenstva skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík.

Chleba může stát i stovku a rohlík deset korun, záleží teď na vládě, říká šéf Penamu

Až raketově rostoucí ceny potravin zejména kvůli dražším energiím, pohonným hmotám a dopadům války na Ukrajině je zásadní problém, který musí vyřešit zejména vláda, míní šéf tuzemské pekárenské jedničky společnosti Penam ze skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík. „Česká republika si musí říct, jestli chce říkat: Budu volná, otevřená ekonomika, ale holt tady budou drahé potraviny. Anebo do toho zasáhne a řekne: Ne, musím obyvatele zabezpečit. Je to o sociálním smíru,“ říká.

Přečíst článek

Šéfka MMF Kristalina Georgievová konstatovala, že 60 procent zemí s nízkými příjmy se nachází v dluhové tísni nebo se jí blíží. V této situaci se splátky jejich dluhů rovnají polovině velikosti jejich národních ekonomik. Země, které mají potíže se splácením závazků svým věřitelům, budou mít také problémy s pomocí svým nejchudším občanům v době, kdy válka na Ukrajině narušuje dodávky potravin a zvyšuje jejich ceny, připomněla AP.

Země se během pandemie zadlužovaly

Země po celém světě se během pandemie ve snaze ochránit svou ekonomiku zadlužily. MMF předpovídá, že vládní dluhy v zemích s nízkými příjmy letos překročí polovinu jejich hrubého domácího produktu (HDP). V roce 2019, tedy před pandemií, to bylo necelých 44 procent. V celosvětovém měřítku hospodářská pomoc zafungovala a podpořila nečekaně rychlé zotavení z pandemické recese.

Oživení však podniky překvapilo. Snažily se uspokojit prudce rostoucí poptávku zákazníků, která zahltila továrny a dopravní uzly. Dodávky se zpomalily a ceny vzrostly. MMF nyní předpovídá, že spotřebitelské ceny letos v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách vyskočí o 8,7 procenta a ve vyspělých ekonomikách o 5,7 procenta, což je nejvíce od roku 1984.

Ceny potravin žene nahoru i stoupající cena obilí ve světě.

Tohle bude bolet. Ceny potravin rostou kvůli válce nejrychleji v historii

Globální ceny potravin rostly již před začátkem války na Ukrajině. V březnu ale jejich růst nabral dramatické tempo a jídlo v průměru zdražilo o 13 procent. Jen za poslední dva roky však nárůst představuje 75 procent.

Přečíst článek

V reakci na to světové centrální banky zvyšují úrokové sazby. Zvýšenou dluhovou zátěž nejbolestivěji pocítí nejchudších země světa, napsala AP.

Centrální banky nesmí jednat přehnaně

Georgievová doporučila centrálním bankám, ať při zpřísňování měnové politiky postupují obezřetně a svůj postup vysvětlují, aby se tak vyhnuly přehnaným reakcím na finančních trzích. Spolu s Malpassem také vyzvala ke koordinovanému globálnímu úsilí na pomoc zemím, které se potýkají se svými dluhy.

Problémy se již začínají projevovat. Srí Lanka minulý týden oznámila, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu, dokud nebude dokončen program restrukturalizace půjček u MMF, který má vyřešit nejhorší hospodářskou krizi ostrovní země za poslední desetiletí.

Marcello Estevão ze Světové banky uvedl, že v příštím roce nebude schopna splácet dluhy možná až desítka rozvojových zemí.

Štěpán Křeček: Pšenice z Indie může být lékem na potravinou krizi

Vývozy pšenice z Ukrajiny a Ruska může z podstatné části nahradit Indie. Díky tomu by mohlo dojít ke stabilizaci cen na světových trzích s pšenicí a předešlo by se humanitárním problémům v rozvojových zemích, míní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Přečíst článek

Bitcoin, ilustrační foto

Část Hondurasu přijala bitcoin jako legální platidlo. Chystá i kryptoměnové dluhopisy

Obchodní zóna Honduras Prospera vznikla před dvěma lety, aby přilákala investory. Nyní umožní platby v bitcoinech a dalších kryptoměnách.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Zemědělci čelí kolapsu cen. Potraviny zlevňují nejvíc od roku 2009, půjdou ještě dolů

Zemědělci čelí kolapsu cen. Potraviny zlevňují nejvíc od roku 2009, půjdou ještě dolů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme