Hodnota Buffettovy investičky poprvé přesáhla bilion dolarů
Tržní hodnota investiční společnosti Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta ve středu překročila bilion dolarů (zhruba 22,5 bilionu korun). Firma se tak stala prvním americkým podnikem mimo technologický sektor, který hranici bilionu dolarů pokořil, píše server CNBC.
Buffett, který v pátek oslaví 94. narozeniny, patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Akcie společnosti Berkshire třídy A během posledního obchodování posílily až o 1,2 procenta a jejich cena se dostala na téměř 700 tisíc dolarů za kus. Od začátku roku si připisují téměř 30 procent.
„Je to důkaz finanční síly podniku,“ řekla k dosažení tržní hodnoty ve výši bilionu dolarů analytička Cathy Seifertová ze společnosti CFRA Research. Hranici bilionu dolarů již dříve pokořily americké technologické společnosti Apple, Nvidia, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta.
Skupina Berkshire Hathaway ovládá desítky dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola či v technologické společnosti Apple. Začátkem srpna společnost Berkshire oznámila, že ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 15 procent na rekordních 11,6 miliardy dolarů.
Firma „do každého počasí“
Podle analytika XTB Tomáše Vranky je společnost Berkshire díky svému širokému záběru všeobecně považována za firmu „do každého počasí“. „Firma má přímo pod sebou stabilní společnosti z mnoha tradičních a stabilních odvětví ekonomiky, Buffett má historicky velmi dobrý čich na investice do jiných společností a má také spoustu hotovosti, která čeká na využití v zajímavých situacích na trhu, které mohou kdykoli nastat,“ uvedl Vranka.
Buffett řídí společnost Berkshire již od roku 1965. „Buffett vybudoval Berkshire systematickým a relativně nízkorizikovým způsobem,“ uvedl Steve Check, prezident investiční společnosti Check Capital Management, která investuje velkou část svých aktiv do akcií firmy Berskshire. „Jakožto velký konglomerát bude mít (Berkshire) vždy části, kterým se bude dařit dobře,“ dodal.
Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett osmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 145 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun). Legendární investor již věnoval desítky miliard dolarů na charitu a slíbil, že se postupně vzdá téměř veškerého svého majetku. V nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že po jeho smrti přejde téměř všechen jeho zbývající majetek na nový charitativní fond, na který budou dohlížet jeho děti.
Akcie společnosti Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta dlouhodobě rostou více než hlavní světové akciové indexy. Analytici se shodují, že investovat do Buffettova konglomerátu může být vhodnou investiční strategií.Akcie Buffettova impéria strčí index S&P 500 do kapsy
Trhy
Investiční Společnost Berkshire Hathaway, kterou ovládá miliardář z Omahy Warren Buffett, prodala téměř polovinu svých- akcií ve společnosti Apple. Prodeje ve druhém letošním čtvrtletí Buffetovi již vynesly rekordních 270 miliard dolarů. Provozní zisk společnosti za pololetí vzrostl na 11,6 miliardy dolarů z 10 miliard za stejné období před rokem.Warren Buffett prodal polovinu svých akcií Apple. Má rekordní množství peněz na investice
Zprávy z firem
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dosáhla loni rekordního čistého zisku ve výši 96,2 miliard dolarů (2,25 bilionu korun). Společnost však zvýšila i svůj provozní zisk na 37,4 miliard dolarů (876 miliard korun), stojí v dokumentu, který firma zveřejnila na svých stránkách.Buffettova Berkshire Hathaway dosáhla rekordního čistého zisku
Zprávy z firem
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.