Reklama

Zatímco Bezos i Musk chudnou, Buffett bohatne. Je zpět mezi dolarovými stamiliardáři

Warren Buffett
ČTK/AP
Petra Jansová
pej

Zatímco ostatní chudnou, Warren Buffett bohatne. Investor, který je známý svým vlažným postojem k akciím technologických firem, se vrátil do pětice nejbohatších lidí na světě. Upozornil na to server agentury Bloomberg. Podařilo se mu to i díky sázce na akcie ropné společnosti Occidental Petroleum.

Reklama

Jmění Warrena Buffetta během prvních třech měsíců letošního roku vzrostlo o 7,2 procenta na 116,7 miliardy dolarů. Ve stejném období, kdy akcie cena akcií jeho investičního konglomerátu Berkshire Hathaway rostly, technologičtí miliardáři Elon Musk nebo Jeff Bezos se museli smířit s poklesem čistého jmění o 15 nebo i více procent.

Na přední pozici seznamu nejbohatších lidí na světě Bloomberg Billionaires Index se umístil poprvé za 12 měsíců. Loni v říjnu v žebříčku klesl až na 11. místo.

Na špici miliardářů se Buffett dostal díky nákupu akcií ropné společnosti Occidental Petroleum v hodnotě 30 milionů dolarů. Cenné papíry v pondělí připsaly na Buffettovo konto kvůli prudkému zdražení ropy téměř dvě miliardy dolarů.

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Buffettova ojedinělá sázka na technologickou firmu se vyplatila. Se ziskem ji prodá Gatesovi

Přestože se investicím do technologických firem Warren Buffett spíš vyhýbá, sázka na akcie firmy Activision Blizzard, která vyvíjí videohry, se mu opět vyplatila.

Přečíst článek

„Hotovost Berkshire v posledních letech nebývale narostla a její jediné významné využití představovaly zpětné odkupy akcií investičky,” komentoval analytik Jim Sahnahan z poradenské společnosti Edward Jones.

Reklama

Berkshire Hathaway má podle Sahnahana před sebou dvě příležitosti, kam zaparkovat přebytečnou hotovost. Jednou z nich je odkup podílu zesnulého investora Waltera Scotta, dlouholetého Buffettova přítele a obchodního partnera, v energetickém byznysu Berkshire. Druhou variantou, která se nabízí, je pak investice do koupě dalšího podílu v Pilot Travel Centers.

„Věříme, že v příštím roce si Berkshire připíše alespoň dvě značné investice,” dodal Shanahan. 

Warren Buffett v letošním dopise akcionářům zopakoval, že „cílem Berkshire Hathaway je mít smysluplné investice v podnicích, které mají jak ekonomický náskok, tak špičkové vedení.”  A připostil, že hledání takových firem na trhu v čase vysokých valuací není nic jednoduchého. 

Přesto některé předchozí obchody, včetně jeho akvizice počátečního 38,6procentního podílu v Pilot Travel Centers, jej přiměly utrácet v budoucnu ještě více peněz. Souhlasil s nákupem dalšího 41,4procentního podílu v Pilot Travel Centers v roce 2023, což je investice, která si pravděpodobně vyžádá čtyři miliardy dolarů, míní Shanahan.

Václav Klaus

Politický diář Jany Havligerové: Zeman a Klaus se nemění

Prezident podá trestní oznámení kvůli úvahám o převodu pravomocí hlavy státu, které vedli politici při jeho podzimní hospitalizaci. Zeman je považuje a označuje za sabotáž. Podle hradního advokáta Nespaly bude oznámení mířit na „okruh lidí“, kteří se k možnost převodu nejvíce vyjadřovali.

Přečíst článek

Burza, ilustrační foto

Výklep na burzách. Od ledna se evropské akcie zřítily minimálně o pětinu

Pražská burza ráno klesla o více než šest procent, rakouská přes sedm procent. V závěru dne pražská burza ztráty zmírnila, přesto zavřela na nejnižší hodnotě od loňského 4. srpna. Šlo o nejvýraznější denní pokles od poloviny března 2020.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme