Reklama

Buffettova ojedinělá sázka na technologickou firmu se vyplatila. Se ziskem ji prodá Gatesovi

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.
ČTK
Petra Jansová
pej

Přestože se investicím do technologických firem Warren Buffett spíš vyhýbá, sázka na akcie firmy Activision Blizzard, která vyvíjí videohry, se mu opět vyplatila.

Reklama

Akcie videoherní společnosti Activision Blizzard koupila Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway na konci loňského roku. Zaplatila za ně zhruba jednu miliardu amerických dolarů (21,5 miliardy korun). Firma už na této investici výrazně vydělala, protože Microsoft v polovině ledna oznámil, že firmu Activision za 68,7 miliardy amerických dolarů převezme.

Na konci loňského roku vlastnila společnost Berkshire Hathaway 14,66 milionu akcií firmy Activision v hodnotě 975 milionů dolarů. Od začátku letošního roku cena akcií firmy zpevnila o více než 22 procenta.

Elon Musk

Musk za den přišel o 26 miliard dolarů, na akciích tratila řada miliardářů

Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.

Přečíst článek

Buffett se investicím do technologických firem vyhýbá

Buffett se investicím do technologických společností dlouhodobě vyhýbá, protože je podle něj příliš těžké vybírat v tomto sektoru dlouhodobé vítěze. 

Portfolio Berskhire Hathaway v hodnotě zhruba 330 miliard dolarů doznalo i dalších změn. Zvýšily se například investice do ropného gigantu Chevron, zrušil se podíl ve společnosti Teva Pharmaceuticals a omezily investice do několika dalších výrobců léčiv.

Reklama

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Sázka na akcie Bank of America vynesla Warrenu Buffettovi skoro dvě miliardy

Sázka na akcie Bank of America vynesla Warrenovi Buffetovi téměř dvě miliardy dolarů. Nákupem si známý investor vylepšil reputaci. Podle některých totiž během loňského roku ztratil svůj pověstný „čich“.

Přečíst článek

Akcie Activision Blizzard ve čtvrtém čtvrtletí klesly až na 56,4 dolaru, a to kvůli žalobě, že firma podporovala sexistickou kulturu a platila ženám méně než mužům. Firma také v listopadu oznámila, že odkládá vydání her Diablo IV a Overwarch 2. Microsoft za jednu akcii nabídl 95 dolarů.

Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel Microsoftu Bill Gates je Buffettovým dlouholetým přítelem. V roce 2020 odstoupil ze správní rady Berskhire a Microsoftu. Gates i Buffett patří k nejbohatším lidem světa.

Michal Semotan, portfolio manažer v J&T

Michal Semotan z J&T: Teď se cení bezpečné přístavy, ale čas rychle rostoucích akcií zase přijde

Minuty po ohlášení výsledků se akcie společnosti Meta Platforms neboli Facebooku zřítily o 25 procent. Představovalo to více než 200 miliard ztrát, což se stalo největším pádem v historii. Ve stejnou chvíli portfolio manažer J&T Investiční společnosti Michal Semotan přikupoval akcie stejné firmy. „Facebook v současnosti opravdu není předražený. A další růst mu predikují i velké banky,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz muž, který se podílí na správě majetku nejbohatších Čechů a Slováků. 

Přečíst článek

Lyžařské středisko Kayseri Erciyes v Turecku

Alpy? Skvěle se lyžuje i na Středním východě

Nejenom sjezdovka v dubajském obchodním centru. Kvalitní lyžařská střediska jsou i v Pákistánu nebo Libanonu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme