Reklama

Bezos, Gates i Bloomberg se upnuli na nikl. Hledají ho v Grónsku

Nikl
Natuur12 / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

Společnost KoBolt Metals, kterou podporují miliardáři Jeff Bezos a Bill Gates a která se věnuje těžařskému průzkumu, podepsala s firmou Bluejay Mining smlouvu o průzkumu v Grónsku. Bude tam hledat klíčové suroviny, které se používají při výrobě elektromobilů, píše agentura Reuters.

Reklama

KoBold pro vyhledávání surovin používá umělou inteligenci a strojové učení. Do průzkumu projektu Disko-Nuussuaq na západním pobřeží Grónska firma investuje 15 milionů dolarů (324 milionů korun) a získá v projektu 51procentní podíl. Peníze pokryjí náklady na počáteční vrty a jejich vyhodnocení. Podle licence by v místě měly být kovy jako nikl, měď, kobalt a platina.

Vlastníkem KoBoldu je společnost Breakthrough Energy Venture, což je fond zaměřený na investice do technologií a ochrany klimatu. Stojí za ním zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, zakladatel agentury Bloomberg Michael Bloomberg, zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos a také investor Ray Dalio. Ten je zakladatelem největšího hedgeového fondu světa Bridgewater Associates. Dalšími investory jsou fond rizikového kapitálu Andreessen Horowitz a norská státní energetická společnost Equinor.

Zlaté slitky

Zlato zažilo prudký pád kvůli statistice, pak se oklepalo

Pozitivní čísla americké nezaměstnanosti poslaly při ranním obchodování v Asii zlato i stříbro prudce dolů.

Přečíst článek

„Tato dohoda je pro Bluejay transformativní,” uvedl generální ředitel firmy Bo Stensgaard. „Těší nás, že máme partnera, který je špičkou v technických inovacích nových průzkumných metod a kterého podporují jedni z nejúspěšnějších investorů na světě,” dodal.

Předchozí studie podle firmy Bluejay zjistily, že oblast v západním Grónsku má podobnou geologii jako oblast kolem ruského města Norilsk. Ta je hlavním producentem niklu a palladia.

Reklama

Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.

Gigafactory chtějí v Česku stavět Volkswagen a LG

Jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov ze skupiny ČEZ.

Přečíst článek

Těžba niklu v BHP Group

Nikl do baterií Tesly bude automobilka nakupovat od Australanů

Tesla se dohodla na dodávkách niklu do svých baterií s australským těžařem BHP Group. Akcie australské společnosti si v reakci na oznámení připsaly přes tři procenta.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme