Reklama

Ukrajina teď potřebuje hlavně léky, obvazy a neprůstřelné vesty, říkají čeští skauti

Kyjev
ČTK
Petra Jansová
pej

Překladová místa pro humanitární pomoc na hranicích s Ukrajinou teprve vznikají, přesto se daří pomoc distribuovat tam, kde je potřeba, říká jeden z dobrovolníků. Do polské Přemyšle spolu s ostatními vezl sbírku ze Skautského institutu v Praze. A co teď Ukrajinci podle něj nejvíce potřebují? Zdravotnický materiál, říká.

Reklama

Pětapadesát dodávek, dva nákladní vozy a dva velké autobusy plné spacáků, karimatek a léků a dalšího materiálu shromážděného díky spolupráci českých a ukrajinských skautů, dorazilo včera odpoledne na ukrajinské hranice.

„Parkoviště soukromé polské firmy bylo takřka plné, kromě nás přijížděly i další kamiony,“ přibližuje Antonín Klecanda, jeden z dobrovolníků, který s nákladem z Česka vyrazil na polsko-ukrajinské hranice. 

[[Facebook status: https://www.facebook.com/skautsky.institut/posts/4920520398016717]]

Hlavně léky. Žádají Ukrajinci

Uprchlíci na nádraží v Kyjevě

Výzva miliardářů na pomoc uprchlíkům vynesla přes čtvrt miliardy. Půlku dal zakladatel Centrum.cz Tomek

Čeští miliardáři v čele s Ivo Lukačovičem ze Seznamu či Martinem Hájkem z Livesportu již vybrali na ukrajinské uprchlíky prostřednictvím twitterové Aukce pomoci přes 260 milionů korun. Téměř polovinu – v pondělí dal spoluzakladatel Centrum.cz a investor Ondřej Tomek a jeho firmy, což je dosud nejvyšší částka od jednotlivce. Pořadatelé akce vyzývají, aby jakoukoli částkou přispěl každý.

Přečíst článek

Radost z množství věcí a únava, to jsou podle něj dvě slova, která nejvýstižněji popisují tamní atmosféru. „Už tři dny bez odpočinku překládají a koordinují,“ dodává s tím, že největší problémem je dostat vše potřebné distribuovat. Odběrná místa často teprve vznikají.

V Přemyšli se materiál v jednom ze skladů překládal na nákladní auta, která zamířila do Lvova a dál, i k vojenským oddílům. 

Reklama

Celá akce vznikla nenápadně, na popud barmanky ze Skautského institutu a její kamarádky ze Lvova, tamní skauti velmi úzce spolupracují s městkou samosprávou. „Potřeba jsou hlavně léky, obvazový materiál nebo neprůstřelné vesty,“ dodává Klecanda.

Zpět vezli i ukrajinské občany mířící do Polska a Česka. 

Raiffeisenbank

Akcie Raiffeisenbank, UniCredit a Société Générale padají. Měly nainvestováno v Rusku

Přečíst článek

Rusové se snaží vybírat peníze

Lukáš Kovanda: Rusko touží po dolarech. A zakazuje prodávat akcie svých firem

Ve Vladivostoku rubl padá vůči dolaru o 50 %, může stáhnout i čínský jüan. Rusko cizincům zakazuje prodávat akcie ruských firem – aneb „Chceme dolary, ruské akcie si nechte“.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme