Reklama

Válečná kuriozita: Nejdelší let světa potrvá 17 hodin, letadla se musí vyhnout ruskému vzdušnému prostoru

Airbus A350-1000 bude nasazen na nejdelší let světa
S. Ramadier, se svolením Airbusu
Stanislav Šulc

Neuvěřitelných 17 hodin ve vzduchu. Tak dlouho potrvá let mezi Hongkongem a New Yorkem, který pravidelně nabízí aerolinky Cathay Pacific Airways. Nově se bude muset vyhnout ruskému vzdušnému prostoru, píše agentura Bloomberg.

Reklama

Z Hongkongu do New Yorku bez mezipřistání. To nabízí aerolinky Cathay Pacific Airways a donedávna to byl relativně snesitelný zážitek. 12 990 kilometrů letadlo urazilo za necelých 15 hodin, což lze srovnat s lety z Evropy do jižních částí latinské Ameriky.

Nyní se však vedení aerolinek rozhodlo pro radikální novinku: aby se vyhnula případným problémům v ruském vzdušném prostoru, budou letadla létat jižní cestou. Tedy přes Čínu, střední Asii, Turecko, jižní Evropu, Velkou Británii a Atlantický oceán.

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Více než 250 ukrajinských obránců se vzdalo ruským silám v ocelárně Azovstal

Více než 250 ukrajinských bojovníků se vzdalo ruským silám v ocelárně Azovstal v Mariupolu poté, co Kyjev nařídil evakuaci celé své posádky, což předznamenává konec nejkrvavější bitvy v Evropě za poslední desetiletí, napsala agentura Reuters. Kreml uvedl, že prezident Vladimir Putin osobně zaručil, že s vězni bude zacházeno podle mezinárodních standardů. Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují, uvedl podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko. Podle Ruděnka se tak děje vinou ukrajinské strany, Kyjev prý nereagoval na ruský návrh dohody. „Ukrajina se z vyjednávacího procesu fakticky stáhla," uvedl Ruděnko.

Přečíst článek

Výsledek? Podle agentury Bloomberg se tak cesta natáhne na 16 618 kilometrů, což letadla zvládnou za 17 hodin.

Nejdelší komerční linky světa podle agentury Bloomberg

„Tato vzdálenost překoná dosavadní nejdelší komerční let světa, který nabízejí Singapore Airlines mezi Singapurem a New Yorkem. Ta sice trvá 17 a půl hodiny, ale na kilometry je podle dat FlightRadar24 kratší - 15 349 kilometrů,“ vysvětluje Danny Lee z Bloombergu.

Reklama

Evropské aerolinky do Ruska nesmí

Podle mluvčího Cathay Pacific Airways bude na let nasazen Airbus SE’s A350-1000. Mluvčí dále uvedl, že transatlantická cesta je stále výhodnější než případný přelet přes Tichý oceán a celé Spojené státy kvůli sezonním větrům.

Bloomberg připomíná, že Cathay Pacific zdaleka není jedinou asijskou aerolinkou, která omezuje přelety přes ruský vzdušný prostor. Evropské aerolinky mají přelety přes Rusko zakázané v reakci na uvalení ekonomických sankcí.

Akcie Boeingu padají. Pro firmu nemohlo přijít zřícení letadla v Číně v horší dobu

Akcie amerického výrobce letadel Boeing se v pondělí během obchodování před otevřením burzy citelně propadají, o 6,8 procenta. Děje se tak v důsledku zřícení letadla tohoto výrobce v Číně.

Přečíst článek

Aeroflot

Aeroflot ruší všechny lety do zahraničí vyjma Běloruska. Jinde mu hrozí zabavování strojů

Ruské aerolinky Aeroflot zruší od 8. března všechny lety do zahraničních destinací kromě Běloruska, oznámila firma podle agentury TASS.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Více než 250 ukrajinských obránců se vzdalo ruským silám v ocelárně Azovstal

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme