Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

„Trenažér“ pro budoucí piloty F-35 vzlétl. Jejich výcvik začne do roka

Cvičný letoun L-39NG
Profimedia
 ČTK

Aero Vodochody ve středu představilo při ukázkovém letu první stroj L-39NG vyrobený pro státní podnik LOM Praha. Letoun poslouží k výcviku budoucích českých pilotů amerických letounů páté generace F-35. Do konce letošního roku by Aero mělo dodat podniku dva letouny a další dva do poloviny roku 2025. Novinářům to řekl ředitel Aera Viktor Sotona.

Reklama

„Letoun je komplexní a nákladově efektivní výcviková platforma, která je optimálním řešením pro základní a pokročilý výcvik budoucích stíhacích pilotů české armády, kteří budou využívat letoun páté generace F-35A Lightning II,“ uvedl Sotona.

První piloti by podle ředitele LOM Praha Jiřího Protivy mohli začít s výcvikem na prvních dvou nových strojích od dubna 2025. Kromě smlouvy na dodání čtyř strojů má podnik ještě opci na dodání dalších čtyř L-39NG. „Očekáváme, že o té opci rozhodneme v příštích dvou letech. Jedná se o to, že s ohledem na požadavky Armády České republiky ta flotila bude muset do budoucna být větší než jsou jenom čtyři letadla NG,“ řekl Protiva. Podle něj budou ke konci aktuální dekády připraveny desítky pilotů pro americké letouny F-35.

Česko si nyní pronajímá 14 švédských stíhacích letounů JAS-39 Gripen, pronájem končí v roce 2027. Vláda se Švédskem jedná o prodloužení pronájmu do roku 2035, kdy gripeny nahradí 24 amerických letounů F-35.

Reklama

Sériová výroba čtyř cvičných letounů L-39NG pro LOM Praha začala v Aeru před rokem. Společnost už také v březnu dodala sériově vyrobené stroje L-39NG Vietnamu. Aero celkem podepsalo objednávky na více než 30 strojů, jedná o dalších kontraktech.

L-39NG je nově vyvinutý podzvukový proudový cvičný letoun, ale zároveň může plnit roli lehkého bitevníku.

Stíhačky F-35

Velká příležitost. Na výrobě stíhaček F-35 by se mohly podílet české firmy

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Přečíst článek

F-35 Lightning

LOM Praha se zapojí do pořízení letounů F-35. Dohoda má finanční potenciál miliardu korun

Státní podnik LOM Praha se zapojí do pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu. Dohoda o spolupráci, kterou firma podepsala s výrobcem bitevníků Lockheed Martin, má podle ředitele LOM Praha Jiřího Protivy finanční potenciál přesahující miliardu korun. Týkat se má především modernizace Centra leteckého výcviku v Pardubicích.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme