Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Slovenský létající automobil zaujal Číňany. Je z toho byznys

Slovenský létající automobil zaujal Číňany. Je z toho byznys
Klein Vision, užito se svolením
 ČTK

Čína už stála v čele vývoje elektromobilů a nyní aktivně vyvíjí řešení pro létající dopravu. Do středu pozornosti se nyní dostává i slovenské létající auto AirCar, vyrábět ho totiž chtějí právě Číňani.

Reklama

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a používání technologie slovenského létajícího auta AirCar v rámci blíže neurčené oblasti. Uvedl to server britské zpravodajské televize BBC. Odvolává se na oznámení spoluzakladatele společnosti KleinVision Antona Zajace, jehož firma AirCar vytvořila. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.

AirCar v akci

AirCar poháněný motorem BMW a běžným palivem v roce 2021 uletěl 35 minut mezi dvěma slovenskými letišti. Ke vzletu a přistání využíval vzletové a přistávací dráhy. Přeměna automobilu na letadlo trvala přes dvě minuty.

Elektrické vozítko Model A z Alef Aeronautics

Na první létající auto už stojí fronta. Cena je jako za malý byt v Praze

Téměř 3000 předobjednávek na svůj první létající elektromobil už eviduje společnost Alef Aeronautics, do níž investuje také technologický inovátor Elon Musk. Sériové výroby by se dvoumístné létající vozítko v ceně pražské garsonky mělo dočkat příští rok.

Přečíst článek

AirCar získal od slovenského dopravního úřadu osvědčení o letové způsobilosti v roce 2022. Na začátku letošního roku se vůz objevil ve videu, které zveřejnil youtuber Mr Beast.

Slovenský AirCar zaujal i youtuberskou hvězdu

Čína už stála v čele vývoje elektromobilů a nyní aktivně vyvíjí řešení pro létající dopravu. V únoru uskutečnila firma Autoflight zkušební let dronu pro přepravu cestujících mezi městy Šen-čen a Ču-chaj. Cesta, která autem trvá tři hodiny, trvala dronu 20 minut, letoun však byl bez cestujících. Loni čínská firma eHang získala od čínských úředníků certifikát bezpečnosti pro své elektrické létající taxi. Na rozdíl od letadel podobným dronům však AirCar nevzlétá a nepřistává vertikálně a potřebuje přistávací dráhu.

Pro tuto formu dopravy stále existují značné překážky v oblasti infrastruktury, regulace a přijetí technologie veřejností. Celosvětové pokusy o regulaci tohoto odvětví přinesly spíše řadu nových otázek.

Čínský robotický taxík EH216-S

Čína povolila první létající taxík, a ještě bez pilota. Osvědčí se ve městě?

Letoun vypadá jako dron na hraní, ale je výrazně větší. Připravuje se na to, že bude létat mezi mrakodrapy v jihočínském Kantonu. Vejdou se do něj dva cestující. Pilot nebude zapotřebí, stroj poletí automaticky. Další takové létající taxíky se připravují různě po světě. Nevyjasněnou otázkou zůstává, jestli má opravdu smysl pouštět nad přeplněné ulice ještě robotické stroje.

Přečíst článek

„V tomto ohledu může historie Západu některé věci zpomalovat, protože je zde trochu pokušení snažit se vtěsnat tyto nové stroje do starých kategorií,“ řekl BBC konzultant z odvětví letectví Steve Wright. „Čína by v tom mohla vidět příležitost, jak se dostat dopředu,“ dodal.

Podobné obavy se kdysi týkaly elektromobilů, u nichž se Čína stala lídrem světového trhu. Prodej technologie slovenského AirCaru by mohl vyvolat otázky, zda se Čína nechystá udělat totéž s létajícími auty.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme