Sex, draci a miliardový byznys. Romantasy zachraňuje knihkupectví a míří do Hollywoodu
Milostné příběhy zasazené do světa magie, draků a nebezpečně přitažlivých hrdinů ovládly sociální sítě i žebříčky bestsellerů. Žánr zvaný romantasy přivádí ženy zpět ke čtení, vydělává stovky milionů dolarů a Hollywood v něm hledá nástupce Harryho Pottera. Rychlý růst má ale i svá rizika.
Ještě před několika lety učila Rachel Gillig děti v mateřské škole. Letos ji na newyorském knižním veletrhu BookCon vítaly téměř tři tisíce nadšených čtenářek. Některé čekaly celé hodiny, aby získaly její podpis, píše agentura Bloomberg.
Šestatřicetiletá Američanka patří k nastupujícím hvězdám romantasy, tedy žánru, který spojuje fantasy světy s milostnými příběhy a často i otevřenými erotickými scénami. Jeho kulisami bývají dračí akademie, upíří dvory nebo prokletá království. V centru příběhu zpravidla stojí silná hrdinka a její tajemný, morálně nejednoznačný protějšek.
Kritici podobné knihy někdy posměšně označují za „vílí porno“. Fanouškům je to však podle Gillig jedno. „Všichni tyhle knihy čteme. Tenhle žánr válcuje konkurenci,“ prohlásila na BookConu dle agentury Bloomberg.
Nová zlatá horečka vydavatelů
Nakladatelský průmysl nezažil podobné nadšení od časů Harryho Pottera nebo Hunger Games. Prodej romantasy v USA se v roce 2025 podle analytické společnosti Circana přiblížil miliardě dolarů, meziročně vzrostl o sedm procent.
Žánr táhnou především mileniálky a příslušnice generace Z, které vyrostly na fantasy příbězích pro mladé. Nabídka je ale stále pestřejší. Vedle temných gotických románů vzniká také takzvaná útulná fantasy, v níž hrdinka místo záchrany království provozuje kouzelné knihkupectví a zamiluje se třeba do vlkodlaka.
Festival popkultury Comic-Con Prague letos přilákal rekordní počet návštěvníků. Během tří dnů dorazilo do pražského O2 universa více než 28 tisíc fanoušků, což je nejvyšší návštěvnost za sedm let existence akce. Dosavadní rekord z roku 2023 činil 27 tisíc lidí. Organizátorům se letos zároveň podařilo přivézt i dosud nejvíce zahraničních a domácích hvězd. Program nabídl celkem 16 tematických linií, uvedla za pořadatele Barbora Kloudová.
Věhlas roste. Pražský Comic-Con přilákal rekordní počet návštěvníků
Enjoy
„Romantasy je Taylor Swift knižního průmyslu,“ říká¨pro Bloomberg Kim Dyerová, spoluautorka populárního podcastu Flights of Fantasy. Podle ní žánr vrátil ke knihám ženy, které už téměř nečetly.
Z boomu těží také americký řetězec Barnes & Noble. Pořádá půlnoční prodeje novinek, spolupracuje s influencery a přiznává, že romantasy sehrála významnou roli v jeho obchodním obratu.
BookTok rozhoduje o bestsellerech
Jedním z hlavních motorů popularity je BookTok, čtenářská komunita na TikToku. Právě tam se mohou z neznámých nebo původně samonákladových knih během několika týdnů stát světové bestsellery.
To byl i případ Gillig. Její román One Dark Window vyšel v roce 2022, ale okamžitý hit se z něj nestal. O osm měsíců později si knihu oblíbily uživatelky BookToku, které oceňovaly temnou atmosféru a originální svět. Nakladatelství Orbit následně objednalo dotisk 100 tisíc výtisků – největší ve své historii.
Gillig dnes jezdí na mezinárodní turné a její manžel opustil zaměstnání, aby jí pomáhal řídit rostoucí podnikání.
Královny žánru prodávají desítky milionů knih
Největšími hvězdami romantasy zůstávají Sarah J. Maas, autorka série Dvůr trnů a růží, a Rebecca Yarros, která napsala Čtvrté křídlo. Maas prodala přibližně 75 milionů výtisků svých knih, série Yarros překonala hranici 30 milionů kusů.
Vydavatelé proto nabízejí úspěšným autorkám milionové zálohy a soupeří o práva na nové série. Kensington Publishing například získalo čtyřdílnou sérii Melissy K. Roehrich za částku přesahující milion dolarů.
O knihy se zajímá také Hollywood. Netflix připravuje film podle románu Quicksilver od Callie Hart, přičemž samotná práva měla stát sedmimístnou dolarovou sumu. Investoři doufají, že právě romantasy přinese další velké filmové a televizní franšízy.
Kniha už nestačí. Čtenářky chtějí celý svět
Kolem romantasy vyrostla samostatná ekonomika. Fanoušci kupují trička, tašky, tematické svíčky i vstupenky na fantasy plesy a cesty inspirované oblíbenými příběhy.
Do českých kin přišlo v první polovině letošního roku 5,77 milionu diváků. Pokud by návštěvnost pokračovala stejným tempem, zaostala by za loňským výsledkem. Provozovatelé nyní spoléhají především na Nolanovu Odysseu a nový film se Spider-Manem.
Česká kina přešlapují na místě. Zachránit je mají Odyssea a nový Spider-Man
Enjoy
Velkým byznysem jsou také sběratelská vydání. Mají zdobené obálky, barevné ořízky stránek nebo bonusové kapitoly. Nejvěrnější čtenářky si kvůli tomu pořizují několik verzí stejné knihy.
„Nechtějí, aby jim něco uniklo,“ vysvětluje Marcela Di Blasiová z Dartmouth College, která se romantasy zabývá akademicky a zároveň sama patří mezi její fanynky.
Boom může narazit na své limity
Raketový růst ale není zaručený. Prodeje romantasy v USA v roce 2026 podle Circany klesly o 23 procent. Jedním z důvodů může být skutečnost, že Sarah J. Maas ani Rebecca Yarros zatím letos nevydaly novou knihu. Ukazuje se tak, že celý žánr stále výrazně závisí na několika velkých jménech.
Objevují se také výhrady ke kvalitě narychlo připravovaných pokračování. Některé knihy čelily kritice kvůli gramatickým chybám, nelogickému ději nebo podezření, že při jejich vzniku pomáhala umělá inteligence.
Vydavatelé tak budou muset dokázat, že romantasy není jen krátkodobou módou. Zatím však platí, že kombinace magie, romantiky a sexu dokázala něco, o čem knižní průmysl dlouho jen snil: přivést ke čtení miliony nových zákaznic.
VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB
Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.
Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.
Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.
Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.
To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB.
A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.
Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.