Před pětasedmdesáti lety začal šampionát F1. První závod si nenechal ujít ani britský král

Světový šampionát Formule 1 je jedním z nejsledovanějších sportovních seriálů na světě. Začínal však ve skromných podmínkách před pětasedmdesáti lety na okruhu v anglickém Silverstone před zraky britské smetánky.
Mistrovství světa Formule 1 je dnes globálním kolosem, který sledují miliony lidí po celém světě. Dávno to není jen poměřování sil pilotů ve speciálně upravených autech, ale byznys, ve kterém se každý rok točí miliardy dolarů.
Začátky přitom byly o mnoho skromnější. Vůbec první závod mistrovství světa se jel přesně před pětasedmdesáti lety. Ne že by to byl úplný prvopočátek kultovní značky F1, ta fungovala už od roku 1946 a už ve třicátých letech se závodilo v evropském seriálu. Jak ale popularita a zájem o motorsport rostl, bylo třeba přijít se šampionátem se světovým dosahem.
Začalo to 13. května 1950. První Grand Prix se uskutečnila v Británii na okruhu Silverstone. Všechno však tehdy vypadalo úplně jinak – závodní monoposty, jezdecká výbava, bezpečnostní prvky i samotný okruh.
Ostatně trvalo ještě dlouho, než se světový šampionát vyvinul do podoby miliardového byznysu. Na to si musel počkat až do sedmdesátých let.
Všeobecně se má za to, že za vzestupem stojí britský obchodník a původně majitel týmu Brabham Bernie Ecclestone, který přesunul obchodní těžiště F1 od majitelů okruhů k šéfům závodních týmů. To mu umožňovalo kreativně využívat možnosti marketingu a vysílacích práv.
Už tehdy se samozřejmě jednalo o na tu dobu exkluzivní stroje, ale s dnešním vývojem formulí počítajícím s každým detailem se to srovnat nedá. Co však bylo v padesátých letech stejné jako dnes, je řidičské umění. Uřídit takový stroj možná bylo v té době možná i náročnější, bez jakékoliv elektroniky a vymožeností hi-tech formulí. Legendami byli vlastně všichni jezdci, kteří se postavili na start.
Startovnímu poli v roce 1950 dominovali britští závodníci. Nejlépe to však napoprvé zvládl Ital Giussepe Farina s formulí značky Alfa Romeo, který se i v konečném hodnocení mohl těšit z prvního titulu mistra světa. Na stupně vítězů se vešel i Juan Manuel Fangio, někdejší řidič autobusu z Argentiny, který následně sesbíral pět titulů.
Dnes jsou velké ceny masovou akcí a přehlídkou, první závod však působil spíše jako nedělní piknik. I britská smetánka pro jednou vyměnila dostihy za řvoucí stroje a v bezchybném oblečení sledovala počátky budoucího fenoménu. Událost si nenechali ujít ani král Jiří VI. a jeho manželka královna Alžběta.
Na okruhu v Silverstone se britská Velká cena jezdí dodnes, i když by ho tehdejší závodníci poznávali jen v hrubých obrysech. Na začátku padesátých let tam nebyly vysoké tribuny ani velké technické zázemí. Diváci postávali jen tak nedaleko trati. Podívejte se sami.
„Strength to strength“, první výstava v rámci dramaturgické řady Artia s názvem Linie inovace, přinese výtvarný dialog brněnského konceptuálního malíře Václava Kočího s monopostem stáje McLaren. Umělecká intervence bude dalším příkladem spolupráce umělců s inovativním designem a inženýrstvím automobilového průmyslu. Výstava potrvá od 28. 3. do 21. 4. 2025 a její kurátorkou je Linda K. Sedláková.
Monopost stáje McLaren inspiroval pop-up intervenci Václava Kočího
Zprávy z firem
Evropský automobilový sektor je v chaosu a dodavatelé komponentů začínají hledat odbyt u zbrojovek. Aktuálně se jedná o nejrychleji rostoucí průmyslový sektor v Evropě.
Evropský autoprůmysl hledá záchranu u zbrojařů. Bude to drahý a dlouhý proces
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.