Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na břehu Vranovské přehrady vyrostla chatka. Má připomínat loď

Chatku na břehu Vranovské přehrady navrhlo studio Prodesi/Domesi.
BoysPlayNice
Petra Jansová
pej

Nevelká dřevěná chatka vznikla na základech původní, kterou zdědil současný majitel po dědečkovi. Novostavba, opět ze dřeva, má asociovat loď. Stojí totiž u Vranovské přehrady, na zalesněném svažitém pozemku blízko vodní hladiny.

Reklama

Právě složitá morfologie a původní základy byly pro architekty do značné míry omezením. „Návrh domu a interiéru probíhal ´ruku v ruce´ – současně – tak, abychom dokázali dobře využít každý centimetr místa, který nám původní dědova chatička vymezila,“ přibližuje architektka Klára Vratislavová.

Rozlohou nevelká chatka na půdorysu 40 metrů čtverečních díky promyšleným detailům poskytuje i dostatek úložných prostor. Kromě samostatné šatny v přízemí se v každém koutě domu skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo stejně jako v kajutě lodi.

Na výsledek projektu se můžete podívat do následující galerie:

„Patro jsme vymýšleli ‚naruby’, než jak je zvykem. Nejdříve vznikaly potřebné prostory pro ložnice a pak jsme střechu ‚okrajovali’ tak, aby hmota domu byla co nejmenší. Naším cílem bylo navrhnout stavbu, která se pokorně zapojí do zeleného svahu nad vodní hladinou, kde stojí převážně skromné staré chatky,“ doplňuje autorka návrhu. 

Prim při stavbě hrálo dřevo, a to jak v exteriéru – fasádní obklad je z opalovaných a olejovaných modřínových prken – tak i v interiéru. Na konstrukci se využily masivní dřevěné CLT panely.

Petr Borkovec, zakladatel a manažer ve finančně-poradenské společnosti Partners

Chuť Čechů investovat loni vytáhla tržby Partners o polovinu. A zájem potrvá

Rekordní nárůst zájmu o hypotéky a také investování jsou specifikem loňského roku. A inflace bude zájem o investice lidí v Česku táhnou i letos, kvůli vyšším úrokovým sazbám a vysoké ceně nemovitostí to ale s hypotékami bude naopak, míní Petr Borkovec, ředitel finančně poradenské společnosti Partners, která loni dosáhla obratu 2,35 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 44 procent. Tržby celé skupiny Partners loni stouply stejnou měrou na 3,1 miliardy korun. Jedním z hlavních cílů pro letošek je spustit vlastní banku.

Přečíst článek

Americká společnost Airbnb zprostředkovává ubytování v soukromí.

Dopad pandemie: v Praze se přes Airbnb pronajímá půlka bytů než dřív

Kde nejsou turisté, tam nemá Airbnb cenu. Potvrzují to nejnovější data pražského Institutu plánování a rozvoje, podle kterého se v Praze nabídka bytů na serveru Airbnb propadla o 50 procent proti předpandemické době.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Chatka na Zlínsku je inspirována Skandinávií.

I Norové jsou chataři. Dávno už však neodpočívají ve srubech, ale v moderních dřevostavbách. Jedna je i na Zlínsku

Přečíst článek
Dřevěná konstrukce je primárně navržena jako čajový pavilon.

Český Těšín se dostal do zahraničních médií. Zaujal dřevěnou konstrukcí u přehrady

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme