Reklama

Na břehu Vranovské přehrady vyrostla chatka. Má připomínat loď

Chatku na břehu Vranovské přehrady navrhlo studio Prodesi/Domesi.
BoysPlayNice
Petra Jansová
pej

Nevelká dřevěná chatka vznikla na základech původní, kterou zdědil současný majitel po dědečkovi. Novostavba, opět ze dřeva, má asociovat loď. Stojí totiž u Vranovské přehrady, na zalesněném svažitém pozemku blízko vodní hladiny.

Reklama

Právě složitá morfologie a původní základy byly pro architekty do značné míry omezením. „Návrh domu a interiéru probíhal ´ruku v ruce´ – současně – tak, abychom dokázali dobře využít každý centimetr místa, který nám původní dědova chatička vymezila,“ přibližuje architektka Klára Vratislavová.

Rozlohou nevelká chatka na půdorysu 40 metrů čtverečních díky promyšleným detailům poskytuje i dostatek úložných prostor. Kromě samostatné šatny v přízemí se v každém koutě domu skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo stejně jako v kajutě lodi.

Na výsledek projektu se můžete podívat do následující galerie:

„Patro jsme vymýšleli ‚naruby’, než jak je zvykem. Nejdříve vznikaly potřebné prostory pro ložnice a pak jsme střechu ‚okrajovali’ tak, aby hmota domu byla co nejmenší. Naším cílem bylo navrhnout stavbu, která se pokorně zapojí do zeleného svahu nad vodní hladinou, kde stojí převážně skromné staré chatky,“ doplňuje autorka návrhu. 

Reklama

Prim při stavbě hrálo dřevo, a to jak v exteriéru – fasádní obklad je z opalovaných a olejovaných modřínových prken – tak i v interiéru. Na konstrukci se využily masivní dřevěné CLT panely.

Petr Borkovec, zakladatel a manažer ve finančně-poradenské společnosti Partners

Chuť Čechů investovat loni vytáhla tržby Partners o polovinu. A zájem potrvá

Rekordní nárůst zájmu o hypotéky a také investování jsou specifikem loňského roku. A inflace bude zájem o investice lidí v Česku táhnou i letos, kvůli vyšším úrokovým sazbám a vysoké ceně nemovitostí to ale s hypotékami bude naopak, míní Petr Borkovec, ředitel finančně poradenské společnosti Partners, která loni dosáhla obratu 2,35 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 44 procent. Tržby celé skupiny Partners loni stouply stejnou měrou na 3,1 miliardy korun. Jedním z hlavních cílů pro letošek je spustit vlastní banku.

Přečíst článek

Americká společnost Airbnb zprostředkovává ubytování v soukromí.

Dopad pandemie: v Praze se přes Airbnb pronajímá půlka bytů než dřív

Kde nejsou turisté, tam nemá Airbnb cenu. Potvrzují to nejnovější data pražského Institutu plánování a rozvoje, podle kterého se v Praze nabídka bytů na serveru Airbnb propadla o 50 procent proti předpandemické době.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme