Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Milan Knížák ukázal nová díla v DSC Gallery. Pořád na to má

Milan Knížák na zahájení výstavy v DSC Gallery
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Displeje mobilních telefonů zakomponované do figurálních maleb, provokativní nápisy, odkazy na superhrdiny. I to najdou návštěvníci DSC Gallery v nejnovější tvorbě nestora českého výtvarného umění Milana Knížáka. Galerie novinky ukazuje v kontextu celoživotní Knížákovy tvorby. Výsledkem je zajímavá zpráva o vývoji umělce, který je žijící legendou.

Reklama

O Milanu Knížákovi nebylo v posledních letech příliš slyšet. Ještě před několika lety se aktivně účastnil veřejného dění i debat, byl ostrým glosátorem umění, politiky i směřování společnosti.

Nyní se vrací na scénu výstavou v DSC Gallery, kde vedle průřezu celou svou kariérou ukázal i aktuální tvorbu. A to doslova. Nejnovější obrazy totiž vznikly v průběhu léta 2023. „Z umění se vytrácí magie,“ prohlásil během slavnostního zahájení výstavy Keep Together.

„Ať ve vás Milan Knižák budí jakékoliv emoce, autority výtvarné scény, včetně jeho zásadních odpůrců se dnes shodnou, že jeho tvorba znamenala zásadní průlom ve světové umělecké praxi 60. až 80. let. Nezpochybnitelné a výjimečné jsou jeho umělecké akce v 60. letech, v tomto období byl také součástí mezinárodní skupiny Fluxus,“ připomíná majitelka DSC Gallery Olga Trčková. „V publikaci ‚The 20th Century Art Book‘ z prestižního nakladatelství Phaidon Press je uvedeno 500 nejvýznamnějších děl 20.století. Z Čechů jsou tam zastoupeni František Kupka, Jiří Kolář a Milan Knižák,“ dodává Trčková.

Aktuální výstava je přitom také příležitostí koupit si některé z Knížákových děl. Ceny se pohybují ve statisících korun.

Olga Trčková z DSC Gallery na kuchyni od Jiřího Georga Dokoupila

Sázejte na velká jména, pak se u digitálního umění nespálíte, radí galeristka Olga Trčková

Zapamatujte si datum 4. září. To se u nás otevře první virtuální galerie v takzvaném metaprostoru, která nabídne možnost nákupu digitálních originálů známých pod zkratkou NFT. "Možnosti virtuálních světů pro umělce a umění jsou takřka neomezené," říká galeristka Olga Trčková, jejíž DCS Gallery v Dlouhé otevře svou virtuální "pobočku".

Přečíst článek

Důraz na figuru

Výstava Keep Together představuje autorovu průřezovou tvorbu s důrazem na figurativní umění. Tato dodnes nekončící etapa maleb spojuje volnou malbu s geometrií, s propracovaným detailem i skicovitostí.

„Selekcí jsme se také snažili ukázat, jak Knižák reaguje na dnešní komplikovaný, nejednoznačný a fluidní svět gendru. Sochami ve výstavě podtrhujeme nejen autorovu nezvyklou fantazii a ukazujeme jeho myšlenkový svět, ale podtrhuje jakési spojení vážnosti se zesměšněním, které je tak typické pro současné umění a figurální zobrazení obzvlášť,“ říká majitelka galerie.

Malířská aktivita Milana Knížáka reaguje na postmoderní paradigmata. Malbu přenáší i do svých plastik a reliéfů, které spojuje větší řemeslná propracovanost a prezentované znaky se tak stávají znaky a symboly. „Zmapovat a ocenit tvorbu Milana Knižáka čeká ještě v budoucnu řadu mezinárodních muzeí, DSC Gallery zvolila pro výstavu „Keep Together“ polohu autora, která ji je z hlediska jejího výstavního programu nejbližší, tedy prozkoumat a vybrat signifikantní díla zaměřena na figuraci,“ uzavírá Olga Trčková.

Český umělec Martin Krajc ve svém ateliéru

Úspěšný umělec Martin Krajc: Ke statisícovým částkám za obraz vede dlouhá cesta

Patří ke komerčně nejúspěšnějším umělcům mladší generace. Martinu Krajcovi teprve „táhne“ na 40, ale již nyní se jeho plátna prodávají za statisícové částky. Potvrdil to na aktuálně vrcholící výstavě Nymphae Perspicuae, na níž se objevila plátna z posledního roku. A většina z nich již našla cestu do sbírek českých milovníků umění. „Stojí hodně úsilí vytvořit dílo a pak poptávku po něm,“ říká Martin Krajc, jehož obraz se před dvěma lety vydražil i v prestižní aukční síni Sotheby’s v Londýně.

Přečíst článek

Kurátorka a partnerka DSC Gallery Karolína Juřicová

Kurátorka Karolína Juřicová: Až pětina sběratelů začíná nákup umění na sociálních sítích

Jen letos se podílela na mimořádných výstavách Anselma Reyleho či Jiřího Petrboka a zároveň se Karolína Juřicová stala spolumajitelkou vlivné pražské DSC Gallery. Jak umění mění sociální sítě? Co obnáší spolupráce s impulsivními umělci? A jak složité je jednání se sběrateli z řad tuzemských miliardářů? „Je zajímavé, co vám na sebe lidé prozradí při sledování obrazu,“ popisuje Karolína Juřicová v rozhovoru pro newstream.cz , který proběhl v neveřejných prostorách DSC Gallery plných děl těch nejzvučnějších jmen českého i evropského umění.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Martin Krajc vystavuje v DSC Gallery

Prodal obraz v Sotheby's. A nyní mimořádně talentovaný umělec Martin Krajc představuje nová díla v DSC Gallery

Přečíst článek
Justin Mortimer: Guru IV, 2022

Justin Mortimer portrétoval královnu Alžbětu II. i Bowieho. Jeho dílo je nyní v Praze

Přečíst článek
Návrh virtuální DSC Gallery od Olgoj Chorchoj
video

V Praze „otevřela“ první tuzemská virtuální galerie. Lze v ní i nakupovat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme