Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Jordan opět skóruje. Je nejbohatším basketbalistou všech dob s majetkem 3,5 miliardy dolarů

Michael Jordan na archivním snímku z roku 2013
mccarmona23 / Creative Commons / CC BY 2.0
 nst
nst

Michael Jordan je nejen nejlepším basketbalistou všech dob, ale také nejbohatším. Základem jmění legendy NBA je jeho velmi úspěšná smlouva se společností Nike, která se rozrostla díky sponzorským smlouvám a prodej většinového podílu v klubu Charlotte Hornets.

Reklama

Jordan prodal svůj podíl v Hornets skupině vedené Gabem Plotkinem, zakladatelem společnosti Melvin Capital Management, a Rickem Schnallem, spoluprezidentem soukromé investiční společnosti Clayton, Dubilier & Rice. Součástí dohody v hodnotě tři miliardy dolarů je podle týmu i to, že Jordan si ponechá nezveřejněný menšinový podíl.

Odhad agentury Bloomberg předpokládá, že prodal 65procentní podíl v týmu a ponechal si méně než pět procent.

Jordan, který dovedl Chicago Bulls k šesti titulům v NBA a získal pět ocenění MVP (nejužitečnější hráč - pozn. red.), koupil většinový podíl v Hornets v roce 2010 a stal se tak prvním černošským majitelem týmu v lize NBA. Tehdy se tým ještě jmenoval Bobcats. Nyní jej prodává.

Dres Michaela Jordana

Příliš excentrický. Michael Jordan nemůže prodat svou dům. Dal do něj moc ze sebe

Dělej, co umíš. Do ostatního nefušuj. Tak tím se při zařizování svého illinoiského sídla určitě neřídila bývalá basketbalová legenda, když nejen do interiéru domu dala příliš mnoho ze sebe. A právě kvůli tomu je dům za stovky milionů korun v podstatě neprodejný. Michael Jordan se ho snaží udat už deset let.

Přečíst článek

Prodává v pravý čas

Basketbalová ikona si prodej uměla dobře načasovat, teď je ta nejlepší možná doba. Jak ukázal loňský rok, miliardáři dychtí po tom stát vlastníky sportovních klubů a neváhají za ně i velmi dobře zaplatit. A NBA patří mezi nejziskovější ligy světa. Jeden příklad za všechny. Miliardář Mat Ishbia, který založil společnost UWM Holdings, se loni dohodl na koupi více než 50procentního podílu v klubu Phoenix Suns v rekordní transakci, která klub ocenila na čtyři miliardy dolarů.

„Teď je ten správný čas, abych předal otěže,“ uvedl 60letý Jordan v otevřeném dopise fanouškům Hornets z 3. srpna. „Těším se, co přinese budoucnost, a těším se, že budu v nové roli podporovat tým a komunitu po mnoho dalších let,“ dodal.

Agentura Bloomberg basketbalovou legendu po srpnové transakci poprvé zařadila do svého Bloomberg Billionaires Indexu. Jordanovo čisté jmění odhaduje na 3,5 miliardy dolarů. Základ svého bohatství však Jordan začal budovat mnohem dříve díky licenční smlouvě se společností Nike z 80. let, tedy v době, kdy byl ještě relativně neznámý. 

V roce 1984 podepsal pětiletou smlouvu se společností Nike na 2,5 milionu dolarů. Brzy poté byl představen první model Air Jordan. Loni zaznamenala společnost Jordan Brand tržby ve výši 5,1 miliardy dolarů, což představuje téměř 11 procent celkových tržeb společnosti Nike.

Rozehrávač Bostonu Celtics Jaylen Brown podepsal s týmem rekordní smlouvu

Boháči z NBA. Za rok si přijdou na desítky milionů dolarů, předčí i Messiho

Desítky hráčů z nejslavnější basketbalové ligy světa severoamerické NBA si v následující sezóně přijdou na slušné jmění. Za sebou dle množství vydělaných peněz zanechají hvězdy z amerického fotbalu (NFL) i hráče z fotbalové MSL. Server Sportico doplňuje, že se v největší basketbalové lize světa uzavřela většina z nejlukrativnějších smluv pro sportovce v Severní Americe.

Přečíst článek

Světový šampionát žen je už teď úspěšný. Britské „lvice“ udělaly pro ženský sport kus práce

V Austrálii se nehraje jen o titul světových šampionek ve fotbale. Jde také i o další dějství dlouhého zápasu o emancipaci ženského sportu.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Členové katolického bratrstva 'Cristo de la Buena Muerte' se účastní procesí ve španělské Zamoře, počátkem úterý 4. dubna 2023.

FOTOGALERIE: Týden ve světě – přípravy a oslavy Velikonoc, Macron v Číně, papež zpět v úřadu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme