Reklama

Dramatický osud se šťastným koncem. Zámecký areál ožil citlivou rekonstrukcí

Areál Červeného zámku prošel rekonstrukcí.
BoysPlayNice
Petra Jansová

Místo koníren vznikly výstavní prostory. A během rekonstrukce, během níž došlo i vyčištění od odpadu, odhalili studnu, o níž nikdo nevěděl. Rekonstrukce Červeného zámku, národní kulturní památky, udělala z místa turisticky atraktivní cíl.

Zámecký areál Hradec nad Moravicí je jedním z největších svého druhu v Česku. Kromě Červeného zámku, který prošel rekonstrukcí podle projektu Atelieru 38 (Jan Zelinka a Luděk Valík), zahrnuje dále Bílý zámek a Bílou věž.

Komplex koníren postavený na konci 19. století podle návrhu vratislavského architekta Alexise Langera nechal postavit Karel Maria Lichnovský. V roce 1913 se Lichnovští z Hradce nad Moravicí odstěhovali a začali ho užívat pouze pro občasné pobyty. 

Na výsledek první etapy rekonstrukce se můžete podívat v následující galerii.

Z koníren resturace a hotel

Během první světové války ještě sloužily konírny armádě k ustájení koní a takzvaná sklepní stáj či Dolní konírny byly využívány jako nemocnice pro raněné a nemocné koně východní fronty, poté byly opuštěny zcela. Ve 30. letech minulého století chtěli majitelé objekt zbourat, k tomu ale nedošlo.

Reklama

Na konci druhé světové války byl zámek poškozen bombardováním a také částečně vyhořel. Po válce byl provizorně opraven. V druhé polovině 50. let 20. století byly konírny adaptovány na restauraci s hotelem a společensko-kulturními prostorami. Další požár zasáhl objekt v roce 1972, po němž prošel na dlouhou dobu posledními úpravami.

Petr Hájek, architekt

Architekt Hájek: Místo na filharmonii je vybrané dobře. Dál od centra se staví líp

Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. V užším výběru se objevila i česká jména. „Do nominačního kola jsme mohli doložit vlastní reference ze staveb pracujících s akustikou, a tak jsme do toho šli samostatně. Jsem rád, že k tomu máme příležitost,“ říká architekt Petr Hájek.

Přečíst článek

Další rekonstrukční práce, zatím první etapa, byly ukončeny v roce 2021. Prioritou těchto úprav bylo v maximální míře zachovat historické prvky s  ohledem na současné využití areálu. Autoři projektu zachovali historické režné zdivo včetně prvků z červeného pískovce. A rekonstrukce se dotkla i zámecké vyhlídky nebo nádvoří, kde přibyl vodní prvek.

Více o zajímavých rekonstrukcích tuzemských architektů můžete číst zde.

Elon Elon Musk v roce 2020 při představení operačního robota vyvinutého jeho společností Neuralink.
video

Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu

Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.

Přečíst článek

Jan Czudek, šéf Třineckých železáren

Green Deal jsme nechtěli. Ale české firmy to zvládnou, říká Chrenkův muž

Jan Czudek je viceprezidentem českého Svazu průmyslu. Zároveň je deset let šéfem Třineckých železáren, což je jedna z největších českých fabrik. Koncern zaměstnává patnáct tisíc lidí a vyrábí ocel. Koleje, trubky. A další ocelové komponenty. Czudka magazín Forbes ve své nové anketě vyhodnotil jako druhého nejlepšího generálního ředitele v Česku. On sám prožil celou pracovní kariéru, přes třicet let, v jedné továrně. Pro majitele, miliardáře Tomáše Chrenka, ji přitom významně rozvinul. Nyní je pro firmu jednou z hlavních výzev energetická doktrína Green Deal. Stejně jako pro celé Česko. Jak jde dohromady výroba oceli a ekologie?

Přečíst článek

Reklama

Související

Prostory v někdejší teplárně se po rekonstrukci proměnily na kanceláře.

Funkcionalistická teplárna dostala nový kabát. Místo skladu paliva jsou zasedačky

Přečíst článek
Novou restauraci v barokním areálu broumovského kláštera navrhli architekti ADR.

Klášterní hostinec v Broumově láká na barokní klenby i původní podlahu

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme