Reklama

Čeští architekti v cizině. Autor kobek na pražské náplavce bodoval v Emirátech

Čeští architekti v cizině. Autor kobek na pražské náplavce bodoval v Emirátech
vizualizace petrjanda/brainwork
Petra Jansová

V Praze se podepsal pod revitalizaci Náplavek, v Abú Zabí vyroste podle projektu architekta Petra Jandy návštěvnické centrum rezervace plameňáků.

„Vidět a nebýt viděn,” tak zní hlavní motto architekta Petra Jandy z ateliéru Brainwork pro projekt návštěvnického centra v rezervaci plameňáku v Abú Zabí, s nímž vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž.

Při návrhu objektu organického tvaru se nechal inspirovat tělem spícího plameňáka i tamními skalnatými útvary. A jak naznačuje motto, podstatou konceptu bylo navrhnout budovu, která splyne s okolím a zároveň návštěvníkům nabídne co nejlepší výhledy.

Stavba má krůhový půdorys. Vede do ní přístup skrze střechu, kde je umístěno jezírko. Pozvolnou rampou se návštěvník dostává do útrob budovy.

Soutěž vypsala Agentura pro životní prostředí (EAD) v Abú Zabí. Rezervace se rozkládá na pěti kilometrech čtverečních. Žije v ní na 260 druhů ptáků a dalších živočišných druhů. Každý podzim zde pak hnízdí okolo čtyř tisíc plameňáků. Od roku 1998 je chráněnou oblastí. Hlavním kritériem poroty při hodnocení přihlášených projektů byla proto celková šetrnost stavby k okolí.

Reklama

Art villas Costa Rica, Formafatal, architektura

Stylová dovolená. Resort uprostřed kostarické džungle navrhli Češi

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Komplex tří betonových vil a několika stromových domů navrhli čeští architekti pro českého investora.

Přečíst článek

Minimalistický domek v Posázaví.

Glamping je trend. Místa, která ho nabízí, přibývají každý měsíc

Okouzlující kempování neboli glamping. Slovo, které se do oficiálního slovníku angličtiny dostalo v roce 2015, je v posledních letech čím dál skloňovanější. A trendu, jehož vznik bývá spojován již s dobou středověku, podlehli i Češi.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme