Dražba sbírky umění spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Paula Allena vynesla po jejím druhém a závěrečném dni přes 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy korun). Je to dosavadní aukční rekord v případě umělecké kolekce, informovala stanice CNBC.
Dodávky elektřiny a plynu zdraží od nového roku také energetická společnost E.ON. Stejně jako u ostatních dodavatelů bude většina zákazníků platit zastropované ceny energií. Klienti s běžnou spotřebou si tak měsíčně připlatí asi 300 korun měsíčně.
Na 48 milionů obyvatel Německa bude v příštím roce platit nižší daně. Rozhodli poslanci Spolkového sněmu, kteří zároveň zvýšili rodičům příspěvky na děti.
Operátor T-Mobile zvýšil za tři čtvrtletí provozní zisk o 2,9 procenta na 9,2 miliardy korun. Tržby stouply o 5,1 procenta na 22,1 miliardy korun. Počet zákazníků se zvýšil o 150 tisíc na 6,41 milionu, uvedla firma. Konkurence výsledky dosud nezveřejnila.
Polostátní energetická společnost ČEZ od začátku příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude od ledna platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem 300 korun. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou, uvedl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Firma vyšší ceny oznámila v den, kdy zveřejnila výsledky, podle kterých ji kvůli vyšším cenám energií stoupl do září zisk osminásobně. Nové ceníky se zastropovanými cenami pro příští rok ohlásili i další dodavatelé energií.
Kryptoměny třetí den po sobě výrazně oslabují. Kryptoměnová burza Binance ve středu oznámila, že se rozhodla odstoupit od plánovaného převzetí rivala FTX. Ten se dostal do finančních problémů, což podkopává stabilitu celého trhu s kryptoměnami. Kauzou se podle zdrojů Reuters a agentury Bloomberg zabývají americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a tamní ministerstvo spravedlnosti. Největší kryptoměna bitcoin se pokouší zotavit z dvouletého minima.
Česká bankovní asociace v nové makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta, v srpnu očekávala 2,4 procenta. Ke zlepšení přispěl příznivější vývoj ekonomiky. Příští rok podle ČBA čeká Česko hospodářská stagnace s růstem HDP o 0,2 procenta. Česko podle asociace vstoupilo ve třetím čtvrtletí do recese, hospodářské oživení přijde až ve druhém čtvrtletí 2023.
České zásobníky plynu jsou k dnešnímu dni naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Česko neplánuje pronájem dalších kapacit zásobníků v zahraničí, řekl novinářům ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Uvedl také, že v říjnu a prvním listopadovém týdnu se česká spotřeba plynu meziročně snížila o 28 procent. Česko z pohledu zásobování plynem zimu zvládne, řekl.
Čistý zisk polostátní skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. Na výši zisku měl vliv mimo jiné rapidní růst cen komodit na velkoobchodních trzích, uvedla firma na svém webu.
Sbírka umění spoluzakladatele počítačové společnosti Microsoft Paula Allena v dražbě vynesla 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun). Je to dosavadní aukční rekord, ačkoliv se během prvního dne dražby prodalo jen 60 z celkem 150 položek. Do exkluzivního klubu děl prodaných v aukci za více než 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) se dostalo pět obrazů, informovala agentura AFP. Aukční síň Christie's oznámila, že veškerý výtěžek z prodeje věnuje na charitativní účely.
Výsledek úterních voleb ve Spojených státech ještě není znám, již nyní je ale podle německých médií jasné, že se žádná slibovaná rudá vlna nekonala. Republikánské straně, jejímž symbolem je červená barva, se dařilo výrazně hůře, než se předpokládalo. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zkazil republikánům volby někdejší republikánský prezident Donald Trump.
Bývalý americký prezident Donald Trump zuří při sledování výsledků úterních voleb do Kongresu. S odvoláním na jednoho Trumpova poradce, který je v kontaktu s nejbližším exprezidentovým okolím, o tom informovala stanice CNN. Výsledky zatím pro republikány nejsou takovým přesvědčivým úspěchem, jak čekali. Souboj o Senát zůstává vyrovnaný, ve Sněmovně reprezentantů mají zatím republikánští kandidáti převahu, ale nikoli výraznou.
Nový program Modernizačního fondu HOUSEnerg má podpořit opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku, k dispozici bude zhruba 54 miliard korun. Vláda ve středu program schválila, oznámil po jednání vicepremiér a pověřený ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změnu už v říjnu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila Evropská investiční banka a peníze pro nový program jsou tak z evropské úrovně zajištěny.
Česko a Slovensko se budou zabývat společným pořízením minometů SAM-120 pro mechanizované brigády, řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) na tiskové konferenci po dnešním setkání se slovenským protějškem Robertem Kaliňákem v Praze. Česká republika zároveň podepsala dohodu o budoucím přistoupení ke slovenské rámcové smlouvě na pořízení vozidel Tatra T-815 v 25 modifikacích. Společným pořízením by země měly množstevní slevu.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že ruský prezident Vladimir Putin bude brzy připraven uzavřít dohodu, která povede k ukončení války na Ukrajině. Šéf Bílého domu to řekl v rozhovoru se stanicí Fox News. Agentura Reuters v této souvislosti uvádí, že ruské útoky na Ukrajinu pokračují a podle jejích zdrojů se Putin naopak chystá konflikt eskalovat.
Od příštího roku by na tuzemské podnikatele měla opět dopadnout elektronická evidence tržeb (EET). Podle vlády má jít o modernější verzi bez nutnosti tisknout papírové účtenky. Má hlavně narovnat podnikatelské prostředí a ročně má podle odhadu ministerstva financí přinést státu víc než 14 miliard korun. Příslušný zákon o EET dnes přijala Sněmovna. Musí ji ale ještě projednat Senát a podepsat prezident.
Jihem Německa se prohnaly silné bouře. Hasiči z Norimberku a okolí hlásí přes tisíc výjezdů i několik zraněných. V Reutlingenu jižně od Stuttgartu nad ránem voda zaplavila ulice, krátce ve městě vypadl i proud, informovala dnes agentura DPA. V Alpách úder blesku zranil šest vojáků.
Dlouho očekávaný vstup společnosti OpenAI na trh spotřebních zařízení by měl začít přenosným chytrým 🔊 reproduktorem bez obrazovky, který je navržen jako nový typ domácího počítače pro éru umělé inteligence. S odkazem na zdroje obeznámené s projektem to napsala agentura Bloomberg.
Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu meziměsíčně 📉 klesla o 0,1 procenta, v dubnu ještě o 0,2 procenta vzrostla. V České republice pak výroba v květnu klesla o 0,5 procenta, zatímco v dubnu o 1,5 procenta stoupla. Ve své zprávě to dnes uvedl unijní statistický úřad Eurostat.
Vesmírné agentury Ruska a Spojených států, Roskosmos a NASA, se 🤝 domluvily na prodloužení provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2030. Podle agentury Interfax to uvedl šéf Roskosmosu Dmitrij Bakanov.
Skupina CE Industries podnikatele Jaroslava Strnada a Auctor Holding, která je spřízněná s investiční skupinou J&T, ✅ dokončily akvizici téměř polovičního podílu v polském holdingu OT Logistics. Jde o operátora nákladní přepravy mimo jiné v přístavech Gdaňsk a Svinoústí. ČTK o tom dnes informovala CE Industries. Hodnotu transakce skupina neuvedla.
Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth ke konci srpna v čele firmy ❌ skončí a nově bude od září řídit AI transformaci mateřské skupiny PPF. Na pozici generálního ředitele ho nahradí dosavadní ředitel Komerční divize O2 Richard Siebenstich. O2 a PPF to dnes oznámily v tiskových zprávách.
Slovenská 🏢 zdravotní pojišťovna Dôvera z investiční skupiny Penta kupuje menšího konkurenta Union zdravotná poisťovňa (Union ZP). Firmy to dnes oznámily ve společné tiskové zprávě. Hodnotu transakce, která ještě podléhá schválení příslušnými úřady, ale neuvedly. Plánováno je sloučení obou pojišťoven.