Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

Europoslanci odhlasovali zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

Poslanci Evropského parlamentu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala v Evropském parlamentu

EU musí jednotně zmírňovat dopady krizí na občany, uvedl Fiala v Evropském parlamentu

České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Řekl to český premiér Petr Fiala, když v Evropském parlamentu představoval svou vizi pro příštích šest měsíců. Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.

Přečíst článek
Evropská centrální banka, ilustrační foto

Euro vůči dolaru oslabilo na nejnižší úroveň za posledních dvacet let

Euro se v úterý dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 dolaru.

Přečíst článek
NATO sjezd

Zástupci NATO podepsali protokol o přistoupení Finska a Švédska

Zástupci třiceti členských zemí Severoatlantické aliance podepsali protokoly o přistoupení Finska a Švédska, čímž učinili zásadní krok k jejich přijetí do aliance. Oznámil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož budou obě země přínosem pro bezpečnost této obranné organizace. Helsinky a Stockholm se rozhodly pro vstup v obavách z dopadů ruské invaze na Ukrajinu, Moskva jejich rozhodnutí nese nelibě.

Přečíst článek
Eurobankovky, ilustrační foto

EU chce přilákat technologické startupy. V investicích jim chce přihrát přes bilion korun

Evropská unie chystá novou strategii pro digitální inovace, jejímž cílem je zvýšit v Evropě počet začínajících firem, takzvaných start-upů, zaměřených na hlubokou technologii, tedy na špičkové technologické inovace. Strategie má přilákat soukromé investice za 45 miliard eur (1,1 bilionu korun) a usnadnit zakladatelům udržet si kontrolu nad firmou po jejím vstupu na burzu. S odvoláním na návrh strategie to uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Gazprom

Gazprom přitvrzuje. Zvažuje kromě plynu prodávat za rubly i LNG

Ruský plynárenský gigant Gazprom navrhl rozšířit systém prodeje plynu za rubly o zkapalněný zemní plyn (LNG). Dosud se tento systém, kdy si zahraniční kupci plynu musí založit u ruské banky dva účty, jeden v zahraniční měně a druhý v rublech, používá jen pro platby za plyn dopravovaný plynovody. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na manažera Gazpromu Kirilla Polouse.

Přečíst článek
Na Hadím ostrově byla 4. července 2022 opět vztyčena ukrajinská vlajka, oznámil Kyjev

Na Hadím ostrově, proslaveném „nebojácnou prostořekostí“ obránců, bude opět vztyčena ukrajinská vlajka

Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační posádka, bude opět vztyčena ukrajinská vlajka. Oznámila to mluvčí ministerstva obrany v Kyjevě Natalija Humenjuková. Ostrov se proslavil na začátku ruské invaze, kdy ukrajinští obránci reagovali na výzvu ke kapitulaci ze strany velení ruské útočící lodi nebojácným vzkazem „Ruská válečná lodi, jdi do pr...!“.

Přečíst článek
The Swiss National Bank's v Ženevě

Inflace ve Švýcarsku je na 30letém rekordu. Zdražují pohonné hmoty i zelenina

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let a mnohem více, než čekali ekonomové.

Přečíst článek
Čínská továrna automobilky Geely v provincii Če-ťiang na jihovýchodě Číny.

Poprvé za třicet let se do Německa víc dovezlo, než vyvezlo

Německo v květnu poprvé od roku 1991 vykázalo měsíční deficit zahraničního obchodu. Přispělo k tomu nečekané snížení vývozu způsobené slabší poptávkou v zemích Evropské unie. Podle sezonně přepočtených údajů činil deficit zahraničního obchodu jednu miliardu eur (24,7 miliardy korun).

Přečíst článek
Alena Schillerová

NKÚ vystavilo účet ministerstvu financí: 14 milionů korun vyplacených za účtenkovou loterii bylo zbytečných

Ministerstvo financí (MF) platilo dodavateli za účtenkovou loterii plnou cenu i v době, kdy už se nekonala a systém se jen udržoval v chodu. Zaplatilo tak zbytečně 14 milionů korun. Úřad také nevyhodnotil, zda loterie pomohla s výběrem daní. Vyplývá to ze závěrů kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

ilustrační foto, bývalá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku

Chaty a chalupy už nefrčí, zájem o ně letos proti loňsku klesl až o třetinu

Zájem o nákup chat a chalup po dvou letech ochladl. Proti loňskému roku klesla touha lidí pořídit si rekreační nemovitost o 20 až 30 procent. Vyplývá to z informací realitního portálu Videobydlení.cz a realitní kanceláře Next Reality.

Přečíst článek
Dům od architektů ze studia SENAA

Cihly nebo tvárnice. Dřevo jako stavební materiál v tuzemsku stále netáhne

Cihly, kámen a tvárnice jsou nadále nejrozšířenějšími materiály používanými na stavbu nosných zdí obytných domů v Česku.

Přečíst článek
Dubrovník

Češi si letos za dovolenou chtějí připlatit. Hodně jich ale zůstane doma kvůli šetření

Češi, kteří na dovolenou vyrazí, za ni mají v plánu utratit víc než loni. Na druhou stranu ale přibylo těch, kteří si ji raději odepřou, uvedl výzkum.

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Burza se propadla na nejslabší úroveň od loňského července. Do červených čísel ji táhne hlavně ČEZ

Pražská burza se propadla na nejslabší úroveň za téměř jeden rok. Index PX klesl o 2,70 procenta na 1217,91 bodu. Nižší byl naposledy 30. července 2021. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, které odepsaly skoro devět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Přečíst článek
Ruský rubl

Ruská ekonomika se hroutí. Navzdory tomu, co tvrdí Putin

Pokud jako důkaz dopadů západních sankcí na ruskou ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou největší země světa poprvé od bolševické revoluce nezaplatila svůj zahraniční dluh, zpráva o sociálně-ekonomické situaci Ruska nenechá už nikoho na pochybách. Ruská ekonomika se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek.

Přečíst článek

News box

Dnešní jednání v Miami s vyslancem ruského prezidenta Vladimira Putina Kirillem Dmitrijevem o dosažení mírového řešení konfliktu na Ukrajině bylo 👍 produktivní a konstruktivní, uvedl na síti X zvláštní vyslanec amerického prezidenta Steve Witkoff. Schůzka podle něj ukázala, že Rusko pracuje na dosažení míru na Ukrajině.
Obec Mios ve francouzském departementu Gironde dnes kolem poledne zasáhlo minitornádo, které poničilo 3️⃣0️⃣0️⃣ domů, ale nikoho nezranilo. S odvoláním na hasiče a prefekturu to napsala agentura AFP.
Tisíce lidí se dnes zúčastnily  demonstrací, které v různých francouzských městech svolaly policejní odbory. Ty si stěžují na špatné vybavení a pracovní podmínky či na nízké personální stavy bezpečnostních složek, píše agentura AFP. Do ulic podle ní vyšli policisté, běžní občané i politici především z pravicových a krajně pravicových stran. Podle odhadu pořadatelů se demonstrací po celé Francii zúčastnilo na 45 tisíc lidí, z nich přibližně polovina v Paříži.
Pákistánská armáda dnes v jihozápadní provincii Balúčistán  zabila 67 separatistů poté, co připravili o život 21 civilistů a členů bezpečnostních složek. Napsala to agentura AFP. Útoky přišly den poté, co armáda informovala o zabití 41 povstalců, kteří v Balúčistánu už více než dvě dekády svádějí boj s bezpečnostními silami.
Miroslav Lajčák, poradce slovenského premiéra, dneškem  končí ve funkci. Robert Fico už oznámil, že jeho rezignaci přijme, napsal slovenský Denník N. Stalo se tak několik hodin poté, co slovenská média informovala, že Lajčákovo jméno se znovu objevilo v dokumentech souvisejících s americkým finančníkem a odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.
Jméno bývalého slovenského ministra zahraničí a někdejšího předsedy Valného shromáždění OSN 👨 Miroslava Lajčáka se znovu objevilo v dokumentech souvisejících s americkým finančníkem a odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem, který v roce 2019 zemřel. Informoval o tom server deníku SME.
Bývalý předseda KDU-ČSL 👨 Marian Jurečka nevylučuje, že bude na dubnovém sjezdu lidovců kandidovat na místopředsedu strany. Řekl to v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Jurečka očekává, že předsedou strany se stane jihomoravský hejtman Jan Grolich, který ohlásil kandidaturu tento týden. Naopak současný šéf strany Marek Výborný oznámil, že post předsedy obhajovat nebude.
Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 2️⃣3️⃣ Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura uváděla 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří.
Představitelé administrativy Joea Bidena  odmítali informace od Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) o riziku hladu v Pásmu Gazy. USAID již na začátku roku 2024 přichystala několik diplomatických depeší o rychle se zhoršující situaci v Pásmu Gazy, některé z nich ale zablokovalo americké velvyslanectví v Jeruzalémě. Napsala to v pátek agentura Reuters s odkazem na několik svých zdrojů.
Počet obětí lednové srážky dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska se zvýšil na 4️⃣6️⃣ lidí. Uvádějí to dnes španělská média. V nemocnici totiž zemřela žena, která kvůli vážným zraněním byla na jednotce intenzivní péče. V nemocnicích zůstává 16 lidí, kteří se zranili při nehodě v neděli 18. ledna.
Doporučujeme