Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bezos jde ve stopách Gatese i Buffetta. Rozdá většinu svého majetku

Jeff Bezos, zakladatel internetového gigantu Amazon
ČTK
 ČTK

Zakladatel Amazonu a miliardář Jeff Bezos řekl CNN, že chce většinu svého jmění do konce života rozdat na boj s klimatickou změnou a podporu lidí, kteří mohou „sjednotit lidstvo v hlubokém sociálním a politickém rozkolu”. Agentura Bloomberg Bezosovo jmění nyní odhaduje na 124 miliard dolarů (asi 2,92 bilionu korun).

Reklama

„Ano, plánuji,” odpověděl Bezos na přímý dotaz novinářky CNN Chloe Melasové, zda plánuje rozdat „jmění, které za jeden život ani není možné utratit”.

„Je ale těžké vymyslet, jak to udělat účinně. Budování Amazonu nebylo lehké, stojí za tím mnoho těžké práce a spousta velice chytrých spolupracovníků. Filantropie také není jednoduchá, je to velice těžké. Je spousta věcí, které můžete dělat neefektivně. Momentálně pracujeme na našich schopnostech, jak to udělat účinně,” řekl Bezos, který rozhovor poskytl společně se svojí partnerkou Lauren Sánchezovou.

Bill Gates

Gates vypadne z klubu dolarových stamiliardářů. Vzdá se části bohatství pro dobrou věc

Americký miliardář Bill Gates chce do budoucna převést téměř veškerý majetek své nadaci, ještě tento měsíc jí poskytne 20 miliard dolarů (483 miliard korun). Uvedl to v prohlášení, v němž reaguje na řadu globálních neúspěchů z poslední doby, v čele s pandemií COVID-19.

Přečíst článek

Sánchezová a Bezos v sobotu udělili ocenění zvané Courage & Civility Award americké zpěvačce a filantropce Dolly Partonové. K ocenění se váže finanční cena 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun), které může věnovat na dobročinné účely podle svého uvážení.

Ačkoliv Bezos nezacházel v rozhovoru se CNN do detailů, jde o jeho první oznámení, že plánuje většinu svého jmění rozdat či jím jinak podpořit veřejné zájmy. Miliardář čelil dlouho kritice za to, že na charitu věnuje malé množství svého jmění. Nepřidal se například k závazku The Giving Pledge miliardářů Billa Gatese a Warrena Buffetta, jehož signatáři chtějí rozdat na charitativní účely většinu svého majetku.

Bezos loni v červenci odstoupil z čela největšího internetového prodejce Amazonu, kde však stále zastává klíčovou funkci, a od té doby se prostřednictvím různých darů snaží posilovat svůj obraz filantropa, píší americká média.

Warren Buffett

Buffett zase konal dobro. Na charitu věnoval akcie Berkshire za čtyři miliardy dolarů

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett věnoval akcie své firmy Berkshire Hathaway zhruba za čtyři miliardy dolarů (94,3 miliardy korun) Nadaci Billa a Melindy Gatesových a čtyřem rodinným charitám. Dar je součástí Buffettova slibu, že se postupně vzdá téměř veškerého svého majetku.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme