Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Chladicí věže jaderné elektrárny

Jadernou energii čeká celosvětově návrat na výsluní, tvrdí studie

Jadernou energii čeká díky růstu poptávky po elektřině celosvětově návrat na výsluní, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájem o ni je podle zprávy IEA největší od ropné krize v 70. letech 20. století. Budovat jaderné kapacity se chystá více než 40 zemí.

Přečíst článek
Pobočka americké banky Morgan Stanley v Beverly Hills v Los Angeles.

Bank of America i Morgan Stanley hlásí výrazný růst zisků i tržeb

Čistý zisk amerického finančního domu Bank of America meziročně ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl na 6,7 miliardy dolarů (164,65 miliardy korun) z 3,1 miliardy dolarů ve stejném období roku 2023. Konkurenční instituce Morgan Stanley ve čtvrtletí zvýšila zisk na 3,7 miliardy dolarů (90,9 miliardy korun) z 1,5 miliardy dolarů o rok dříve, oznámila banka.

Přečíst článek
Dva mrtvé a několik raněných si vyžádal útok na gymnáziu na východě Slovenska

Útok nožem na slovenském gymnáziu si vyžádal mrtvé i několik zraněných

Dva lidé přišli o život a další člověk byl vážně zraněn při útoku nožem na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi na severovýchodě Slovenska. Úřady informovaly, že jako podezřelý pachatel byl zadržen 18letý student. O život přišla zástupkyně ředitelky a jedna studentka, napsal server Sme.sk s odvoláním na primátora Spišské Staré Vsi Jána Kurňavu.

Přečíst článek
Číňané se zajímají o nechtěné továrny Volkswagenu v Německu

Budou Číňané vyrábět auta přímo v Německu? Zajímají se o nechtěné továrny Volkswagenu, píše Reuters

Čínské automobilky a představitelé Číny se v Německu zajímají o továrny určené k uzavření, zejména o továrny automobilky Volkswagen. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se zájmy čínské vlády. Koupě továrny by Číně umožnila získat vliv v renomovaném německém automobilovém průmyslu, který je domovem některých z nejstarších a nejprestižnějších automobilových značek, dodal zdroj.

Přečíst článek
Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout, myslí si Češi

Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout, myslí si Češi

Začleňovat ukrajinské uprchlíky před válkou do společnosti v Česku se daří podle těsné většiny lidí. Nadále ale převládá názor, že Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout. Celorepublikově představují uprchlíci z Ukrajiny problém podle víc než poloviny účastníků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), v místě svého bydliště je ale považuje za problematické jen necelá třetina dotázaných.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Bývalý ředitel Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) Michal Stiborek

Státní zástupce obžaloval bývalé vedení IKEM

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého ředitele Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) Michala Stiborka, jeho náměstka Jiřího Malého a šéfa IT odboru Petra Rašku. Viní je z vydírání kardiochirurgů Jana Pirka a Ivana Netuky, uvedl server Seznam Zprávy. Trojice se ke kauze veřejně nevyjadřuje, Stiborek a Malý ale podle webu na policii obvinění odmítli.

Přečíst článek
Konkurenční platformy mohou v případě zákazu TikToku navýšit příjmy

Na konci TikToku v USA může jeho konkurence těžce vydělat. Zátěžový test ale nemusí zvládnout

Možný zákaz TikToku na území USA, k němuž pravděpodobně dojde 19. ledna, přináší příležitost pro konkurenční platformy, jako jsou Instagram, Facebook, YouTube nebo Snapchat, aby zvýšily příjmy z reklamy převzetím části uživatelů TikToku. Upozornil na to server Financial Times (FT). Ten zároveň připomněl, že nahradit platformu bude pro konkurenci obtížné.

Přečíst článek
Apple přišel o pozici jedničky mezi prodejci mobilů v Číně, je třetí

iPhone už není nejprodávanějším telefonem v Číně

Americká společnost Apple přišla v loňském roce o pozici největšího prodejce chytrých telefonů v Číně a propadla se až na třetí pozici. Celkový prodej telefonů v zemi se loni zvýšil o čtyři procenta na 284,6 milionu přístrojů, uvedla výzkumná společnost Canalys.

Přečíst článek
ČR získala kapacitu v budovaném pevninském terminálu na LNG v Německu

Další sankce vůči Rusku. EU zvažuje restrikce na dovoz hliníku či LNG

Evropská unie zvažuje restrikce na dovoz ruského hliníku a postupné omezování dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Tato opatření by se podle zdrojů mohla stát součástí nového balíku sankcí na Rusko.

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden přednesl svůj poslední projev

Biden přednesl svůj poslední projev. Varoval před koncentrací moci v rukou několika bohatých lidí

Americký prezident Joe Biden ve svém závěrečném projevu k národu varoval před koncentrací moci v rukou několika bohatých lidí. Ve Spojených státech podle něho vzniká oligarchie, která znamená ohrožení demokracie, práv a svobod. Upozornil na to, že Američané jsou pod stále větším vlivem dezinformací. Biden v posledních dnech vystoupil s projevy k domácí a zahraniční politice, jejichž účelem bylo upevnit jeho odkaz a změnit nepříznivý dojem, jaký v Američanech zanechalo jeho působení v Bílém domě, poznamenala agentura AP.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Klid zbraní v Gaze. Hamás a Izrael se dohodly na příměří, světoví lídři mluví o naději

Izrael a palestinské teroristické hnutí Hamás po více než 15 měsících války dospěly k příměří v Pásmu Gazy, které podle katarského premiéra Muhammada bin Abdar Rahmána Sáního začne platit v neděli 19. ledna. Měsíce trvající jednání o zastavení bojů a propuštění rukojmích kromě Kataru zprostředkoval Egypt a Spojené státy.

Přečíst článek
TikTok

TikTok tlačí čas. V neděli má přijít jeho konec v USA

Sociální síť zaměřená na tvorbu krátkých videí TikTok se připravuje na to, že od neděle ukončí provoz své aplikace pro uživatele ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. V neděli by mohl v USA vstoupit v platnost zákaz aplikace TikTok, pokud ho Nejvyšší soud nezablokuje, píše Reuters.

Přečíst článek
AlzaBox

Alza.cz předloni vydělala přes miliardu. A propustila stovky lidí

Alza.cz v roce 2023 měla navzdory poklesu trhu rekordní obrat téměř 46 miliard korun. Zisk meziročně navýšila o téměř 75 procent na asi 1,1 miliardy korun a počet zaměstnanců snížila o nižší stovky lidí. Vyplývá to z účetní závěrky firmy zveřejněné ve Sbírce listin.

Přečíst článek
Hanácké kasárny v centru Olomouce

Hanácké kasárny koupil investor z Brna. Přeplatil miliardáře Morávka

Vítězem elektronické aukce olomouckých Hanáckých kasáren je brněnská společnost Salibary Richarda Saliby. Uvedl to právní zástupce vítěze aukce Zdeněk Joukl. Kasárna vydražil za 91 milionů, v aukci posledním příhozem 100 tisíc korun předběhl olomouckou developerskou skupinu Redstone. Ta patří hanáckému miliardáři Richardovi Morávkovi, který v Olomouci vlastní i nákupní Galerii Šantovka.

Přečíst článek

Škodě Auto loni rostl odbyt v Německu, na domácím trhu klesl

Milion dodaných vozů. Tak této mety se mladoboleslavské automobilce Škoda Auto loni nepodařilo dosáhnout. Bylo to "jen" 926 tisíc aut. Odbyt rostl hlavně v Německu, a to téměř o pětinu. Na domácí trh Škoda dodala meziročně méně vozů.

Přečíst článek

News box

Írán  přerušil vyjednávání se Spojenými státy, píší deníky The New York Times a The Wall Street Journal. Podle íránského provládního deníku Tehran Times ale kanály nepřímého jednání s USA uzavřeny nebyly. Americký prezident Donald Trump v pondělí zopakoval svou výhrůžku, že USA zničí všechny íránské elektrárny a mosty, pokud Teherán do úterka nepřijme dohodu, která by mu osobně vyhovovala.
Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN  vetovaly rezoluci k otevření Hormuzského průlivu, který je kvůli americko-izraelské válce proti Íránu prakticky uzavřen. O hlasování informovala agentura AFP. Odmítnutí rezoluce se očekávalo, ačkoli diplomaté znění návrhu postupně zmírňovali, aby zvýšili šance na jeho prosazení.
Polská kontrarozvědka (ABW) v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP v Pardubicích zadržela dalšího člověka. Informuje o tom server TVP Info. Dotyčný údajně jiné lidi pověřil úkolem, aby koupili různé předměty využité k 🔥 zapálení haly v Pardubicích. ABW ho zadržela v Zelené Hoře (Zielona Góra) na západě Polska bezprostředně poté, co se vrátil z České republiky.
Americká biofarmaceutická společnost Gilead Sciences se dohodla na převzetí německé biotechnologické firmy Tubulis za až 5️⃣ miliard dolarů (106 miliard korun). Gilead o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Tubulis vyvíjí lék proti rakovině vaječníků a léčiva proti dalším typům nádorů.
Francouzi Cécile Kohlerová a Jacques Paris, které íránský režim zadržoval tři a půl roku, byli propuštěni a jsou na cestě do Francie. Uvedl to francouzský prezident 👨 Emmanuel Macron na síti X. Dodal, že oba francouzští občané opustili Írán za úsvitu a nyní se s diplomatickým doprovodem nacházejí na území Ázerbájdžánu. Macron zároveň poděkoval Ománu za pomoc se zprostředkováním jejich propuštění.
Společnost foodora 📈 navýší počet autonomních vozítek, které rozvážejí jídlo v pražském Karlíně, a to ze tří na osm, uvedl mediální zástupce firmy Kamil Chalupa. Rozšířil se i sortiment zboží, které roboty rozvážejí. První tři vozítka jezdila po Karlíně od konce loňského roku, podle společnosti se osvědčila a firma jedná o jejich nasazení s jinými pražskými městskými částmi i dalšími městy.
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi, aby zastupoval zemi navenek, míní prezident 👨 Petr Pavel. „Popíral by tím jeho ústavní pravomoci,“ uvedl Pavel v debatě se studenty Mendelovy univerzity v Brně na dotaz k účasti na letním summitu NATO v Ankaře. Už dříve avizoval, že se kvůli tomu chce sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Íránský strategický ostrov Charg dnes zasáhly 🚀 americké údery. Píší to americká média s odkazem na nejmenované zdroje. Podle nich údery zasáhly vojenské cíle, a nikoliv ropnou infrastrukturu. O explozích a izraelsko-amerických úderech na ostrov informovala bez bližších podrobností také íránská agentura Mehr.
Akciové podílové fondy letos do konce března 📉 ztratily 2,9 procenta, smíšené fondy 1,2 procenta a dluhopisové fondy 0,6 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů, který má ČTK k dispozici. Celkem loni akciové fondy podle indexu přinesly zhodnocení 9,4 procenta, smíšené fondy 6,9 procenta a dluhopisové fondy 2,5 procenta.
Pražský dopravní podnik podepsal se sdružením vedeným firmou Subterra smlouvu na zakázku za zhruba 3️⃣0️⃣ miliard korun bez DPH na stavbu druhého úseku metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou, uvedl mluvčí podniku Daniel Šabík. Antimonopolní úřad oznámil, že jeho předseda Petr Mlsna pravomocně zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která požadovala zrušení výběru vítěze zakázky.
Doporučujeme