Druhý den příměří v Pásmu Gazy pokračuje prohledávání trosek budov, pod nimiž jsou podle tamních úřadů pohřbeny tisíce těl obětí izraelských úderů z předešlých týdnů a měsíců. Příměří, které vstoupilo v platnost v neděli ráno, zastavilo 15 měsíců trvající boje mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. V průběhu války v Pásmu Gazy bylo zabito více než 47 tisíc Palestinců, uvedly podle agentury Reuters úřady spravované Hamásem. Toto číslo ale podle nich není konečné, neboť nezahrnuje tisíce těl uvězněných v sutinách.
Soukromá vysoká škola CEVRO je nyní univerzitní vysokou školou, studentům může nabízet vzdělání i v doktorských studijních programech. Vysoké školy v ČR se podle vysokoškolského zákona dělí na univerzitní a neuniverzitní, liší se nabízeným vzděláním či možností dělit se na fakulty. Informaci o tom, že CEVRO získala akreditaci k uskutečňování doktorských studijních programů a splnila podmínky k tomu, aby se stala univerzitní vysokou školou potvrdil tajemník Národního akreditačního úřadu Jiří Smrčka.
Americký prezident Joe Biden krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál ve výslužbě a Trumpův kritik Mark Milley, epidemiolog a hlavní lékařský poradce Bílého domu za pandemie covidu-19 Anthony Fauci a členové výboru Kongresu, který vyšetřoval útok na Kapitol před čtyřmi lety, i jeho svědci. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
Na světě je 2769 dolarových miliardářů, jen loni jich přibylo 204. Jejich majetek vzrostl třikrát rychleji než v předchozím roce, zvýšil se o dva biliony dolarů (49 bilionů korun) přibližně na 15 bilionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o nerovnosti, kterou před začátkem Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu zveřejnila mezinárodní nevládní organizace Oxfam.
Vlastní kryptoměny nového amerického prezidentského páru $Trump a $Melania přitahují masivní zájem, ale mnohem více než o investici jde o spekulaci, které by se měl běžný investor vyhnout, uvedli analytici. Nová kryptoměna se řadí mezi tzv. memecoiny, které jsou vytvářené často spíše pro zábavu než jako seriózní investice. Nastupující americký prezident Donald Trump ji spustil o víkendu.
Volby do Poslanecké sněmovny by v lednu vyhrálo ANO, podle volebního modelu agentury NMS Market Research získalo 32,3 procenta hlasů. Druhá by byla koalice Spolu se ziskem 17,1 procenta. Pro obě uskupení jde v porovnání s prosincovým modelem o pokles. Ztrácela i SPD. Naopak Starostové, Piráti a Motoristé sobě si polepšili. Do Sněmovny by se podle modelu dostalo sedm stran a hnutí.
Český miliardář Daniel Křetínský je jedním z uchazečů, které německá vláda oslovila ohledně zájmu o převzetí německé státní energetické firmy Uniper. Uvádějí to zdroje, na které se dnes odvolává agentura Reuters. Ve firmě, kterou musel Berlín v roce 2022 za evropské energetické krize zestátnit, má německá vláda podíl 99,12 procenta. Vláda zvažuje různé možnosti - od částečného až po úplný prodej podílu, tvrdí zdroje. Mluvčí německého ministerstva financí se ke zprávě Reuters odmítla vyjádřit, komentovat ji nechtěl ani mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj.
Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, vykázala za rok 2023 zisk po zdanění 912,9 milionu korun. Meziročně byl o 419,6 milionu korun nižší. Podnik z Uherského Brodu na Uherskohradišťsku předloni zaznamenal výnosy z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží přibližně 5,85 miliardy korun. O rok dříve přesáhly 6,328 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil.
Kryptoměna bitcoin před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států vystoupala na rekord. Cena největší a nejstarší digitální měny podle údajů specializované burzy Bitstamp poprvé přesáhla hranici 109 tisíc dolarů (2,7 milionu korun).
Skupina PPF Renáty Kellnerové s rodinou a miliardář Michal Strnad založili společnou firmu, chystají se na investice do nemovitostí, napsal server Seznam Zprávy.
Budoucí americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se Melania a po spuštění začala posilovat. Donald Trump se oficiálně stane 47. prezidentem Spojených států. Sám vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou, její cena také roste. Informuje o tom zpravodajský server BBC.
Čínský viceprezident Chan Čeng se ve Washingtonu setkal s generálním ředitelem společnosti Tesla Elonem Muskem a s dalšími členy americké podnikatelské komunity, informovala státní tisková agentura Nová Čína. Chan se sešel i se svým budoucím americkým protějškem J. D. Vancem. S odkazem na čínské ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura Kjódó.
Ministerstvo vnitra pořídilo v letech 2018 až 2022 výstroj za 2,4 miliardy korun, nezohlednilo ale potřeby policistů. Má proto na jedné straně nadbytečné zásoby, ale na druhé straně nedostatek výstroje, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve skladech má policie podle kontrolorů násobně víc třeba svetrů nebo vysokých policejních bot proti optimálnímu množství určenému ministerstvem vnitra. Podle policie jsou ale některé informace z kontroly zavádějící a kontrolovaná část výstroje není vzorkem, na kterém by bylo možné fungování výstrojní služby objektivně ukázat. Kontrolní úřad kvůli svým zjištěním podal trestní oznámení.
Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Oznámila to společnost na sociální síti X. TikTok v USA přerušil provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
Češi stále častěji přecházejí na cenově fixované dodávky elektřiny a plynu. Zatímco v minulosti výrazně převažovaly mezi spotřebiteli smlouvy na energie bez závazku, nyní se tento poměr postupně vyrovnal. V posledním roce fixované produkty tvořily i přes 90 procent nově uzavřených smluv. Vyplývá to z dat dodavatelů a srovnávacích společností. Češi v loňském roce podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) udělali 784 040 změn dodavatele elektřiny a plynu.
Írán ❌ přerušil vyjednávání se Spojenými státy, píší deníky The New York Times a The Wall Street Journal. Podle íránského provládního deníku Tehran Times ale kanály nepřímého jednání s USA uzavřeny nebyly. Americký prezident Donald Trump v pondělí zopakoval svou výhrůžku, že USA zničí všechny íránské elektrárny a mosty, pokud Teherán do úterka nepřijme dohodu, která by mu osobně vyhovovala.
Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN ❌ vetovaly rezoluci k otevření Hormuzského průlivu, který je kvůli americko-izraelské válce proti Íránu prakticky uzavřen. O hlasování informovala agentura AFP. Odmítnutí rezoluce se očekávalo, ačkoli diplomaté znění návrhu postupně zmírňovali, aby zvýšili šance na jeho prosazení.
Polská kontrarozvědka (ABW) v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP v Pardubicích zadržela dalšího člověka. Informuje o tom server TVP Info. Dotyčný údajně jiné lidi pověřil úkolem, aby koupili různé předměty využité k 🔥 zapálení haly v Pardubicích. ABW ho zadržela v Zelené Hoře (Zielona Góra) na západě Polska bezprostředně poté, co se vrátil z České republiky.
Americká biofarmaceutická společnost Gilead Sciences se dohodla na převzetí německé biotechnologické firmy Tubulis za až 5️⃣ miliard dolarů (106 miliard korun). Gilead o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Tubulis vyvíjí lék proti rakovině vaječníků a léčiva proti dalším typům nádorů.
Francouzi Cécile Kohlerová a Jacques Paris, které íránský režim zadržoval tři a půl roku, byli propuštěni a jsou na cestě do Francie. Uvedl to francouzský prezident 👨 Emmanuel Macron na síti X. Dodal, že oba francouzští občané opustili Írán za úsvitu a nyní se s diplomatickým doprovodem nacházejí na území Ázerbájdžánu. Macron zároveň poděkoval Ománu za pomoc se zprostředkováním jejich propuštění.
Společnost foodora 📈 navýší počet autonomních vozítek, které rozvážejí jídlo v pražském Karlíně, a to ze tří na osm, uvedl mediální zástupce firmy Kamil Chalupa. Rozšířil se i sortiment zboží, které roboty rozvážejí. První tři vozítka jezdila po Karlíně od konce loňského roku, podle společnosti se osvědčila a firma jedná o jejich nasazení s jinými pražskými městskými částmi i dalšími městy.
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi, aby zastupoval zemi navenek, míní prezident 👨 Petr Pavel. „Popíral by tím jeho ústavní pravomoci,“ uvedl Pavel v debatě se studenty Mendelovy univerzity v Brně na dotaz k účasti na letním summitu NATO v Ankaře. Už dříve avizoval, že se kvůli tomu chce sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Íránský strategický ostrov Charg dnes zasáhly 🚀 americké údery. Píší to americká média s odkazem na nejmenované zdroje. Podle nich údery zasáhly vojenské cíle, a nikoliv ropnou infrastrukturu. O explozích a izraelsko-amerických úderech na ostrov informovala bez bližších podrobností také íránská agentura Mehr.
Akciové podílové fondy letos do konce března 📉 ztratily 2,9 procenta, smíšené fondy 1,2 procenta a dluhopisové fondy 0,6 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů, který má ČTK k dispozici. Celkem loni akciové fondy podle indexu přinesly zhodnocení 9,4 procenta, smíšené fondy 6,9 procenta a dluhopisové fondy 2,5 procenta.
Pražský dopravní podnik podepsal se sdružením vedeným firmou Subterra smlouvu na zakázku za zhruba 3️⃣0️⃣ miliard korun bez DPH na stavbu druhého úseku metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou, uvedl mluvčí podniku Daniel Šabík. Antimonopolní úřad oznámil, že jeho předseda Petr Mlsna pravomocně zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která požadovala zrušení výběru vítěze zakázky.