Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Češi loni od EU dostali o desítky miliard víc, než zaplatili

Česká republika loni dostala z rozpočtu a fondů EU o 83,2 miliardy korun víc, než do nich odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice země vůči EU tvoří 74,2 miliardy korun peníze z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU), další peníze šly přímo z rozpočtu EU. Předloni získalo Česko včetně příjmů z plánu obnovy o 89,52 miliardy korun víc, než odvedlo do evropského rozpočtu.

Přečíst článek
Milan Šlapák

Do čela rakouské zbrojařské firmy Steyr Arms míří Milan Šlapák

Rakouskou zbrojařskou společnost Steyr Arms nově povede Milan Šlapák z české investiční skupiny RSBC, která podnik získala loni v dubnu. V čele rakouské firmy, která mimo jiné vyrábí útočnou pušku Steyr AUG patřící do výzbroje více než dvou desítek armád, se Šlapák podle RSBC zaměří na zefektivnění chodu společnosti a její expanzi na americkém trhu.

Přečíst článek
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

EU chystá masivní investice do rozvoje umělé inteligence

Evropská unie hodlá iniciovat investice do rozvoje umělé inteligence v hodnotě 200 miliard eur (zhruba pět bilionů korun). V projevu na summitu o AI v Paříži to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Umělá inteligence podle ní může přispět mimo jiné ke zvýšení konkurenceschopnosti.

Přečíst článek
Ukrajina napadená Ruskem se podle Čechů bude muset vzdát části území

Cesta k míru? Ukrajinci se budou muset vzdát okupovaných území, myslí si Češi

Ukrajina napadená Ruskem se podle většiny Čechů bude muset vzdát části svého území, aby dosáhla míru. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Česká republika by měla podle lidí usilovat o rychlý konec války i za cenu územních ztrát Ukrajiny. Podle téměř poloviny dotázaných také poskytuje Česko Ukrajině příliš velkou vojenskou pomoc. Rusko napadlo Ukrajinu v únoru 2022. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva letos v lednu uvedl, že v tomto konfliktu bylo na celé Ukrajině zabito už více než 12 300 civilistů včetně 650 dětí. Miliony lidí z Ukrajiny musely před válkou utéct, část z nich žije i v Česku.

Přečíst článek
Turnov

Kde se v Česku nejlépe žije? V Praze ani v Brně to není

Hledáte nejlepší podmínky pro život v Česku? Většinu z nás asi napadne, že se nacházejí ve velkých městech. Ovšem není tomu tak. Vítězem je město na severu Čech.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Americký prezident Donald Trump

Trump: Palestinci ztratí právo vracet se do Gazy, až bude ve vlastnictví USA

Palestinci nebudou mít právo na návrat do Pásma Gazy, až bude toto zdevastované území po válce ve „vlastnictví“ Spojených států, řekl americký prezident Donald Trump. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na zveřejněnou ukázku z prezidentova rozhovoru pro média.

Přečíst článek
Francouzský vysokorychlostní vlak TGV nové generace

Fico a Orbán podpořili českou iniciativu ohledně vysokorychlostní železnice v Evropě

Deset prezidentů a premiérů členských států EU, včetně Česka, vyzvalo Evropskou komisi, aby se zaměřila na podporu vysokorychlostního železničního propojení. Státníci rovněž zdůrazňují důležitost spolufinancování těchto projektů z Evropské unie. Na sociální síti X o tom informoval český premiér Petr Fiala.

Přečíst článek

Česká a slovenská UniCredit Bank má za sebou další dobrý rok

České a slovenské UniCredit Bank loni vzrostl čistý zisk meziročně o 2,2 procenta na 10,7 miliardy korun (426 milionů eur). Čistý provozní zisk banky stoupl o 5,3 procenta na 14,3 miliardy korun. Čísla, která vyplývají z výsledků mateřské společnosti banky, poskytl mluvčí banky Petr Plocek. UniCredit Bank patří mezi největší bankovní domy v Česku.

Přečíst článek
Český předseda vlády Petr Fiala (ODS; vpravo) a slovenský premiér Robert Fico

Češi si pohoršili v žebříčku vnímané korupce. Slováci jsou na tom ale hůř

Příčinami propadu Česka v Indexu vnímání korupce jsou nedostatečná vládní strategie, odsouvání potřebných systémových reforem a nízká politická integrita, napsala česká pobočka mezinárodní organizace Transparency International v reakci na zveřejněné výsledky celosvětového žebříčku, v němž si ČR pohoršila o jeden bod na 56 bodů ze 100 možných a klesla o pět příček na 46. místo ze 180 hodnocených zemí světa. Ministerstvo spravedlnosti k tomu uvedlo, že loňským přijetím novel o státním zastupitelství a kárných řízeních splnila ČR hned tři doporučení protikorupční skupiny GRECO.

Přečíst článek
Projekt Gasworx na Floridě

Kellnerová koupila většinový podíl v developerském projektu na Floridě

Nemovitostní společnost PPF Real Estate Holding ze skupiny PPF koupila většinový podíl ve druhé fázi víceúčelového projektu Gasworx v Tampě na Floridě.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Slovenský premiér Robert Fico

Fico píše Muskovi: Americké peníze byly na Slovensku použité na politické cíle

Peníze z americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) byly na Slovensku podle slovenského premiéra Roberta Fica použité i na politické cíle v zájmu deformovat politický systém a zvýhodnit jisté politické strany. Fico to napsal miliardáři Elonu Muskovi, kterého americký prezident Donald Trump pověřil škrty ve státní správě a od kterého Fico žádá informace o využití uvedených peněz na Slovensku.

Přečíst článek
Vlastníci lesů mohou letos získat od státu 1,2 miliardy korun

Lesníci mohou letos od státu dostat o 200 milionů víc než loni

Vlastníci lesů mohou letos získat od státu 1,2 miliardy korun, o 200 milionů korun více než loni. Peníze lze využít na nákup lesnické techniky, technologií do lesních školek, na investice do zpracování dříví nebo na budování lesních cest, naučných stezek či odpočinkových stanovišť pro turisty. Ministerstvo zemědělství vypisuje čtyři programy, nestátní vlastníci mohou podávat žádosti od 29. dubna do 20. května, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Přečíst článek
Polský premiér Donald Tusk

Tusk oznámil rekordní polské investice. Můžeme předehnat nejsilnější země Evropy, uvedl

Polský premiér Donald Tusk oznámil rozsáhlý investiční plán pro letošek v hodnotě 650 miliard zlotých (3,9 bilionu korun), který má nastartovat ekonomický růst polské ekonomiky, ale i přispět k bezpečnosti země. Informuje o tom agentura AFP.

Přečíst článek
McDonald's

Bakterie E.coli zasadila ránu McDonald's. Tržby v USA se řetězci propadly nejvíce za pět let

Americkému řetězci restaurací rychlého občerstvení McDonald's ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk o jedno procento na 2,01 miliardy dolarů (48,9 miliardy korun). Tržby ve Spojených státech se kvůli výskytu bakterie E.coli propadly nejvíce za téměř pět let, tržby ze zahraničí se však zlepšily a pomohly firmě zmírnit negativní dopad poklesu na domácím trhu.

Přečíst článek
Americký zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg

Trumpův tým začal připravovat návrhy na ukončení války na Ukrajině

Americký zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg spojencům USA při nedávných jednáních řekl, že pro nového šéfa Bílého domu Donalda Trumpa připravuje návrhy, jak ukončit válku na Ukrajině. S odvoláním na tři nejmenované západní představitele to napsal server Semafor. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov vzkázal, že před jakoukoliv dohodou o ukončení konfliktu musí být splněny podmínky, jež určil ruský prezident Vladimir Putin.

Přečíst článek

News box

Americký telekomunikační operátor Verizon plánuje  zrušit zhruba 15 tisíc pracovních míst. Snaží se tak snížit náklady v době, kdy se potýká s růstem konkurence u mobilních služeb i připojení k internetu. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Firma Verizon v únoru zaměstnávala kolem 100 tisíc lidí.

Start-up zaměřený na umělou inteligenci xAI miliardáře Elona Muska získal v rámci kola financování od investorů 1️⃣5️⃣ miliard dolarů (311,7 miliardy korun). Napsal to server zpravodajské televize CNBC s odvoláním na informované zdroje. Hodnota společnosti se tak zvýšila na 200 miliard dolarů.

Americký prezident 👴 Donald Trump se v pondělí při jednání v Bílém domě ptal syrského prezidenta Ahmada Šary, kolik má arabský vůdce manželek. Na video ze schůzky dnes upozornil izraelský server The Times of Israel. Šara odvětil, že má jen jednu manželku.

Většina zemí EU včetně České republiky považuje použití takzvané reparační půjčky pro Kyjev za jedinou reálnou možnost, jak finančně 👍 podpořit Ukrajinu. Po jednání unijních ministrů financí v Bruselu to dnes uvedl odcházející český ministr Zbyněk Stanjura.

Výdaje na informační technologie v Evropě se v příštím roce zvýší asi o 1️⃣1️⃣ procent na 1,43 bilionu dolarů (téměř 30 bilionů korun). Vyplývá to z prognózy, kterou dnes na svých internetových stránkách zveřejnila analytická společnost Gartner. Za růstem by podle prognózy měly stát zejména výdaje na umělou inteligenci (AI), kybernetickou bezpečnost a cloudové služby.

Unijní ministři financí se dnes v Bruselu 🤝 dohodli, že co nejdříve v roce 2026 zavedou cla na balíky s nízkou hodnotou přicházející do zemí Evropské unie. Tento krok zasáhne i čínské on-line prodejce Shein nebo Temu. Původní plán spočíval ve zrušení osvobození od cla pro balíky v hodnotě nižší než 150 eur až v roce 2028.

Rusku v říjnu 📉 klesly příjmy z prodeje ropy a paliv meziročně o 2,3 miliardy na 13,1 miliardy dolarů (asi 273 miliard korun). Na vině byl slabší objem vývozu i nižší ceny, uvedla Mezinárodní agentura pro energii. Vývoz ropy a ropných produktů klesl o 150 tisíc barelů denně na 7,4 milionu barelů denně. Zvrátil se tak nárůst zaznamenaný v září.

Americká zábavní společnost Walt Disney ve čtvrtém finančním čtvrtletí 📈 zvýšila zisk před zdaněním o více než 100 procent na 2,05 miliardy dolarů (42,6 miliardy korun). Tržby mírně klesly, firma ale přesto zvýší dividendu o 50 procent a zdvojnásobí plán odkupu svých akcií ve finančním roce 2026. 

Britská spotřebitelská platební platforma Zilch získala investici 175 milionů dolarů, tedy téměř 3️⃣,7️⃣ miliardy korun, ve formě dluhu a kapitálu od KKCG Karla Komárka, jako vedoucího investičního kola, společnosti BNF Capital a několika dalších strategických investorů. Součástí financování je také rozšíření procesu přeměny pohledávek na obchodovatelné cenné papíry, které budou nabídnuty investorům. 

Česká národní banka nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (2️⃣0️⃣,9️⃣ milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla ČNB.
Doporučujeme