Bývalý americký prezident Donald Trump ostře zkritizoval britskou automobilku Jaguar Land Rover poté, co zhlédl její novou marketingovou kampaň. Na své platformě Truth Social označil reklamu za „woke ostudu“ a firmu za „značku v absolutním chaosu“. Podle něj Jaguar kvůli novému směru a rebrandingu ztrácí identitu – a zákazníky. Zatímco automobilka míří k elektromobilitě a inkluzivnímu marketingu, Trump vidí budoucnost značky černě.
Příštího dalajlamu určí čínská vláda v Pekingu a nikoliv rozhodnutí současného tibetského duchovního vůdce, prohlásil dnes podle agentury Reuters představitel čínské komunistické strany v Tibetu. Funkce dalajlamy je tradičně předávána na základě buddhistického principu reinkarnace, kdy tibetští duchovní určují, do koho se předchozí dalajlama převtělil.
Rusko se už necítí být vázáno moratoriem na rozmisťování raket středního a krátkého doletu (INF). Podle agentury TASS to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Poukázalo přitom na kroky Západu, které podle něj ohrožují Rusko. Spojené státy od příslušné úmluvy odstoupily v roce 2019, ale Moskva tvrdila, že její podmínky nadále dodržuje.
Spojené státy výrazně zvýší cla na zboží z Indie, oznámil na síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Země podle něj nakupuje značné objemy ruské ropy, kterou dál prodává s vysokými zisky na volném trhu, čímž pomáhá financovat válku na Ukrajině. Trump Indii za nákupy ruské ropy už dříve kritizoval a na zboží z této asijské země uvalil 25procentní clo.
Švýcarsko hodlá pokračovat v jednáních se Spojenými státy o clech, a to i po stanoveném termínu 7. srpna, a je připraveno učinit atraktivnější nabídku. Po krizovém zasedání to oznámila švýcarská vláda. Rozhodnutí přichází v době, kdy odborníci varují, že nově oznámené 39procentní clo na dovoz švýcarského zboží do USA by mohlo vyvolat recesi švýcarské ekonomiky, informuje agentura Reuters.
Nejinovativnějšími zeměmi EU jsou Švédsko a Dánsko, Česku patří 19. místo. Poslední z 27 členských států jsou Bulharsko a Rumunsko. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Inovace v ČR podle ní brzdí nedostatek investic státu i soukromých investorů, nedostatečná spolupráce akademické sféry s podnikateli či nízký podíl vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva. ČR se také málo zapojuje do dostupných programů EU.
Výrobce elektromobilů Tesla přidělil svému generálnímu řediteli Elonu Muskovi jako odměnu 96 milionů akcií společnosti v hodnotě zhruba 29 miliard dolarů (646 miliard korun). Musk musí za každou akcii Tesly s omezeným převodem zaplatit 23,34 dolarů. To odpovídá realizační ceně za akcii stanovené v rámci jeho odměny z roku 2018.
Někdejší ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a jeho bývalý náměstek Pavel Budinský zůstávají ve vazbě. Pražský městský soud zamítl jejich stížnosti proti nepropuštění na svobodu, řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Marika Zahradníčková. Na svobodu se dostal advokát Miroslav Jansta.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyzval ke všeobecnému zmírněné rétoriky ohledně jaderných zbraní. Učinil tak poté, co americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil rozmístit dvojici jaderných ponorek „v příslušných oblastech“ v reakci na výroky bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, uvedla ruská státní agentura TASS.
Rusko na okupovaných územích Ukrajiny hromadně konfiskuje byty původních obyvatel a dává je ruským občanům, zatímco stavební firmy napojené na Kreml vydělávají na rekonstrukci domů zničených ruskou invazí, napsal deník The Wall Street Journal.
Skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka koupila od developerské společnosti Sekyra Group Stýblův dům v Praze na Václavském náměstí. Kaprain získal nemovitost i se stavebním povolením na rekonstrukci. Serveru Seznam Zprávy nákup potvrdili mluvčí skupiny Kaprain Ondřej Pechar a výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. Cenu transakce nekomentovali.
Volání a datové služby v mobilní síti O2 po rozsáhlém tříhodinovém výpadku začínají postupně fungovat. Všechny služby by měly již být postupně plně funkční, uvedla po poledni Petra Javornická z tiskového oddělení O2. Příčiny výpadku operátor analyzuje.
Dočasná ruská okupace částí ukrajinského území může být cenou za přežití Ukrajiny jako suverénního státu, připustil prezident Petr Pavel v rozhovoru se stanicí BBC. Tato území podle něj nikdy nebudou právně uznána za součást Ruské federace. Ukrajina podle názoru české hlavy státu nyní ani se západní podporou není v situaci, kdy by mohla v dohledné době osvobodit oblasti okupované Ruskem bez velkých lidských ztrát. Silným nástrojem proti Rusku je ekonomický tlak, který na něj mohou vyvíjet Evropa a Spojené státy, upozornil Pavel.
Řetězec prodejen s tabákovými výrobky Valmont ČR slovenského miliardáře Ivana Kmotríka může koupit svého brněnského konkurenta Point4U. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Stát mohl za roky 2019 až 2022 přijít kvůli nelegálnímu zaměstnávání asi o 92 miliard korun. Odpovědné úřady, které mají nelegální zaměstnávání na starosti, si včas nepředávaly potřebné údaje a nedoměřovaly pojistné zaměstnavatelům, kteří dostali pokutu za nelegální zaměstnávání cizinců, uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad k výsledkům kontroly zabezpečení úhrady daní a odvodů z nelegálního zaměstnávání v letech 2019 až 2023. Ministerstvo financí se závěry, které se k němu vztahují, nesouhlasí. Ministerstvo práce uvedlo, že nelegální zaměstnávání řeší a že další nástroj proti tomuto jevu začne platit v říjnu.
Změny klimatu pociťují lidé v Česku na vlastní kůži a ti, kteří je popírají, se pravděpodobně mýlí. Ve svém živém vysílání na facebooku to dnes řekl prezident 👨 Petr Pavel. Reagoval tak na dotaz na teplotní rekordy, které padaly o víkendu dva dny po sobě.
Čínský vývoz do Evropské unie neustále roste, zatímco podíl EU na čínském trhu se zmenšuje, tento trend není udržitelný, uvedl komisař pro obchod 👨 Maroš Šefčovič po dnešním jednání s čínským ministrem obchodu Wang Wen-tchaem. Čína a EU podle něj dnes zahájily konzultace o obchodu a investicích.
Slovensko dnes zřejmě zaznamenalo nový teplotní rekord, 4️⃣0️⃣,5️⃣ stupně Celsia naměřili v obci Mužla u města Nové Zámky na jihu země, informují média. Naměřený údaj však ještě musí potvrdit Slovenský hydrometeorologický ústav, uvedl Denník N.
Pražská burza v úvodu týdne navázala na páteční růst. Index PX dnes 📈 posílil o 0,44 procenta na 2572,46 bodu. Nahoru ho táhly mimo jiné akcie Komerční banky, dařilo se také oběma zbrojařským společnostem. Aktivita na trhu byla podprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Srbsko na jaře příštího roku znovu ✅ zavede povinnou vojenskou službu. Podle srbských médií to uvedl prezident země Aleksandar Vučić.
Část pracovníků z vládních agend, které se 👉 přesouvají z gesce úřadu vlády pod čtyři ministerstva, zůstává ve svých původních prostorách. Část zaměstnanců se stěhuje do budovy jiného resortu, než pod který budou od července nově spadat, uvedli odboráři z organizace Straka z úřadu vlády a zástupci zaměstnanců.
Předseda Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka se po dnešním zasedání vlády omluvil za nezamýšlenou reklamu folklorního festivalu ve Strážnici. V pátek tam publikum nejdříve vypískalo ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy), Macinka pak v sobotu hlediště pohněval, když vystoupil a označil festival za zpolitizovaný.
Polsko a Švédsko dnes uzavřely 🤝 dohodu o zakoupení tří švédských ponorek třídy A26 Blekinge od koncernu Saab Kockums pro polské námořnictvo. Podpisu dohody se zúčastnili předsedové vlád obou zemí Donald Tusk a Ulfa Kristersson, uvedla agentura PAP. Na nové ponorky čekalo polské námořnictvo desítky let, polská média si od nich slibují změnu poměru sil na Baltu.
Slovenské ministerstvo financí 📉 zhoršilo výhled letošního růstu ekonomiky Slovenska na 0,8 procenta, zatímco v únoru předpokládalo zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento. Na příští rok ekonomové ministerstva odhad naopak zlepšili, a to na 1,5 procenta z dosavadního odhadu 1,2 procenta.
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne, začal zavážet palivo do dokončeného čtvrtého bloku 🏭 jaderné elektrárny Mochovce. Oznámily to dnes SE, ve kterých většinu akcií drží skupina Energetický a průmyslový holding českého podnikatele Daniela Křetínského.