Zakladatel Pivovarů Lobkowicz jde do vězení, skrýval se v Gruzii

Zakladatel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil má jít za pokus o podvod s finančními smlouvami do vězení na 5,5 roku, rozhodl Krajský soud v Ostravě.
Jeho komplic Lukáš Chmel dostal podmíněný trest. Radil se trestnímu stíhání vyhýbal, na jaře ho policie zatkla v Gruzii, kde se skrýval. Podle obžaloby se oba odsouzení pokusili ze skupiny Pivovary Lobkowicz Group pomocí machinací s úvěrovými smlouvami, smlouvami o reklamě a směnkami vylákat 14 milionů korun.
Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaní se hned v soudní síni odvolali. Radil už dříve vinu odmítl, dnes v soudní síni zkolaboval, soudkyně proto jednání zkrátila a rozsudek nezdůvodňovala. Radil má podle rozsudku jít do vězení na 5,5 roku. Soud mu navíc na pět let zakázal činnost ve vedení společností. Chmel dostal tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. V jeho případě má zákaz činnosti trvat tři roky.
Mezinárodní zatykač
Radil byl nejdříve souzený jako uprchlý. Po obvinění zmizel a soud na něj vydal mezinárodní zatykač. Letos na jaře ho zatkla gruzínská policie. V Gruzii pobýval i s rodinou, ženou a malým dítětem. „Obviněný se vyhýbal trestnímu stíhání, z toho důvodů jsme požádali o spolupráci gruzínské justiční orgány, které na žádost ministerstva spravedlnosti reagovaly kladně, a obžalovaný byl vydán,“ uvedla už dříve státní zástupkyně Barbora Zajícová.
Dnes projednávaná kauza u ostravského soudu je jen částí možné trestné činnosti. Další dvě trestní věci podle Zajícové řeší soudy v Praze.
Po Radilovi policie pátrala od roku 2019, kdy na něj podala trestní oznámení čínská skupina CITIC, která od něj v roce 2018 pivovary převzala. „Zdeněk Radil se podle našeho názoru dopustil při řízení skupiny Lobkowicz Group porušení řady zákonů ČR. Proto na něj skupina podala několik trestních oznámení,“ uvedl tehdejší evropský šéf holdingu CITIC Jaroslav Tvrdík.
V Česku se, zdá se, opět rozjíždí diskuse o přijetí eura. Blíží se totiž sněmovní volby a některé strany, například STAN, se budou chtít prostřednictvím eurové tématiky profilovat. Ostatně už nyní od této strany slyšíme, že Češi výdělkově doženou Němce nebo Rakušany spíše s eurem než bez něj.
Od přijetí eura čisté výdělky Slováků zaostávají za těmi českými stále propastněji
Názory
Automobilka Volkswagen dál trvá na propouštění a uzavírání továren v Německu, navzdory eskalujícím protestům odborů. Nedělníku Welt am Sonntag to řekl šéf kmenové značky Thomas Schäfer. Je to podle něj nutné, pokud chce firma snížit náklady o čtyři miliardy eur (zhruba 101 miliard korun).
Na uzavírání továren a propouštění trváme, uvedl šéf Volkswagenu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.