Více než polovina slovenských lékařů začala podávat výpovědi

Přes 2700 nemocničních lékařů na Slovensku, což je více než polovina jejich celkového počtu, začalo hromadně podávat výpovědi, vyplývá z vyjádření lékařského odborového sdružení (LOZ). Krok zdůvodňuje neřešením problémů ve zdravotnictví a rovněž konsolidačním balíčkem, kterým vláda snížila tempo růstu platů zdravotníků. Nový ministr zdravotnictví Kamil Šaško v reakci odmítl platové požadavky lékařů a řekl, že nebude své kroky přizpůsobovat diktátu.
Zaměstnanci na Slovensku mají zpravidla dvouměsíční výpovědní lhůtu, což by v případě lékařů znamenalo jejich odchod z nemocnic na přelomu letošního a příštího roku. Podobný krok LOZ v roce 2011 ochromil na Slovensku chod nemocnic. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví. V obou případech nebyla u moci strana Směr-sociální demokracie současného premiéra Roberta Fica, který je ministerským předsedou už počtvrté. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.
„Je nám trapné, že Slovensko už potřetí musí zažít výpovědi lékařů, aby se vláda konečně zabývala zdravotnictvím. Věříme, že vláda se vzpamatuje a začne věci řešit ve prospěch pacientů. Vlády nás opakovaně přesvědčily, že věci se ve zdravotnictví hýbou jen tehdy, když jsou na stole lékařské výpovědi,“ řekl novinářům předseda LOZ Peter Visolajský.
„Jako ministr zdravotnictví nikdy nebudu své kroky přizpůsobovat diktátu. Nedopustím, aby lékaři hrozbou výpovědi řešili otázky, které nejsou jejich zodpovědností ani kompetencí,“ řekl novinářům Šaško. Dodal, že se bude připravovat na všechny scénáře. Tvrdil, že odbory přišly se seznamem požadavků až poté, co vláda schválila škrty v růstu platů zdravotníků; podle něj rozdíl mezi vládním návrhem a platovými požadavky odborů je po zdanění a odvodech 62 eur (1570 korun) měsíčně pro každého lékaře.
Sdružení LOZ už dříve tvrdilo, že nynější vláda porušila dohodu státu s LOZ z roku 2022 o úpravě platů zdravotníků, kterou v minulosti podpořil i Směr-SD. Nynější Ficův kabinet v rámci konsolidačního balíčku na začátku října prosadil snížení tempa růstu platů zdravotníků. V reakci na tento krok rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce v úřadu Šaško pak ohlásil, že tempo růstu platů zdravotních sester a záchranářů by se nakonec snižovat nemuselo, pomaleji by proti původnímu pravidlu ale rostly výdělky lékařů. Tento návrh Šaško předloží na středečním jednání vlády. Jeho návrh už dříve odmítli jak zástupci zdravotních sester, tak sdružení LOZ.
Visolajský dnes také odmítl plány nynější vlády transformovat nemocnice na obchodní společnosti. Uvedl, že Fico v minulosti takovou změnu odmítal a označil ji za krok k privatizaci zdravotnických zařízení. Podle Šaška změnu právní formy nemocnic nikdo nepřipravuje.
LOZ rovněž vystupuje proti rostoucím ziskům soukromých firem při podnikání ve slovenském zdravotnictví. V něm se angažují například skupiny Penta a Agel, jež podnikají rovněž v Česku.
Český premiér Petr Fiala svým výrokem k nedávnému smíru slovenského ministerstva vnitra s předsedou českého opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem podle předsedy slovenské vlády Roberta Fica zpochybnil důvěryhodnost slovenských institucí a zasáhl do suverénních záležitostí Slovenska. Vyplývá to z dnešního Ficova příspěvku na sociální síti, ve kterém premiér zároveň blahopřál občanům České republiky k výročí vzniku samostatného československého státu a vyjádřil připravenost obnovit společná jednání vlád obou zemí.
Fico pokáral Fialu za výrok o Babišovi
Politika
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by se v roce 2027 mohla dostat do problémů, pokud nedojde ke změně na příjmové i výdajové straně a dále bude pokračovat růst výdajů na straně zdravotních služeb. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl její ředitel Zdeněk Kabátek.
Za dva roky nás čekají problémy, varuje šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Kabátek
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.