Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Strabag loni vydělal půl miliardy. Zakázek měl méně, ale byly ziskovější

Strabag loni vydělal půl miliardy. Zakázek měl méně, ale byly ziskovější
Profimedia
 ČTK

Čistý zisk stavební firmy Strabag loni meziročně vzrostl o čtvrtinu na 549 milionů korun. Výnos společnost zvýšila i navzdory tomu, že její tržby klesly o zhruba dvě procenta na 15,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Strabagu zveřejněné ve Sbírce listin.

Podle výroční zprávy se české stavebnictví loni potýkalo s vysokými cenami stavebních materiálů, nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a přetrvávajícími problémy spojenými s vysokou inflací a úrokovými sazbami. Zatímco v oblasti dopravních staveb Strabag zaznamenal oživení a zvýšený počet vypisovaných zakázek, v pozemním stavitelství, tedy ve stavbě bytových či kancelářských budov, byl stále znát útlum. Důvodem byla nižší aktivita investorů, od stavby budov je odrazovaly vysoké náklady na výstavbu a provoz. I přesto ale Strabag hodnotí rok 2024 z hospodářského hlediska jako úspěšný.

Společnost v jeho průběhu získala 1158 zakázek, o 208 méně než v roce 2023. Hodnota získaných zakázek v roce 2024 ale byla meziročně o zhruba 5,5 miliardy vyšší.

Od dálnic až po byty

Strabag loni pracoval v dopravě na velkých infrastrukturních projektech, jako jsou například dálnice, cyklostezky, přestavba veřejných prostor či kanalizace nebo na výstavbě dopravních terminálů. Mezi velké projekty, na kterých například firma pracovala, patří podobně jako v dřívějších letech stavba linky D pražského metra mezi zastávkami Pankrác a Olbrachtova. Dále se firma podílela na rekonstrukci komunikace u pražské Florence nebo na opravě lávky pro cyklisty a pěší u zdymadla v Poděbradech.

Výstavba dálnice D35

Dálnice za stamiliardy. Stát chce po roce 2050 na hlavních trasách stavět 540 kilometrů

Plány na rozvoj dálniční a silniční sítě po roce 2050 podle ministra dopravy Martina Kupky ještě nemají přesné trasy, jde zatím o přibližné směřování nových komunikací.

Přečíst článek

Kromě dopravních staveb Strabag v roce 2024 také stavěl bytové projekty v Praze a Brně. Pro veřejné investory firma budovala parkovací domy, sportovní haly, domovy pro seniory a rekonstruovala nemocnice. Loni společnost dokončila výstavbu vědeckotechnického parku v Brně a začala stavět nové sídlo České spořitelny na pražském Smíchově.

Kromě stavitelství se Strabag věnuje také developmentu. Odštěpený závod Strabag Real Estate stejně jako v roce 2023 připravoval projekt bytového domu v pražské Krči a doplňoval jeho dokumentaci pro územní rozhodnutí. Jinak se developerská společnost Strabagu soustředila na vyhledávání obchodních příležitostí a hledání vhodných lokalit pro výstavbu kanceláří.

Strabag patří mezi největší stavební firmy v Česku. Je součástí stejnojmenného rakouského technologického stavebního koncernu a realizuje stavby v odvětvích dopravního, pozemního a inženýrského stavitelství. V roce 2024 měla společnost 2364 zaměstnanců.

Brno se dočkalo. Stavba Janáčkova kulturního centra začne demolicí

Primátorka Markéta Vaňková a předseda představenstva Brněnských komunikací David Grund (oba ODS) ve středu podepsali smlouvu se zhotovitelem, který v Brně postaví Janáčkovo kulturní centrum. Práce za 2,3 miliardy korun bez daně má na starost konsorcium OHLA ŽS, Strabag Pozemní a inženýrské stavitelství a Unistav Construction. Zahájí je v nejbližších dnech, hotovo má být do tří let. Budova poslouží jako koncertní sál pro Filharmonii Brno. Příprava stavby se táhne mnoho let, letos zahájení zpozdilo správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Přečíst článek

Těžba písku

Dálničním stavbám hrozí nedostatek štěrkopísku. Lomy zavírají a novou těžbu blokují úřady i obyvatelé

Sotva se situace s výstavbou dopravní infrastruktury stabilizovala, vzniká problém. Dochází totiž zásadní surovina, kterou stavaři k realizaci nových silnic a dálnic potřebují - štěrkopísek. Situace v jeho těžbě se může v příštích pěti až deseti letech stát kritickým problémem pro české stavebnictví.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme