Rekordní rok pro Saudi Aramco, společnost loni zvýšila čistý zisk na 161,1 miliardy dolarů

Ropná společnost Saudi Aramco, kterou vlastní saúdskoarabský stát, loni zvýšila čistý zisk o 46 procent na rekordních 161,1 miliardy dolarů (3,6 bilionu korun). Přispěly k tomu vyšší ceny energií, nárůst prodaných objemů a lepší marže u rafinovaných produktů. Firma o tom informovala ve výsledcích hospodaření. Jedná se o nejvyšší roční zisk, který kdy vykázala nějaká ropná a plynárenská společnost, a zisk je téměř trojnásobný v porovnání s loňským ziskem energetické firmy ExxonMobil, která je největším producentem ropy v USA. Rekordní zisky za loňský rok v únoru dále oznámily konkurenční podniky BP, Shell, již zmíněný Exxon Mobil či Chevron.
„Předpokládáme, že ropa a zemní plyn zůstanou v dohledné budoucnosti nezbytné. Naše odvětví reálně ohrožují nedostatečné investice, které by mohly přispět i k vyšším cenám energií,“ uvedl generální ředitel společnosti Aramco Amín Násir.
Společnost se z tohoto důvodu zaměřuje nejen na rozšiřování produkce ropy, plynu a chemických látek, ale také na investice do nových nízkouhlíkových technologií s potenciálem dosáhnout dalšího snížení emisí, dodal.
Investiční náklady společnosti Aramco loni vzrostly o 18 procent na 37,6 miliardy dolarů. Tento rok firma očekává, že se budou pohybovat v rozmezí 45 až 55 miliard dolarů.
„Medvědi“ se vracejí naplno do hry a určují bezprostřední vývoj, tak by se dal charakterizovat uplynulý týden na akciových trzích. Světové burzy ohrožuje stav, při kterém je na stole znovu možnost zvyšovat v americké ekonomice sazby v krocích o 50 bazických bodů. V reakci americké akcie klesly pod 3900 bodů měřeno indexem S&P 500. Otevírá se tak prostor pro pokles k nedávným lokálním minimům, lednový pozitivní vývoj byl patrně jen korekcí v dlouhodobém klesajícím trhu. A jaké zásadní události hýbaly nejvíce s finančními trhy a co si přichystal trh práce v USA ?
Týden tradera: „Medvědi“ se vracejí naplno do hry, burzy ohrožuje zvýšení sazeb Fedu
Trhy
Volný peněžní tok firmy dosáhl v roce 2022 rekordní výše 148,5 miliardy dolarů. V roce 2021 činil 107,5 miliardy dolarů. Společnost vyhlásila za čtvrté čtvrtletí dividendu ve výši 19,5 miliardy dolarů, což je o čtyři procenta více než v předchozím čtvrtletí.
Ceny ropy v roce 2022 značně kolísaly. Stoupaly kvůli geopolitickým obavám v souvislosti s válkou na Ukrajině, posléze klesaly kvůli slabší poptávce z Číny, která je největším dovozcem ropy na světě, a obavám z hospodářského poklesu.
Poté, co ruská invaze na Ukrajinu narušila globální toky ropy, vystoupala cena severomořské ropy Brent v loni březnu na 139,13 dolaru za barel. To je nejvyšší hodnota od roku 2008. V pátek cena ropy Brent uzavřela pod 83 dolary za barel.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.