Radikální Britové. Zvažují, že zakáží kouření cigaret v parcích či poblíž nemocnic

Britská vláda zvažuje zákaz kouření na zahrádkách hospod, ve venkovních restauracích, poblíž nemocnic či na sportovištích. Plán byl již součástí zákona na omezení tabáku zejména pro mladé Brity, ale po zvolení parlamentu v novém složení se zákon vrátil na začátek legislativního procesu. Teď by se o přísnějších pravidlech mohlo opět hlasovat, píše zpravodajský server BBC či The Sun.
Zaměření na prevenci kouření a zmíněný plán později potvrdil labouristický premiér Keir Starmer.
„Chci všem připomenout, že kouření si ročně vyžádá 80 tisíc životů. Jsou to úmrtí, kterým lze předejít, a je to také ohromná zátěž pro (britský zdravotnický systém) NHS a je to také zátěž pro daňové poplatníky,“ řekl Starmer na dotaz novinářů k reformě. Potvrdil, že ji kabinet opravdu má v plánu. Vláda podle Starmera zveřejní detaily k reformě později.
Tato opatření jsou navrhována jako součást zpřísněné verze zákona o tabáku a vapování z minulého vládního období, který by zakázal prodej tabáku všem osobám narozeným v lednu 2009 a později. Právní předpisy, které by postupně zvyšovaly minimální věk pro nákup tabákových výrobků, v projevu při zahájení zasedání parlamentu slíbil i král Karel III.
Od roku 2024 budou spotřební daň platit všechny spotřební výrobky s nikotinem, a v některých případech dokonce i bez něj. Výjimkou jsem jen léčiva. Nově se spotřební daň rozšíří hlavně na náplně do elektronických cigaret a na nikotinové sáčky. Ale i na všechny další, méně rozšířené výrobky, jako je šňupací tabák a podobně. Zatím spotřební daň "platily" jen cigarety, tabák k balení cigaret a do dýmek a zahřívaný tabák.
Svět kuřáků v roce 2024: Za kuřivo si zase připlatí. A to pořádně
Money
Počet úmrtí v důsledku veder se může v Evropě do konce století ztrojnásobit. Počty budou disproporčně růst v zemích na jihu Evropy, jako je Itálie, Řecko a Španělsko, zjistila nová studie, o které informoval britský deník The Guardian.
Zabijácká vedra v Evropě. Počet obětí se v budoucnu může až ztrojnásobit, tvrdí studie
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.