První na světě. Bezpilotní letoun Primoco získal vojenskou i civilní certifikaci, může létat nad městy

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV získal jako první na světě vojenskou certifikaci dle standardu NATO. Pro svůj stroj One 150 má nově i civilní oprávnění k provozu nad hustě osídlenou městskou zástavbou. Akcie Primoco jsou obchodované na hlavním trhu pražské burzy a po oznámení certifikace posílily o necelých pět procent.
Testování trvalo pět let a obsahovalo stovky pozemních zkoušek i ověřovacích letů. „Certifikace znamená, že máme první plně schválený letoun pro země NATO a tak může být nasazen bez dalšího prověřování a schvalování. Do současné doby bezpilotní prostředky neměly globální certifikaci a byly do provozu uznávány na základě výjimek a osvědčení. Je to podobné jako když automobilka předvádí nový model a musí ho homologovat, aby mohl jít do prodeje,“ popisuje proces zakladatel firmy Ladislav Semetkovský.
V praxi to znamená, že zatímco dosud musely stroje Primoco UAV podstupovat složitý a zdlouhavý certifikační proces při každém prodeji do zahraničí, nyní je mohou státy NATO zařazovat do výzbroje napřímo. Certifikační proces zaměstnal téměř 40 techniků, konstruktérů, inženýrů a pilotů-operátorů. Součástí certifikace podle Semetkovského bylo na 200 testovacích ověření, více než 170 zkušebních letů a kolem 50 pozemních zkoušek bezpilotního letadla.
Obsáhlá dokumentace
„Samotný fakt, že dokumentace zahrnuje na 28 tisíc stránek, 500 hodin videozáznamů a celkem 123 GB dat, dokazuje, jak náročné je takový certifikát získat a jaký náskok nám před konkurencí dává,“ dodává Semetkovský.
Primoco aktuálně posílilo i v civilní oblasti. Nově disponuje oprávněním k provozu bezpilotního letadla Light UAS Operator Certificate. Toto oprávnění udělované Úřadem pro civilní letectví umožňuje provoz nad zalidněnou oblastí s hustotou až pět tisíc osob na km čtvereční. Pro příklad, průměrná hustota osídlení Prahy je 2 800 osob na km čtvereční. Stroj Primoco One 150 je, ve své kategorii do 150 kilogramů, prvním držitelem příslušného oprávnění na světě.
Mobilní operátor T-Mobile se spojil s výrobcem bezpilotních letounů Primoco a společně testují stroj, jehož technologie slouží k vysílání mobilního signálu.
Jizerskou 50 pokryje mobilní signál z dronu. Jde o evropskou premiéru
Zprávy z firem
Jako příklad toho, co všechno stroje One 150 nejen nad městskou zástavbou dokážou, uvádí Semetkovský schopnost pokrývat ze vzduchu mobilním signálem rozsáhlé oblasti, jež třeba v důsledku blackoutu, povodní či požárů čelí výpadkům standardní mobilní sítě. Tuto technologii Primoco vyvinulo ve spolupráci s Deutsche Telekom.
Podnik od roku 2015 vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů. Před pěti lety Semetkovský koupil bývalé vojenské letiště v Písku.
„Letiště Písek Krašovice předsatavuje asfaltovou dráhu o délce šest set metrů a šířce patnáct metrů. Využíváme jej k zalétávání nových strojů, výcviku profesionálních pilotů a testování nových technologií. Plánujeme celé letiště revitalizovat. Chceme zde postavit zde výcvikové středisko a nové hangáry,“ popisuje Semetkovský s tím, že
Akcie výrobce bezpilotních dronů Primoco UAV přejdou 29. ledna ze Startu na hlavní trh Prime pražské burzy.
Český výrobce dronů Primoco přechází na hlavní trh pražské burzy
Trhy
V sousední průmyslové zóně Písek chce do tří let postavit nový výrobní závod s roční výrobní kapacitou 250 letounů. Do projektu již podnik investoval přes 125 milionů korun z vlastních zdrojů a nyní usiluje o stavební povolení. Dokončení projektu celkem za tři čtvrtě miliardy korun je plánováno na rok 2027.
Rozhovor s Ladislavem Semetkovským si můžete přečíst v časopisu Newsteam Club, který právě vychází.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.