Nižší tržby a místo zisku ztráta. Letecké opravny Job Air Technic prožily náročnější rok

Zástupci firmy ve výroční zprávě uvedli, že společnost loni hledala nové příležitosti a diverzifikovala zdroje. Potýkala se podle nich s řadou výzev, a proto nedosáhla kladného hospodářského výsledku.
Společnosti Job Air Technic, která se na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku zabývá údržbou letadel, klesly v loňském roce tržby o 134,3 milionu, tedy skoro o 12 procent, na 991,5 milionu korun. Po předloňském zisku 4,6 milionu korun se loni firma dostala do ztráty, která činila 16,1 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
Job Air Technic byl součástí holdingu Czechoslovak Group (CSG) Michala Strnada. V pondělí CSG oznámila, že firmu prodala litevské společnosti FL Technics ze skupiny Avia Solutions Group, která je největším světovým poskytovatelem pronájmů letadel s posádkou.
Miliardář Michal Strnad, majitel strojírensko-technologického gigantu CSG, prodal za nezveřejněnou sumu letecké opravny Job Air Technic. Po firmě Elton Hodinářská, která vyrábí hodinky Prim, je to druhá firma z portfolia skupiny, které se Strnad zbavil.
Strnad prodal další civilní provoz. Opravny Job Air Technic získali Litevci
Zprávy z firem
Předseda představenstva Job Air Technic Imrich Czére a další členové představenstva ve výroční zprávě uvedli, že firma loni hledala nové příležitosti a diverzifikovala zdroje. Potýkala se podle nich s řadou výzev, a proto nedosáhla kladného hospodářského výsledku. Od poloviny září ale zaznamenala velký obrat k lepšímu a letos chce firma v tržbách opět překročit miliardu korun.
Většina tržeb leteckých opraven Job Air Technic pochází ze zahraničí. Loni to bylo 86,5 procenta, předloni více než 90,5 procenta.
Na počátku roku pracovalo ve společnosti 424 zaměstnanců, na konci roku jich bylo 433. „Pracovní týmy jsou multikulturní a našimi zaměstnanci jsou kolegové z devíti zemí světa,“ uvedlo vedení firmy.
Job Air Technic se specializuje na takzvanou těžkou údržbu, často spojenou se změnou provozovatele letadla. Disponuje dvěma opravárenskými hangáry, jimiž ročně projde více než 100 letadel. Má oprávnění na údržbu úzkotrupých letadel typu Airbus A320 Family a Boeing 737 a širokotrupých letounů Airbus A330. Zároveň má oprávnění pro výcvik leteckých mechaniků a provozuje vlastní internetový obchod s náhradními díly.
„V roce 2024 byla hlavní činností společnosti těžká údržba. Dalšími významnými službami byly služby Go Teamu – jedná se o poskytování služeb údržby letadel certifikovanými mechaniky mimo náš hangár a dále prodej leteckých dílů, na který se společnost zaměřila a rozvíjela. Významným zákazníkem společnosti v roce 2024 bylo Ministerstvo obrany ČR, se kterým pokračujeme v plnění sedmileté servisní podpory spočívající v údržbě a opravě dopravních letadel A-319CJ,“ uvedlo vedení firmy.
Ostravská společnost Job Air Technic (JAT), která se zaměřuje na údržbu, opravy a speciální zákaznické úpravy dopravních letadel Airbus a Boeing, vstoupila do čtvrté dekády na trhu. Ročně pod rukama jejích techniků projde zhruba 100 strojů. Podnik se řadí do první desítky nejlepších leteckých opravárenských firem v Evropě.
Letecké opravny Job Air Technic mění ředitele a chystají stavbu lakovny
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.