Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Řešení čipové krize? TSMC a Sony plánují společnou továrnu, investují stovky miliard

Sony, ilustrační fotografie
Wikipedia

Největší světový výrobce čipů na zakázku, tchajwanská společnost TSMC, plánuje v Japonsku s firmou Sony postavit továrnu na výrobu čipů. Do její výstavby chtějí firmy společně vložit 800 miliard jenů (157 miliard korun).

Reklama

Napsal to japonský server Nikkei Asia. Továrna by měla od roku 2024 vyrábět polovodiče používané v kamerových obrazových čidlech, stejně jako čipy pro automobily a další výrobky. Projekt se chystá subvencemi podpořit japonská vláda.

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Škoda Auta nemá díly. Od půlky říjny do konce roku omezí či zcela zastaví výrobu

Škoda Auto výrazně omezí nebo zcela zastaví výrobu ve všech třech českých závodech až do konce tohoto roku. Chybí jí palubní čipy. Odbory připustily výraznější krácení mezd zaměstnanců.

Přečíst článek

Japonský kabinet se uprostřed globálního nedostatku čipů obává o stabilitu dodavatelských řetězců. Firmě TSMC pak dělá starosti, že výrobu čipů soustřeďuje na Tchaj-wanu, který sice vystupuje jako nezávislý stát, ale pod svou kontrolu se ho snaží dostat Čína.

Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto

Čipový hladomor letos připraví světové automobilky o biliony na tržbách

Pokračující nedostatek čipů v letošním roce připraví globální automobilový průmysl na tržbách o 210 miliard dolarů (přes 4,5 bilionu korun). Předpověděla to podle serveru CNBC poradenská společnost AlixPartners.

Přečíst článek

Reklama

Nezávislost výroby

Továrna má podle zdrojů Nikkei Asia vzniknout v prefektuře Kumamoto na jihu Japonska. Postavena bude na pozemku, který patří firmě Sony a který je poblíž továrny na obrazové snímače.

Plánovaná investice přichází v době, kdy se velké ekonomiky, jako jsou Spojené státy a Evropská unie, předhánějí v zavádění výroby polovodičů na svém území z obav o národní bezpečnost. Washington na začátku letošního roku schválil 52 miliard dolarů (1,1 bilionu korun) na podporu výzkumu, vývoje a výroby polovodičů.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme