Reklama

Německo láká Čechy na vysoké mzdy. Výhodou je i štědrý sociální systém

Německo láká Čechy na vysoké mzdy i štědrý sociální systém
Unsplash
Newstream & Partner

Čeští občané migrují do Německa za prací již dlouhou dobu. Kromě atraktivních platů nabízí země také komplexní sociální systém, který zabezpečuje všechny obyvatele, tedy i Čechy.

Reklama

Co Němci nabízejí kvalifikovaným pracovníkům z EU?

  • Sociální dávky a vysoké mzdy
  • Průměrná mzda je v přepočtu 95 673 korun
  • Státní ochrana v soukromé a profesní sféře prostřednictvím sociálních fondů

Ale jak přesně mohou Češi ze systému těžit?

Vysoká úroveň mezd v Německu

Průměrný příjem v Německu je obecně výrazně vyšší než v České republice. V roce 2021 činila průměrná hrubá roční mzda v Německu 49 200 eur, což je více než čtyřikrát více než celostátní průměr v ČR, který činil 35 285 korun měsíčně, respektive 16 224 eur ročně. Mzdy v Německu se navíc oproti předchozímu roku zvýšily o dalších téměř 1 500 eur za rok (asi 3 %). Tempo růstu mezi 3 % a 5 % se očekává i dále.

Kvalifikovaní pracovníci migrují

Aby se čeští uchazeči mohli ucházet o práci v Německu, musí jednoduše přejít na internet a vyhledat nabídky práce na německých kariérních stránkách – jedním z možných míst, kde začít, je prace.starke-jobs.com/. Tam můžete z domova odeslat svou žádost a kontaktovat potenciální zaměstnavatele.

Kvalifikovaní čeští pracovníci jsou totiž v Německu velmi žádaní díky své vynikající kvalifikaci a nadání, což z nich často činí ideální kandidáty na nejrůznější pozice. Pracovníci z regionů v blízkosti hranic již často mají zkušenosti s prací v Německu. Čeští odborníci s sebou navíc často přinášejí znalosti o tom, jak fungují normy a očekávání na národním trhu práce. Blízkost obou zemí také znamená, že čeští odborníci znají německou kulturu a jazyk, což jim usnadňuje integraci v novém domově.

Reklama

Sociální zabezpečení v Německu

Díky spolehlivému sociálnímu zabezpečení mohou čeští zaměstnanci v Německu využívat řadu výhod. Jak v soukromé, tak v profesní sféře poskytuje stát finanční ochranu v případě nouze.

Rozsáhlá ochrana zaměstnanců

V Německu existuje několik právních předpisů, které chrání zaměstnance před různými pracovními riziky. Podle BSG mají pracovníci nárok na sociální dávky, jako je například podpora v nezaměstnanosti, pokud se stanou nezaměstnanými nebo nemohou pracovat z důvodu nemoci. Kolektivní smlouvy mezi zaměstnavatelem a zástupci zaměstnanců navíc upravuje zákon o právu obchodních společností (BetrVG). Zaměstnanci jsou chráněni zákonem o spolurozhodování (MitbestG), který jim dává právo podílet se na některých rozhodnutích vedení. Tyto předpisy zajišťují spravedlivé mzdové a pracovní podmínky a rovná práva a rovné příležitosti.

Soukromé pojištění občanů

Mezi nejdůležitější složky sociálního systému v Německu patří zákonné důchodové pojištění, zdravotní pojištění a pojištění v nezaměstnanosti. Důchodové pojištění poskytuje základní příjem osobám, které dosáhly určitého věku a svou prací přispívaly do systému. Zdravotní pojištění zaručuje přístup k nezbytné lékařské péči bez ohledu na věk, příjem a pohlaví jednotlivce. Nezaměstnaní, kteří platili zákonné pojištění v nezaměstnanosti alespoň dvanáct měsíců v posledních dvou letech, dostávají 60 až 67 % své poslední čisté mzdy. Sociální zabezpečení zajišťuje nejen kvalitu života v Německu, ale vytváří také hospodářskou stabilitu tím, že poskytuje záchrannou síť proti chudobě a bídě.

Pro rodiny: přídavky na děti

Přídavky na děti jsou v Německu formou finanční podpory pro rodiče a opatrovníky dětí mladších 18 let. Je poskytován jako součást základní podpory příjmu, aby byla zajištěna odpovídající péče o děti a jejich výchova. Od 1. ledna 2023 byla částka přídavku na dítě zvýšena na 250 eur měsíčně na dítě. Tato částka je vyplácena měsíčně a lze ji použít na každodenní výdaje spojené s péčí o dítě. Přídavky na děti jsou vypláceny rodinám, jejichž hlavní bydliště se nachází v Německu nebo v jiné zemi EU.

Kromě toho mají na přídavky na děti nárok rodiny s nevlastními dětmi, vnoučaty nebo pěstouny, pokud o ně pravidelně pečují a žijí s nimi ve společné domácnosti. Pobírání přídavku na dítě navíc nemá vliv na jiné sociální dávky, na které mohou mít rodiče nárok, jako je rodičovský příspěvek nebo příspěvek na bydlení.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme