Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk už může čipy v mozku testovat na lidech

Neuralink už může testovat čipy v lidském mozku
ČTK
 ČTK

Elon Musk může začít implantovat čipy do lidského mozku. Jeho společnost Neuralink získala k tomu svolení od americké lékové agentury.

Reklama

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, dostala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech, píše agentura Reuters. Pro tuto firmu Elona Muska se jedná o významný milník, dobrovolníci se však do studie zatím hlásit nemohou.

Musk nejméně čtyřikrát od roku 2019 předpovídal, že jeho Neuralink zahájí klinické studie mozkových čipů, které mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Firma ale FDA požádala o souhlas s provedením klinických testů teprve začátkem letošního roku. Sedm nejmenovaných bývalých a současných zaměstnanců Neuralinku agentuře Reuters v březnu řeklo, že žádost o svolení ke klinických testům FDA zamítl s tím, že firma musí nejprve vyřešit některé otázky, které vyvolávají obavy.

Elon Musk, šéf Neuralinku.

Až 1500 usmrcených zvířat. Firma Elona Muska čelí vyšetřování

Společnost Neuralink, kterou vlastní miliardář Elon Musk, čelí vyšetřování kvůli testování mozkových čipů na zvířatech. Firma usmrtila přibližně 1500 prasat, ovcí a opic, uvádí agentura Reuters.

Přečíst článek

Nevidomým vrátí zrak

Hlavní problémy se týkaly lithiové baterie zařízení, možnosti pohybu součástí implantátu v mozku a bezpečného vyjmutí zařízení bez poškození mozkové tkáně. Musk se koncem loňského roku dostal na titulní stránky novin, když prohlásil, že si je již natolik jistý bezpečností těchto zařízení, že by je byl ochoten implantovat vlastním dětem.

Reklama

Čtvrteční souhlas FDA přichází v době, kdy američtí zákonodárci naléhají na regulátory, aby prošetřili, zda složení komise dohlížející na testování na zvířatech ve společnosti Neuralink nepřispělo ke zpackaným a uspěchaným pokusům, píše Reuters. Společnost Neuralink ve čtvrtek na Twitteru uvedla, že se zatím nezahájila nábor účastníků klinické studie svých mozkových implantátů.

Musk řídí také automobilku Tesla, vesmírnou společnost SpaceX nebo internetovou firmu Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí. Musk si představuje, že postižení i zdraví lidé budou dostávat chirurgické implantáty v lokálních klinikách. Cílem zařízení je podle něj léčit řadu onemocnění, jako jsou obezita, autismus, deprese či schizofrenie, ale také umožnit prohlížení webových stránek a telepatii, píše Reuters.

Elon Elon Musk v roce 2020 při představení operačního robota vyvinutého jeho společností Neuralink.
video

Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu

Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Muskova firma Neuralink implantovala mozkový čip prvnímu člověku

Muskova firma Neuralink už dloube lidem do hlavy. První člověk dostal mozkový čip

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme