Reklama

Apple přišel o světový trůn, nejhodnotnější firmou je Microsoft

Microsoft, ilustrační foto
Pixabay

Společnost Microsoft sesadila firmu Apple z pozice největšího podniku světa podle tržní kapitalizace. Příčinou je pokles akcií Applu v reakci na výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Microsoft naopak od zveřejnění výsledků hospodaření posiluje.

Akcie Applu ztratily asi 3,7 procenta. Tržní kapitalizace firmy tak činila 2,43 bilionu dolarů (53,8 bilionu korun). Akcie Microsoftu naopak 0,6 procenta přidaly a tržní kapitalizace firmy se zvýšila na 2,45 bilionu dolarů (54,4 bilionu korun).

Facebook se přejmenuje na Meta

Analýza: Facebook se mění v Meta. Co to přinese českému trhu?

Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.

Přečíst článek

Tržby Applu ve třetím čtvrtletí sice vystoupily na 83,36 miliardy doalrů, zaostaly však za očekáváním analytiků. Firma také oznámila, že kvůli problémům v dodavatelském řetězci přišla za čtvrtletí na tržbách o šest miliard doalrů. Microsoft naopak vykázal rekordní zisk a jeho výsledky už jedenácté čtvrtletí za sebou překonaly očekávání analytiků.

„Pokud hledáte jistotu v technologiích, Microsoft mi připadá jako bezpečnější sázka než Apple,“ řekl obchodník Michael Matousek ze společnosti U.S. Global Investors. „Pokud by přišel hospodářský pokles, očekával bych, že Microsoft si povede lépe, protože jeho produkty jsou diverzifikovány do více aktivit.“

PayPal

PayPal nabízí za Pinterest 45 miliard dolarů

Americká společnost PayPal Holdings předložila nabídku na koupi internetové sociální sítě Pinterest. Cena? Podle zdrojů agentury Reuters blízkých jednání je to astronomických 45 miliard dolarů.

Přečíst článek

Reklama

Pomohla expanze

V červnu se Microsoft stal druhou veřejně obchodovanou společností ve Spojených státech, jejíž tržní kapitalizace překročila dva biliony dolarů. Pomohly jí sázky na to, že její dominantní pozice v cloudu a podnikovém softwaru jí pomohou k další expanzi. Výkon akcií Microsoftu letos překonává výkon akcií firmy Apple díky očekávání dlouhodobého růstu zisku i tržeb. Od začátku roku akcie Microsoftu zpevnily o více než 45 procent, zatímco akcie Applu zhruba o 15 procent.

Apple překonal tržní kapitalizací Microsoft poprvé v roce 2010. Díky svým přístrojům iPhone se totiž stal přední světovou firmou zaměřenou na spotřební technologie. V posledních letech se firmy na pozici jedničky střídají. Naposledy Apple překonal Microsoft v tržní kapitalizaci v polovině roku 2020, upozornila agentura Reuters.

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme