Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Huť Liberty Ostrava koupí sdružení firem exministra Peciny

Výroba v Liberty Ostrava
ČTK
 ČTK

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stane sdružení společností SPV NH Ostrava a SPV NH Koksovna někdejšího ministra vnitra Martina Peciny. Návrh insolvenčního správce Šimona Petáka schválil věřitelský výbor a zajištění věřitelé huti. Sdružení za celý závod nabídlo 3,01 miliardy korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Na nového majitele by podnik Liberty Ostrava mohl být převedený na podzim. Řekl to mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl.

„Varianta prodeje hlavního závodu a koksovny je podle znaleckého posudku i dvou ekonomických analýz renomovaných poradenských společností výhodnější pro majetkovou podstatu a tedy i vyšší uspokojení věřitelů. Současně se díky prodeji touto formou podařilo zachovat přibližně 2500 pracovních míst a zachovat provoz huti,“ dodal Štefl.

Jiný zájemce o koupi huti než Pecina nebyl. „Věřím, že celý proces prodeje bude uskutečněn tak, abychom mohli podnik převzít co nejdříve. Již od počátku projevuji zájem o koupi běžícího závodu se zkušenými zaměstnanci, kteří mají jistě velkou zásluhu na tom, že se daří udržet výrobu, a budeme tak moci pokračovat ve výrobě ocelových produktů,“ uvedl Pecina.

Slezská huť patřící Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a skončila v konkurzu.

Insolvenční správce zahájil prodej Liberty Ostrava

Prodej Liberty Ostrava byl zahájen. Podnik lze koupit i bez koksovny

Insolvenční správce Šimon Peták zahájil proces prodeje zkrachovalé huti Liberty Ostrava. Výběrové řízení bude mít dvě kola, vítěz by mohl být znám do konce května. Zájemci se mohou rozhodnout, zda budou chtít koupit celý podnik včetně koksovny, nebo bez ní. V prvním kole budou zájemci předkládat závazné nabídky, ve druhém bude část z nich moci licitovat.

Přečíst článek

V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz tollingově financují jiné firmy. Při takovém financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Závody 15 a 16, což jsou rourovny a válcovny plochých výrobků, financuje společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries. Závod 14, tedy středojemnou válcovnu, polská společnost Donquixote.

„Výroba v huti bude pokračovat formou tollingu, a to jak ze strany společnosti VMT, tak společnosti Donquixote. O konkrétních podmínkách budeme se zástupci obou společností jednat,“ uvedl Pecina.

Prodejní proces organizovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers Česká republika (PwC), která oslovila 230 potenciálních investorů. Nabídkovou cenu na základě znaleckého posudku vyhodnocovala PwC a společnost Deloitte Advisory.

„Obě analýzy dospěly k závěru, že prodej za tuto cenu je pro věřitele výhodnější než alternativní rozprodej jednotlivých aktiv. Znalci rovněž potvrdili, že cena převyšuje likvidační hodnotu podniku. Transakci bude ještě schvalovat insolvenční soud a antimonopolní úřad. Předání společnosti novému majiteli je pak plánováno na podzim letošního roku,“ uvedl Štefl.

Liberty Ostrava připravuje k prodeji 200 uměleckých děl

Liberty Ostrava se zbavuje uměleckých děl. K prodeji je i busta Gottwalda

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava připravuje k prodeji na 200 uměleckých děl. Převažují mezi nimi obrazy, některé v hodnotě i desítek tisíc korun, nejdražším nabízeným dílem bude ale busta komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, jež byla i s podstavcem oceněna na 189 tisíc korun. Zájemci si díla mohou od pondělí do počátku května prohlédnout v hotelovém domě Kovák u ředitelství podniku, uvedla ředitelka firmy pro komunikaci a vnější vztahy Kateřina Zajíčková.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme