Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

FOTOGALERIE: Král mezi letišti sesazen. Kdo nahradil Singapur?

Mezinárodní letiště Dauhá Hamad
iStock

Světová letiště mají nového vládce. Tím nejlepším pro letošní rok se stalo Mezinárodní letiště Dauhá Hamad v Kataru. Sesadilo to v Singapuru. Jak si v žebříčku, který sestavil specializovaný server Skytrax, vedly vzdušné dopravní huby v Evropě?

Reklama

Mezinárodní letiště Hamad v Dauhá bylo jmenováno nejlepším letištěm světa 2024 v rámci soutěže World Airport Awards, která se konala na veletrhu Passenger Terminal EXPO ve Frankfurtu nad Mohanem. Kromě toho získalo toto letiště i ocenění za nejlepší nakupování na letišti na světě a nejlepší letiště na Blízkém východě, uvedl server CNBC. 

FOTOGALERIE: Podívejte se do nejlepších letišť pro rok 2024

Katarské letiště tak po roce sesadilo z trůnu Singapur. Dvanáctinásobný vítěz nejlepšího letiště světa však také získal ocenění. Kromě stříbrné medaile například i post nejlepší letištní imigrační služby na světě.

Reklama

I poslední stupeň vítězů zůstal v rámci Asie. Letiště Inčchon v Soulu, které se v celosvětovém žebříčku průzkumu posunulo na třetí místo, bylo vyhlášeno nejpřívětivějším letištěm pro rodiny s dětmi

Nejčistší na světě

Chcete poznat čistotu? Musíte do Japonska. Konkrétně na letiště Haneda. Kromě čtvrté příčky v žebříčku nejlepších letišť se pyšní i oceněním nejčistšího letiště světa. A nejen to. Je i nejlepším vnitrostátním letištěm a nejlepším letištěm na světě pro osoby s omezenou možností pohybu a bezbariérového přístupu na světě. V rámci Japonska se v žebříčku nejlepších umístilo i další tokijské letiště Narita. Bere páté místo a i ocenění nejlepšího letištního personálu na světě i v rámci Asie.

Nejlepší letiště světa v roce 2024

1. místo - Mezinárodní letiště Dauhá Hamad (Dauhá, Katar)
2. místo - Letiště Singapur-Changi (Singapur)
3. místo - Mezinárodní letiště Inčchon (Soul, Jižní Korea)
4. místo - Letiště Haneda (Tokio, Japonsko)
5. místo - Mezinárodní letiště Narita (Tokio, Japonsko)
6. místo - Letiště Charlese de Gaulla (Paříž, Francie)
7. místo - Mezinárodní letiště Dubaj (Dubaj, Spojené arabské emiráty)
8. místo - Letiště Mnichov (Mnichov, Německo)
9. místo - Letiště Curych (Curych, Švýcarsko)
10. místo - Letiště Istanbul (Istanbul, Turecko)

Bodovala i Evropa

Nejlepším letištěm z Evropy bylo v rámci cen vyhlášeno pařížské letiště Charlese de Gaulla. Jeho Terminál 3 byl vyhlášen nejlepším nízkonákladovým terminálem na světě. Podruhé za sebou bylo toto letiště vyhlášeno i nejlepším v Evropě. Do Francie putuje i cena za nejlepší regionální letiště, kterou si odneslo další pařížské letiště Orly.  

Za nejlepším gastronomickým zážitkem na letišti se cestovatelé mohou vypravit do Istanbulu. A nejbezpečněji se budou cítit v římském letišti Fiumicino.

Nejlepším letištěm ve východní Evropě bylo vyhlášeno letiště v Budapešti.

A Praha? 

Největší letiště v Česku v rámci žebříčku nijak nebodovalo. Jeho představitele však může alespoň těšit fakt, že letiště Václava Havla za první čtvrtletí letošního roku odbavilo 2,97 milionu cestujících, což je oproti loňsku přibližně o 32 procent více. V březnu využilo pražské letiště 1,17 milionu cestujících, oproti loňskému roku je to 31procentní nárůst, vyplynulo ze statistik zveřejněných na webu Letiště Praha. Cestující z ruzyňského letiště v březnu tradičně nejčastěji odlétali do Londýna, Paříže a Milána.

Nejvíce se z Prahy létalo tradičně do Londýna, ve třetím měsíci v roce to bylo 105 906 cestujících. Následovala Paříž s 66 252 a Milán s 56 748 cestujícími, dále Řím a Amsterdam. Více než 167 tisíc cestujících v březnu letělo do Británie, následovala Itálie s přibližně 157 500 cestujícími, dále Španělsko, Francie a Německo.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Tomáš Richtr, provozní ředitel společnosti CS Soft

Letadla se nesmí srazit. Proto řídíme obří trychtýře nad letišti, říká provozní šéf CS Soft Tomáš Richtr

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme