Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínské firmy Didi a GAC Aion začnou s masovou výrobou samoříditelného taxi

Čínské firmy Didi a GAC Aion začnou s masovou výrobou robotaxi
Profimedia
 ČTK

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Global a výrobce elektromobilů GAC Aion zahájí v příštím roce masovou výrobu robotaxi. Firmy oznámily, že jejich společný podnik Andi získal obchodní licenci, a je tak prvním podnikem, který může zahájit masovou výrobu plně samořídících elektrických vozů taxi, napsala agentura Reuters.

Reklama

Firma Andi byla založena loni. Podnik kombinuje výrobu vozů firmy Aion s technologií autonomního řízení firmy Didi.

Jako první uvede Andi na trh model sportovního elektromobilu typu crossover se samořídící schopností na úrovni čtyři. Toto vozidlo je schopno řídit samo v určitých podmínkách a prostředích bez nutnosti lidského zásahu. Řidič může být ve voze, ale nemusí být pozorný a připraven zasáhnout do řízení. První sérii plánuje vyrobit v roce 2025.

Americký výrobce elektromobilů Tesla minulý týdne oznámil, že v srpnu představí své robotaxi.

Robotaxi je zkrácený termín pro autonomní taxi. Vozy jsou schopné provozu na veřejných silnicích a přepravovat cestující bez zásahu řidiče.

Reklama

V současné době existuje pět úrovní autonomního řízení. Úrovně čtyři a pět jsou dvě nejvyšší, které znamenají omezený nebo žádný zásah člověka.

autonomní vozy

Vítězství techniky. Baidu získalo v Číně licenci na taxíky zcela bez řidiče

Malý krok pro lidstvo, ale velký pro firmu Baidu, chtělo by se parafrázovat slavný výrok Neila Armstronga při vstupu na povrch Měsíce. Společnost Baidu získala v Číně licenci k provozování autonomních taxi zcela bez řidiče, což sama firma přirovnává nejen k přistání na Měsíci, ale rovnou k vybudování základny na něm, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Mobileye

Intel vysílá strůjce robotických taxíků na burzu. Riskuje, doba tomu nepřeje

Intel jde do rizika. V čase, kdy růstové akcie dostávají na frak a rozruch okolo futuristických technologiích utichá tváří v tvář rostoucí inflaci a makroekonomickým obavám, vysílá svoji divizi Mobileye na burzu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme