Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Čeká pivo zdražení? Silná bouřka zničila zemědělskému družstvu Kokory desítky hektarů chmelnic

Čeká pivo zdražení? Silná bouřka zničila zemědělskému družstvu Kokory desítky hektarů chmelnic
Pixabay / free licence
 ČTK

Bouřka doprovázená silným větrem a deštěm poničila zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na 25 milionů korun.

Reklama

„Konstrukce spadly na více než 20 hektarech chmelnic,“ řekl předseda ZD Kokory Vladimír Lichnovský, podle kterého chmel z poškozené části chmelnic už nebude možné sklidit. ZD Kokory je se svými 193 hektary chmelnic největším producentem chmele v kraji, ve kterém je evidováno přibližně 600 hektarů chmelnic.

FOTOGALERIE: Prohlédněte si historické fotografie ze sběru chmele

„Stále ještě objíždíme chmelnice a zjišťujeme škody způsobené noční bouřkou. Budou činit nejméně 25 milionů korun, spadlo nám přes 20 hektarů konstrukcí,“ uvedl Lichnovský. Bouřky udeřily v době, kdy se na Přerovsku naplno rozjela sklizeň chmele. Brigádníci se do poškozených částí chmelnic nyní nedostanou, družstvo tak přijde o značnou část úrody. „Révy leží v blátě přikryté spadlou konstrukcí a jsou už nyní bezcenné. Vrhneme se tam až po sklizni. Bude nejprve nutné prostřihnout dráty i lana a poté z poškozených chmelnic vynést popadané dřevěné sloupy,“ řekl Lichnovský.

Na nejlepší kambalu nemusíte letět do Říma. Stačí dojet tramvají na Mírák

Zážitková gastronomie není performance, při níž jídlo hoří, levituje ve vzduchu a obsluha dělá přemety s tácem v ruce. Zážitek je v užití lokálních surovin, jemnosti a vytříbenosti kuchaře a dobrém sommelierovi. A přesně to najdete v pražské restauraci Aromi, která podle gurmeta Petra Maurera „i ze všedního večera udělá nezapomenutelný zážitek“.

Přečíst článek

ZD Kokory je podle něj pro podobné případy pojištěno, avšak vyšší náklady na likvidaci následků bouřek bude muset zaplatit ze svého. Obnova poškozených chmelnic zabere několik let. „I když chmelnice postavíme, tak na jaře budou rostliny degradovány předchozím uklízením a výstavbou chmelnic, jelikož tam budou jezdit těžké mechanismy. Porost bude dva až tři roky v depresi,“ upozornil Lichnovský.

Do Česka z Bavorska v sobotu postupovaly velmi silné bouřky, nejprve se objevily v oblasti Šumavy, následně zasáhly Jihočeský kraj a postupně se přesunuly do východní části republiky. Bouřky v noci ze soboty na dnešek zaměstnaly hasiče v Olomouckém kraji, kteří evidují bezmála 160 technických pomocí. Profesionální a dobrovolní hasiči likvidovali hlavně popadané stromy a vyjížděli také k poškozeným střechám či automobilům.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Žatec a krajina žateckého chmele se 18. září 2023 staly součástí světového dědictví UNESCO. O zápisu rozhodl mezivládní Výbor pro světové dědictví na svém 45. rozšířeném zasedání v Rijádu.

Česko je velmocí, co se týče památek na seznamu UNESCO. Další je Žatec a chmelařská krajina

Přečíst článek
Sklizeň chmele na chmelnicích JZD Očihov v šedesátých letech

RETRO: Chmelové brigády dříve neodmyslitelně patřily k létu středoškoláků. Jak probíhaly?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme