Babišův fond předloni znásobil zisk na 130 milionů

Investiční skupina Hartenberg Holding ze svěřenských fondů bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) v roce 2021 vykázala konsolidovaný čistý zisk 130 milionů korun, což byl téměř šestinásobek zisku z roku 2020. Konsolidované tržby z prodeje zboží, výrobků a služeb se meziročně zvýšily o víc než 21 procent na 8,28 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Pro loňský rok očekávali jednatelé firmy další nárůst tržeb, čistého i provozního zisku.
Konsolidovaný provozní zisk Hartenbergu předloni vzrostl meziročně o víc než polovinu na 457,7 milionu korun. „Výkonnost jednotlivých společností skupiny je na velmi dobré úrovni. I nadále dochází k rozšiřování segmentů, ve kterých skupina podniká. V roce 2021 zejména v segmentu e-commerce, investic do nemovitostí a ve zdravotnictví,” uvedl holding ve výroční zprávě.
Přes očekávaný nárůst tržeb i zisku za loňský rok spatřovali jednatelé Hartenbergu riziko a nejistotu v dopadech vojenské invaze Ruska na Ukrajinu, případně v omezeních souvisejících s dozníváním pandemie covidu-19. „Vzhledem k tomu, že situace je nestabilní a rychle se vyvíjí, není možné učinit odhad potenciálních dopadů na skupinu,” uvedla firma k válce na Ukrajině. Loňský rok by měl být ale i tak rekordní z hlediska investic.
Zároveň Hartenberg informoval o tom, že prodává podíl ve firmě, která je vlastníkem administrativní budovy Beethoven v Praze, a podíl 40,4 procenta v síti reprodukčních klinik FutureLife. „Obě tyto divestice by měly v roce 2022 vygenerovat podstatný zisk,” uvedla skupina ve výroční zprávě.
Hartenberg Holding spadá pod firmu SynBiol, jejíž akcie vložil Babiš v roce 2017 do svěřenského fondu. Obchodní podíl 2,25 procenta v holdingu podle Obchodního rejstříku patří jednateli Jozefu Janovovi. Do portfolia investiční skupiny patří spolu s nemovitostmi a FutureLife také polský výrobce rýžových a kukuřičných chlebíčků Good Food Products, slovenský výrobce potravinových doplňků Pleuran a letecké opravny v Polsku, Slovinsku a Srbsku. Holding ovládá také internetového prodejce spodního prádla Astratex, síť květinářství Flamengo či e-shopy Ovečkárna.cz a Sportobchod.cz.
Britský investiční fond CVC získal podíl ve společnosti FutureLife, která je členem skupiny Hartenberg ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO) a zaměřuje se na asistovanou reprodukci. Cenu transakce firma nezveřejnila. Týdeník Hrot dříve uvedl, že fond získá v síti reprodukčních klinik těsnou minoritu
a transakce celou firmu ohodnotí v přepočtu na asi osm miliard korun.
Britský fond CVC za miliardy získal minoritu v Babišově síti klinik FutureLife
Zprávy z firem
Společnost FutureLife, za kterou stojí investiční fond CVC a skupina Hartenberg ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO), získala v minulých týdnech genetickou laboratoř CytoGenomic Medical Laboratory v Rumunsku. Napsal to server Hospodářských novin (HN), kterým transakci potvrdil výkonný ředitel Hartenberg Holdingu Jozef Janov. Kupní cena byla podle HN do 100 milionů korun.
Babišův holding posílil v reprodukčním byznysu. Koupil laboratoř v Rumunsku
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.