První obchodní den přinesl očekávanému ETF fondu s opcemi na bitcoin zájem investorů a slušné zhodnocení. Sama kryptoměna ve středu odpoledne trhla cenový rekord. Krátce před 17.00 se prodával zhruba za 66 857 dolarů za virtuální minci.
Nejznámější kryptoměna bitcoin tento týden nekompromisně atakuje svůj půl roku starý rekord. Bitcoin se během pátečního obchodování přiblížil hranici 63 tisíc dolarů. Nadohled od dosavadního rekordu z dubna, kdy se virtuální měna prodávala za 64,9 tisíce dolaru.
Ruský prezident Vladimír Putin naznačil toleranci ke kryptoměnám, které ve světě čelí rostoucímu zkoumání ze stran regulátorů z obav, že by mohly sloužit pro praní špinavých peněz a kriminální aktivity. Pokles obav z kroků státních úřadů proti kryptoměnám je v poslední době mimo jiné důvodem růstu ceny bitcoinu, který ve středu překročil hranici 58 tisíc dolarů, což je nejvíce od května.
Je zástupcem nejmladší generace Lobkowiczů. William Rudolf vystudoval Harvard, má nesmírné charisma a vystupuje jako opravdový šlechtic. V rodině má na starosti digitální aktivity a uspořádal první velkou akci u nás věnovanou digitálnímu umění, neboli takzvaným NFT. „Investiční potenciál NFT pro mě není až tak podstatný. V tuto chvíli hlavně experimentujeme a objevujeme možnosti, které tato moderní forma nabízí, a řešíme, jak je budeme moci využívat pro uchování našich sbírek,” říká William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.
Slovy klasika, rozmohl se nám tu takový nešvar. Je jím přirovnávání takzvaných digitálních měn centrálních bank – CBDC – ke kryptoměnám typu bitcoinu. Přirovnání je velkou dezinformací současného finančnictví.
Že Big Tech firmy jako Google, Facebook či Amazon a spol stále bohatnou, rozdrtily lecjakou konkurenci i dokonce celá odvětví, o tom není sporu. Znají to i bankéři, kteří v posledních letech nespali z toho, že na jedné straně jim byznys ničí stále ostřejší regulace a z druhé strany jim lezou do zelí technologické firmy s fintechovými vychytávkami.
Trh s kryptoměnami se vzpamatoval z propadu, který minulý týden způsobila čínská centrální banka. Její rozhodnutí totiž uvrhlo tamní kryptospekulanty do ilegality.
Část portfoliomanažerů a finančních poradců přistupuje k bitcoinu a dalším velkým kryptoměnám jako k alternativě tradičních investic a doporučuje je (malým dílem) jako část diverzifikovaného portfolia. V posledních měsících je ale celkem dobře vidět, že krypto tuto funkci ztrácí a celý trh se začíná chovat podobně jako akciový, jen s větší volatilitou. Budoucím zlatem, které do úspor přináší stabilitu a protipohyb k výkyvům akcií, se tedy evidentně nestane.
O inflaci se baví lidi v hospodě, v tramvaji a v čekárně u doktora. Možná víc než o covidu. Články o inflaci trendují na sociálních sítích. Bankéři vyprávějí historky o lidech, co čekají inflaci jako v Německu po první světové válce. Jenže, co je horší než inflace? Samozřejmě strach z ní.
Protesty, technické závady a prudký pokles ceny této nejznámnější kryptoměny provázely první den jejího přijetí jako zákonného platidla ve středoamerickém Salvadoru. Ten je první zemí světa, která bitcoin přijala jako oficiální měnu.
Kanadský premiér Mark Carney se dnes v Bílém domě poprvé 🤝 setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten ještě před schůzkou tvrdě napadl Kanadu na sociální síti a po boku Carneyho před novináři pak označil společnou hranici obou zemí za umělou linii. Carney vzápětí uvedl, že Kanada není a nikdy nebude na prodej.
Spojené státy podle prezidenta Donalda Trumpa okamžitě ❌ zastaví údery proti húsijským povstalcům v Jemenu, protože ti podle něj kapitulovali a slíbili už neútočit na lodní dopravu, píše agentura AP.
Spojené státy podle prezidenta Donalda Trumpa okamžitě ❌ zastaví údery proti húsijským povstalcům v Jemenu, protože ti podle něj kapitulovali a slíbili už neútočit na lodní dopravu, píše agentura AP.
Americký dolar je pod ☝ tlakem, investoři netrpělivě čekají, kdy a jak začnou Spojené státy uzavírat obchodní dohody s jinými zeměmi. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácí kolem 17:45 ˛středoevropského letního času 0,3 procenta na 99,3 bodu.
Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 1️⃣8️⃣1️⃣ milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun), který v pondělí schválilo americké ministerstvo zahraničí, se týká kryptografických zařízení a rádií. Radiostanice jsou určeny do vojenské techniky k zabezpečení spojení jednotek české armády, sdělilo ministerstvo obrany.
Americký hračkářský gigant Mattel 📈 zvýší ceny některých svých produktů ve Spojených státech, aby tak kompenzoval nárůst nákladů spojený se cly amerického prezidenta Donalda Trumpa. Firma o tom podle agentury AP informovala v rámci prezentace svých čtvrtletních výsledků.
Británie a Indie uzavřely po třech letech vyjednávání rozsáhlou 🤝 dohodu o volném obchodu. Britům usnadní mimo jiné vývoz whisky, ginu a automobilů do jejich bývalé kolonie a Indům sníží poplatky za vývoz oděvů a obuvi do ostrovní země. S odkazem na dnešní sdělení britské vlády o tom informuje zpravodajský web BBC.
Novými generálními řediteli skupiny PPF se stanou od července finanční ředitelka 👩 Kateřina Jirásková a ředitel pro investice Didier Stoessel. Jiří Šmejc skončí jako generální ředitel skupiny PPF v červnu, kdy mu vyprší jeho tříletý mandát domluvený v roce 2022.
Obchodní deficit Spojených států se v březnu zvýšil o 1️⃣4️⃣ procent na rekordních 140,5 miliardy dolarů (zhruba 3,1 bilionu korun). Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Firmy totiž zvýšily nákupy zahraničního zboží před avizovaným zavedením nových cel na dovoz do USA, uvedla agentura Reuters.
Prodej nových osobních aut v Česku za první čtyři měsíce letošního roku meziročně 📈 vzrostl o 4,9 procenta na 80 912 vozů. U lehkých užitkových a nákladních aut, autobusů i motocyklů odbyt naopak klesl, uvedl Svaz dovozců automobilů (SDA). V samotném dubnu se registrace nových osobních automobilů meziročně zvýšily o 8,6 procenta po nárůstu o 19,3 procenta v březnu.