Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hledaný výraz: Covid

úřad práce, ilustrační foto, fronta, lidé, úřad

Nezaměstnanost v červenci zůstala na 3,7 procenta, volná pracovní místa jsou na rekordu

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala stejně jako předchozí měsíc na hodnotě 3,7 procenta, předtím čtyři měsíce v řadě klesala, uvedl Úřad práce ČR. Česko má historicky rekordní počet neobsazených pracovních míst, dokonce ještě vyšší než před pandemií.

Přečíst článek
Lionel Messi, FC Barcelona

ANALÝZA: Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám

Konec Lionela Messiho v Barceloně odráží síť souvislostí, která je příkladem toho, že i megastar jeho formátu může „skřípnout“ soukolí velkého byznysu. Většího, než je sebevětší fotbalista zeměkoule.

Přečíst článek

Zápisník Jany Havligerové: Ať žije fair-play

Šéf hnutí ANO, premiér Babiš musel při mítinku v Průhonicích přejít náměstí pokryté bílými kříži symbolizujícími oběti covidu a nakonec se po vajíčkovém útoku raději před demonstranty schoval.

Přečíst článek
Jeff Bezos, zakladatel internetového gigantu Amazon

Amazon chce očkované zaměstnance. Bude rozdávat auta i peníze

E-shop Jeffa Bezose spustí loterii, v níž budou moci jeho zaměstnanci po prokázaném očkování získat spousty cen.

Přečíst článek
Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice

V covidu frčel spíš silnější alkohol. Valtickému vinařství i proto klesly tržby

Jedné z největších vinařských firem v Česku, Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, loni mírně klesly tržby, meziročně o 4,5 procenta na 244 milionů korun. Zisk po zdanění se zvýšil o pět procent na 34 milionů korun. Uvádí to výroční zpráva firmy. 

Přečíst článek
Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí.

Rekonstrukce Sázavského kláštera je dokončena. Podívejte se na výsledek

Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí, která probíhala podle návrhu architektů ze Studia acht.

Přečíst článek
Hrozny vína - ilustrační foto

Tragický rok pro vinaře. Francouzi čekají jednu z nejhorších sklizní v historii

Francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie letošní sezonu označil za "nejhorší agronomickou katastrofu tohoto století".

Přečíst článek
Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a gastropodnikatel

Zdeněk Pohlreich: Lidé si neváží práce. A stát je v tom podporuje

Z televize už trošku vycouval. Nestíhal se starat o vlastní restaurace. Zdeněk Pohlreich přesto zůstává největší celebritou mezi tuzemskými kuchaři. Byl vidět i v době covidu, když vařil pro hasiče nebo sestřičky. Že by mu to zvedlo popularitu, si však nemyslí. Své podniky přesto udržel naživu. Tak trochu státu navzdory.

Přečíst článek
Lionel Messi, FC Barcelona

Lukáš Kovanda: Proč Messi musí skončit v Barceloně

FC Barcelona představuje nejbohatší klub nejen fotbalový, ale obecně sportovní. V roce 2018 se jako první sportovní klub dějin přehoupla svými tržbami přes miliardu dolarů. Jak je tedy možné, že nemá na to, aby si udržela svoji největší hvězdu, Lionela Messiho? Důvod je, jak jinak, převážně ekonomický.

Přečíst článek
Škoda Auto, ilustrační foto

Průmysl v červnu zpomalil růst, stavebnictví ožívá jen pozvolna

Český průmysl hlásí za červen silnější než očekávaný růst výroby, který byl doprovázen silným růstem tržeb a zejména nových objednávek. Stavební výroba se na předcovidovou úroveň vrací jen pozvolna.

Přečíst článek
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Lukáš Kovanda: Pro ČNB je větší strašák inflace než mutace delta covidu

Česká národní banka bojuje s dopady růstu cen stavebnin, ojetin či jídel v restauracích - letos podruhé proto zvyšuje základní úrokovou sazbu. Bojí se více inflace než delta mutace covidu.

Přečíst článek
Adidas prodejna, ilustrační foto

Adidas je zpět v zisku. Tržby firmě rostly na všech trzích, až na Čínu

Lidé po covidu opět vyrazili na nákupy. Z oživené poptávky těží také německý výrobce oblečení a sportovní obuvi značky Adidas. Tržby mu rostly ve všech regionech, vyjma Číny.

Přečíst článek
Alternativní taxislužba

Uber navzdory oživení trhu taxislužeb zůstává ve ztrátě

Covidem těžce poznamenaný trh taxislužeb ožívá. Tržby Uberu, alternativního provozovatele přepravy, se ve druhém čtvrtletí zdvojnásobily na 3,9 miliardy dolarů (83,9 miliardy korun). Americký přepravce přesto vykázal očištěnou ztrátu před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací 509 milionů dolarů.

Přečíst článek
Pavel Maurer

Gastro novinář Maurer: Některé restaurace otvírají, jen když mají hosty

Covid zasadil české gastronomické scéně hluboké rány. Definitivně zavřela až třetina provozů od malých venkovských hospůdek až po špičkové restaurace. Za oběť pandemii padla také vyhlášená pražská restaurace Bellevue, která vévodila žebříčku nejlepších restaurací podle Maurerova výběru. A co radí sám Pavel Maurer podnikům, které složitou ekonomickou situaci přežily? „Nezdražovat neuváženě. Lidé jsou nyní šetrnější, více kontrolují ceny,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz gastro novinář a vydavatel průvodce po tuzemských restauracích.

Přečíst článek
Coca-Cola, ilustrační foto

Covidový rok připravil Coca-Colu nejméně o miliardu na tržbách

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech korun. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy korun.

Přečíst článek

News box

Provoz na železnici v Česku je už po masivním výpadku proudu  obnoven na všech tratích. Po 17:00 se podařilo zprůjezdnit i poslední úseky v Ústeckém kraji. České dráhy (ČD) ale upozorňují, že vlaky mohou mít stále zpoždění. Uvedly to na síti X. Hasiči museli odpoledne z několika spojů evakuovat cestující, uvedl mluvčí Správy železnic pro mimořádné události Martin Kavka.

Pražská burza v závěru týdne 📉 ztrácela. Index PX dnes klesl o 0,62 procenta na 2151,87 bodu. Dolů ho táhly akcie energetické společnosti ČEZ i celého bankovního sektoru. Dařilo se naopak nápojářské Kofole nebo zbrojovce Colt CZ. Aktivita na trhu byla nízká. Za celý týden index PX posílil o 0,77 procenta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým americkým protějškem 👴 Donaldem Trumpem hovořil zejména o ruských vzdušných útocích a ukrajinské protivzdušné obraně, uvedl Zelenskyj na sociálních sítích. Oba státníci se podle něj v telefonátu dohodli na spolupráci při posílení ochrany ukrajinského nebe, hovořili rovněž o možnostech společné výroby v obranném průmyslu a o společných nákupech a investicích.
Desítky tisíc odběratelů jsou po téměř pěti hodinách od rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku stále  bez proudu. Energetici dodávky elektřiny postupně obnovují, zároveň ale musí nadále toky elektřiny regulovat, aby se soustava nepřetížila. Plné obnovení dodávek elektřiny předpokládají během odpoledne, nejpozději pak do večera. 
Hlavní mechanickou příčinou dnešního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku byl pád fázového vodiče, který přenáší elektřinu mezi 🏭 elektrárnami a rozvodnami. Následně to vyřadilo z provozu páteřní vysokovoltážní vedení, jeden z bloků elektrárny Ledvice na Teplicku a také velkou rozvodnu Krasíkov na Orlickoústecku. 
Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) dohlížel na koordinovanou policejní akci v Belgii, Polsku, Německu a Česku, při níž úřady rozbily činnost organizované skupiny daňových podvodníků. Skupina, která připravila veřejné rozpočty o 🔟 milionů eur (247 milionů korun), prováděla takzvané karuselové podvody s DPH při prodeji elektroniky. 
Německý kancléř 👨 Friedrich Merz ve čtvrtek telefonoval s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal časopis Der Spiegel. Podle něj hovořili o protivzdušné obraně Ukrajiny i obchodním a celním sporu USA a Evropské unie. Podle německého magazínu Německo doufá, že dokáže Bílý dům přesvědčit, aby změnil názor na protiruské sankce.

Všechny rozvodny přenosové soustavy v Česku jsou 👍 zpět v provozu. Nyní se postupně obnovují dodávky elektřiny v distribučních sítích jednotlivých krajů. Oznámil před 15:00 provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Výpadky elektřiny postihly kolem poledne části Prahy, Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj a východ Čech. Přesnou příčinu potíží zatím energetici neznají.

Kvůli rozsáhlému výpadku ⚡ elektřiny v Česku se dnes v 16:00 sejde Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Premiér Petr Fiala (ODS) na síti X uvedl, že dal ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) souhlas k jeho svolání. Fiala doplnil, že za prioritu pokládá obnovení dodávek elektřiny a bezpečnost občanů. Rakušan dříve napsal, že ÚKŠ uvedl do pohotovosti.

Dolní komora nizozemského parlamentu  schválila návrh zákona zpřísňující pravidla pro žadatele o azyl. Stalo se tak měsíc poté, co se kvůli sporům o migrační politiku rozpadla nizozemská vláda vedená protiimigrační Stranou pro svobodu (PPV) Geerta Wilderse. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je schválit i horní komora, kde mohou rozhodující roli sehrát křesťanští demokraté, kteří s návrhem nesouhlasí, napsala dnes agentura AP.

Doporučujeme