Je už na nákup akcií Palantiru pozdě? Nemusí tomu tak být, říká analytička

Palantir začíná rok 2025 přesně tak, jak by si jeho příznivci přáli – se silným růstem tržeb, jasnou vizí a rostoucí důvěrou investorů i zákazníků. Společnost, která byla donedávna mnohými vnímána především díky spolupráci s vládními agenturami a armádou, je nyní podle generálního ředitele Alexe Karpa v centru něčeho mnohem většího - tektonického posunu v adopci softwaru AI.
Když vize přestává být pouhou prezentací
„Palantir je operační systém pro moderní podniky v éře umělé inteligence,“ uvedl Karp v dopise akcionářům a dodal, že poptávka po jejich velkých jazykových modelech se změnila ve „smršť přijetí“. Taková tvrzení jsou nepochybně velmi odvážná, ale při pohledu na čtvrtletní čísla společnosti se začínají vytrácet jakékoli pochybnosti.
Tržby v prvním čtvrtletí činily 884 milionů dolarů, což je o 39 procent více než před rokem a také více, než očekávali analytici, kteří předpovídali 863 milionů dolarů. Při bližším pohledu na zdroje příjmů jsou největším překvapením komerční tržby, které meziročně vzrostly o 71 procent. Rostly také výnosy ze státních zakázek, které meziročně vzrostly o 55 procent.
Agentury čekaly, že se po snížení amerického ratingu Moody’s ceny akcií zase propadnou. Drama se ale nekonalo.
Čekal se pád, ale nepřišel. Trhy sázejí na Trumpa
Trhy
Vzhledem k tomu, že se firma dostala do fáze ziskovosti v podstatě nedávno, je důležité kromě tržeb vyhodnotit i vývoj čistého zisku. Podle CNBC se oproti loňskému roku zdvojnásobil na 214 milionů dolarů, což vedlo k upravenému zisku na akcii ve výši 0,13 dolaru. To odpovídá očekávání analytiků.
Pohled do budoucnosti
Solidní nárůst celoroční prognózy tržeb, konkrétně v rozmezí 3,89 až 3,90 miliardy dolarů. Ale to není vše. Palantir také očekává nárůst volného toku finančních prostředků, kde horní hranice dosahuje až 1,8 miliardy dolarů. V neposlední řadě došlo ke zvýšení očekávání provozního zisku, kde společnost cílí až na 1,72 miliardy dolarů.
Nacházíme se v době, kdy se mnoho technologických firem chlubí pilotními projekty, ale Palantir z této linie vyčnívá a informuje o skutečně uzavřených dohodách. Podle CNBC bylo během prvního čtvrtletí podepsáno 139 smluv v minimální hodnotě 1 milion dolarů, přičemž 31 z nich přesáhlo klíčových 10 milionů dolarů. Taková expanze představuje přesně to, co investoři chtějí a potřebují vidět. Při analýze finančních ukazatelů společnosti můžeme narazit na poměr ceny k earnings (P/E), který je v současné době výrazně nad 400, což je důsledek nedávného přechodu k ziskovosti, ale s takovým tempem růstu může být současná cena akcií přiměřená vzhledem k tomu, kde může společnost v průběhu času růst. Proto bude i nadále nutné sledovat, jak se Palantiru podaří expandovat a získávat nové zakázky.
Investoři po růstových dnech začali v uplynulém týdnu vybírat dosažené zisky, indexy si tak prošly menší korekcí. Po vlně optimismu postupně přichází určité rozčarování z nedostatečného postupu v řešení obchodních sporů. V týdnu navíc zasedala americká centrální banka Fed, která měla na tomto zasedání vynechat změnu úrokových sazeb. Zklamání investorům přinesly výsledky růstové AI firmy Palantir.
Týden tradera: Optimismus střídá rozčarování. A u Palantiru to platí dvojnásob
Trhy
Po výsledcích přišla korekce
Navzdory všem zmíněným pozitivním zprávám se akcie společnosti po zveřejnění výsledků propadly o 9 procent. Na tento pokles je však třeba nahlížet v širších souvislostech. Od začátku roku vzrostla cena akcií společnosti Palantir přibližně o 64 procent, čímž se stala nejvýkonnější akcii v indexu S&P 500, takže krátkodobá korekce je také vítána, protože dává investorům možnost koupit akcie za příznivější ocenění.

Výhled do budoucna je pozitivní
Označovat Palantir v roce 2025 jako společnost výhradně pro státní zakázky je v současném stavu společnosti velmi nepřesné. Palantir se prosazuje jako technologický inovátor, jehož produkty se používají napříč různými odvětvími. Její vedení je navíc přesvědčeno, že je v centru nové éry digitální infrastruktury, přičemž poslední čtvrtletní údaje hovoří jednoznačně ve prospěch společnosti. Co se ale stane za pár let? Podaří se Palantiru zařadit mezi největší technologické giganty?
DISCLAIMER: Toto není investiční doporučení. Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která se mohou měnit. Nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.
Spojené státy a Čína se v pondělí překvapivě dohodly na výrazném snížení vzájemných cel na období 90 dnů, čímž došlo k zásadnímu zmírnění obchodní války, která dosud výrazně zatěžovala globální trhy.
Týden tradera: Na trhy dopadla růstová „bomba“
Trhy