Reklama

Japonsko poprvé v tomto století vyvezlo méně elektroniky, než dovezlo

ilustrační foto
media.oregonlive.com/
 ČTK

Japonsko ve druhé polovině loňského roku podle vládních údajů vykázalo v zahraničním obchodě s elektronickými zařízeními schodek 81,2 miliardy jenů (asi 13,4 miliardy korun). Je to poprvé od roku 1998, kam sahají srovnatelné záznamy, kdy pololetní vývoz elektroniky z Japonska zaostal za dovozem. Informovala o tom agentura Kjódó. Za schodkem podle ní stojí klesající konkurenceschopnost japonských produktů a přesunování výrobních aktivit japonských podniků do zahraničí.

Reklama

Nejnovější údaje kontrastují se situací v 90. letech minulého století, kdy odvětví elektronických zařízení výrazně zlepšovalo bilanci japonského zahraničního obchodu. Globální finanční krize z roku 2008 přiměla japonské výrobce elektroniky k přesunování produkce do zemí s nižšími náklady. Japonská elektronika navíc čelí ostré konkurenci ze strany americké společnosti Apple a dalších zahraničních značek, píše Kjódó.

Údaje japonského ministerstva financí ukázaly, že export elektronických zařízení z Japonska v loňském druhém pololetí dosáhl 9,23 bilionu jenů. Oproti první polovině roku tak stoupl o 13,9 procenta. Import se zvýšil o 17,2 procenta na 9,31 bilionu jenů.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 1991 se dovoz elektroniky do Japonska v loňském druhém pololetí více než zdevítinásobil, zatímco vývoz se méně než zdvojnásobil, upozorňuje Kjódó.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

e-shop

Lukáš Kovanda: Zoufalé e-shopy roztočí kolo obřích slev. Pro každý pátý obchod to bude poslední jízda

V Česku příštích měsíců může zkrachovat až 10 tisíc internetových obchodů, míní experti. Každý pátý e-shop bojuje o přežití. V zoufalství „posledního tažení“ pravděpodobně nabídnou až absurdně vysoké slevy. Zákazníkům se vyplatí s nákupy počkat.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Sushi na pásech v restauracích, nazývaných kaitenzushi.

Soumrak japonské hi-tech tradice? Kvůli „sushi terorismu“ mizí z restaurací pohyblivé pásy s jídlem, vrací se číšníci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme